Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S.A.Y. KrakOut – Arkanoid po česku

  12:00aktualizováno  14. března 12:04
Jste unaveni z nekonečných zahraničních předělávek Arkanoidu? Dnes vám přinášíme jeden český, který vám připomene doby, kdy představy o počítačových herních hitech byly naprosto jiné. Dobrá hra totiž měla především zaujmout originálním nápadem, kterým Arkanoid ve své době jistě byl.

S.A.Y. KrakOut

Platforma: Freeware
Výrobce: Sýkorovo Manufactorium

Stáhnout

KrakOutVidím to jako dnes. Cestou ze školy jsem vždy procházel parkem a jednoho podzimního dne na rohu stála odstavená maringotka. Pouťová atrakce, která zřejmě neměla kam jet, se na pár dní ukotvila nedaleko našeho sídliště a skýtala možnost zahrát si přehršel osmi i šestnáctibitových automatových her. Jednou z nich byla i arkáda, známá jako Arkanoid. Začal jsem chodit za školu a celé hodiny trávil s partou výrostků u blikající mašiny. Házel jsem do ní jednu minci za druhou. Arkanoid mě velice okouzlil, ale než jsem ho stihl dohrát docela až do konce, čarovná automatová maringotka zmizela na další štaci a nechala po sobě jen špinavou udusanou hlínu na nevelikém plácku.

Od té doby jsem se setkal se spoustou předělávek a variací této staré legendy. Jejich původ i kvality byly různé, některé svůj vzor dokonce v mnohém překonávaly, jiné pokulhávaly za stávajícím průměrem. I českých variací jsem nalezl nespočet, ale remaků s kouzlem původního Arkanoidu jen málo. Jednou z těch, která na mě dýchla magií nostalgického vzpomínání na mládí je hra S.A.Y KrakOut.

Bajty neveliká a přitom ve výsledku velmi rozsáhlá gamesa mě zvedla ze židle, mé oči přilepila k monitoru a hlavně mě na pěknou chvíli zbavila nudy, která se zabydlela v mém skrovném brlohu.

KrakOut Hru vytvořil známý herní vývojář Petr Sýkora S.A.Y v letech 2000-2003 a hned v úvodu upozorňuje na spojitost s již zmíněnou legendou - Arkanoidem. Dobrým nápadem bylo pařbu obohatit příběhem, i když je trochu ve stylu textovek pro ZX Spectrum: "Do systému supertajného stroje se dostaly viry. Jedná se nejspíše o útok konkurenčních společností, které se nemohou smířit s jedinečností systému, který byl stvořen v laboratořích Manufaktoria. Systém chce využít vestavěné obrany, ale jelikož automatika byla zničena viry, byl jsi pověřen řízením obrany."

KrakOut obsahuje velké množství rozmanitých levelů složených z mnoha desítek cihel, které musíte zlikvidovat jen pomocí pálky a míčku. Dokončení jednoho levelu vám zabere mnoho času, ne však kvůli nadměrné složitosti, ale právě díky zmíněné rozsáhlosti. Ve hře na vás čeká plno skrytých prémií a bonusů zjednodušujících téměř nekonečný boj s nepoddajnými cihlami i řada nepřátel pohybujících se v herním poli, znepříjemňujících nesnadnou cestu k vítězství.

Od hry se jen tak snadno neodtrhnete. Je prostě velice návyková. Grafika je ladně příjemná a nepodbízivá. Vytknul bych jen jednu maličkost a tou je používání windowsovských komponentů, jež v úvodním menu působí, jako kdyby se autor teprve začínal seznamovat s programovacím jazykem. Samotná hra nás však naštěstí přesvědčí o opaku. KrakOutZde naopak autor dokazuje, že programování mu není zdaleka cizí a že her musel vytvořit již mnoho, protože vytvoření základního enginu hry, jistě nebylo snadné. Zvláště pohybování míčku a nepřátel mu muselo dát velikou práci a zabrat mnoho času.

Celá gamesa se ovládá pohodlně klávesnicí, což je někdy na škodu, ale někdy to má naopak své výhody (zvláště při rychlé akci a správné kontrole pálky), protože pohyby myší mohou být často nepřesné.

Tato hra, zabírající necelých 600 kB, vás může jen a jen překvapit. Nelze od ní sice očekávat zázraky v podobě naprosto dokonalého zpracování, protože hra těží především ze své hratelnosti, kdy se hráč snaží objevovat, co je ukryto v následujících levelech a ověřuje si, že dokáže zvítězit nad neustále poletujícím míčkem.

Všem hráčům se zájmem zavzpomínat si na doby, kdy se ještě po obrazovkách neproháněly otexturované vektory doporučuji stáhnout si KrakOut. Hra vás jistě zabaví.


Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz