S.A.Y. KrakOut – Arkanoid po česku

  12:00aktualizováno  14. března 12:04
Jste unaveni z nekonečných zahraničních předělávek Arkanoidu? Dnes vám přinášíme jeden český, který vám připomene doby, kdy představy o počítačových herních hitech byly naprosto jiné. Dobrá hra totiž měla především zaujmout originálním nápadem, kterým Arkanoid ve své době jistě byl.

S.A.Y. KrakOut

Platforma: Freeware
Výrobce: Sýkorovo Manufactorium

Stáhnout

KrakOutVidím to jako dnes. Cestou ze školy jsem vždy procházel parkem a jednoho podzimního dne na rohu stála odstavená maringotka. Pouťová atrakce, která zřejmě neměla kam jet, se na pár dní ukotvila nedaleko našeho sídliště a skýtala možnost zahrát si přehršel osmi i šestnáctibitových automatových her. Jednou z nich byla i arkáda, známá jako Arkanoid. Začal jsem chodit za školu a celé hodiny trávil s partou výrostků u blikající mašiny. Házel jsem do ní jednu minci za druhou. Arkanoid mě velice okouzlil, ale než jsem ho stihl dohrát docela až do konce, čarovná automatová maringotka zmizela na další štaci a nechala po sobě jen špinavou udusanou hlínu na nevelikém plácku.

Od té doby jsem se setkal se spoustou předělávek a variací této staré legendy. Jejich původ i kvality byly různé, některé svůj vzor dokonce v mnohém překonávaly, jiné pokulhávaly za stávajícím průměrem. I českých variací jsem nalezl nespočet, ale remaků s kouzlem původního Arkanoidu jen málo. Jednou z těch, která na mě dýchla magií nostalgického vzpomínání na mládí je hra S.A.Y KrakOut.

Bajty neveliká a přitom ve výsledku velmi rozsáhlá gamesa mě zvedla ze židle, mé oči přilepila k monitoru a hlavně mě na pěknou chvíli zbavila nudy, která se zabydlela v mém skrovném brlohu.

KrakOut Hru vytvořil známý herní vývojář Petr Sýkora S.A.Y v letech 2000-2003 a hned v úvodu upozorňuje na spojitost s již zmíněnou legendou - Arkanoidem. Dobrým nápadem bylo pařbu obohatit příběhem, i když je trochu ve stylu textovek pro ZX Spectrum: "Do systému supertajného stroje se dostaly viry. Jedná se nejspíše o útok konkurenčních společností, které se nemohou smířit s jedinečností systému, který byl stvořen v laboratořích Manufaktoria. Systém chce využít vestavěné obrany, ale jelikož automatika byla zničena viry, byl jsi pověřen řízením obrany."

KrakOut obsahuje velké množství rozmanitých levelů složených z mnoha desítek cihel, které musíte zlikvidovat jen pomocí pálky a míčku. Dokončení jednoho levelu vám zabere mnoho času, ne však kvůli nadměrné složitosti, ale právě díky zmíněné rozsáhlosti. Ve hře na vás čeká plno skrytých prémií a bonusů zjednodušujících téměř nekonečný boj s nepoddajnými cihlami i řada nepřátel pohybujících se v herním poli, znepříjemňujících nesnadnou cestu k vítězství.

Od hry se jen tak snadno neodtrhnete. Je prostě velice návyková. Grafika je ladně příjemná a nepodbízivá. Vytknul bych jen jednu maličkost a tou je používání windowsovských komponentů, jež v úvodním menu působí, jako kdyby se autor teprve začínal seznamovat s programovacím jazykem. Samotná hra nás však naštěstí přesvědčí o opaku. KrakOutZde naopak autor dokazuje, že programování mu není zdaleka cizí a že her musel vytvořit již mnoho, protože vytvoření základního enginu hry, jistě nebylo snadné. Zvláště pohybování míčku a nepřátel mu muselo dát velikou práci a zabrat mnoho času.

Celá gamesa se ovládá pohodlně klávesnicí, což je někdy na škodu, ale někdy to má naopak své výhody (zvláště při rychlé akci a správné kontrole pálky), protože pohyby myší mohou být často nepřesné.

Tato hra, zabírající necelých 600 kB, vás může jen a jen překvapit. Nelze od ní sice očekávat zázraky v podobě naprosto dokonalého zpracování, protože hra těží především ze své hratelnosti, kdy se hráč snaží objevovat, co je ukryto v následujících levelech a ověřuje si, že dokáže zvítězit nad neustále poletujícím míčkem.

Všem hráčům se zájmem zavzpomínat si na doby, kdy se ještě po obrazovkách neproháněly otexturované vektory doporučuji stáhnout si KrakOut. Hra vás jistě zabaví.


Autor:

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz