Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S.T.A.C.K.E.R. - vítejte v Černobylu

  12:00aktualizováno  7:45
Již před mnoha a mnoha lety světem zatřásla katastrofa v podobě výbuchu Černobylu. Do této oblasti se vydáváte na vlastní pěst, abyste našli pár anomálií a postříleli zmutované psy.
70

S.T.A.C.K.E.R.

Platforma: Freeware
Výrobce: Pishtaco

Stáhnout

StackerJak se zdá z akční hry S.T.A.C.K.E.R., Sovětský svaz nám pomáhá i v dobách mnoho let po svém zániku. Nebýt děsivé katastrofy v Černobylu, nejspíše bychom se nedočkali takto originálního klonuTetrisu, který troufám si tvrdit na scéně prozatím nebyl (pokud máte opačný dojem, podělte se o něj v komentářích).

Příběh nás tedy navrací do zlomového dne D, kdy celou zemí otřásl výbuch jaderné elektrárny Černobyl a evropou se začal šířit obrovský mrak radioaktivního kouře, jež za sebou zanechával spoušť. Nejhorší to samozřejmě bylo v nejzažším okolí, o němž se velmi brzy začaly šířit pověsti o zmutovaných lidech, zvířatech a celkově zdevastované krajině jako vystřižené z sci-fi filmu. A tak se do oblasti začali vydávat takzvaní Stackeři, tedy lidé dychtící po abnormalitáých, za něž by mohli následně dostat zaplatit. Jedním takovým je i vaše maličkost, kterou do zóny vyslal zaměstnavatel a důležité bude přežít.

Stacker

S.T.A.C.K.E.R. je poměrně jasně zvolené jméno, které by mělo evokovat komerční projekt S.T.A.L.K.E.R. se stejnou tématikou. Hratelnost je ale zcela odlišná. Tento freeewre projekt spadá mezi hry logické zatímco komerční bratříček byl nefalšovanou 3D akcí. Jak bylo již zmíněno v úvodu, tato logická hra má hodně co společného s Tetrisem, ostatně celé herní pole podle toho vypadá. Shora na vás bez ustání padají klasicky tvarované kostičky a ty budete skládat dolů, tvořit z nich řady a sbírat body. Přitom všem ale budete vlastně přicháztet do styku s materiálem přímo ze Zóny. Každá kostička totiž něco znamená a tak na vás spadnou skříně s oblečením, střelné zbraně, ale Stackerklidně i zuřiví zmutovaní psi, jdoucí vám po krku. Tyto věci jsou ještě nějakým způsobem významné, kromě nich se ale rovněž dočkáme velkého množství harampádí, kterého by bylo záhodno se v rychlosti zbavit.

Celá pointa hry spočívá v tom uchovávat si užitečně předměty a ty nebezpečné nebo snad neužitečné prostě likvidovat. K tomu dojde klasickým způsobem za pomocí ničení řádků. Tímto ale deaktivujete všechny objekty v okolí. Zbraně a podobně je tyd dobré si uložit do míst, kde řady netvoříte, jinak si je neuchováte.No a vymyslet tuto strukturu a zároveň nezaplnit celou herní oblast kostičkami bude trochu problém. Grafika se celkem povedla, nápad je to dobrý, i když zpočátku hodně obtížný a právě díky této obtížnosti od projektu dá dost možná většina ruce pryč. Za vyzkoušení rozhodně stojí a pokud máte dostatek trpělivosti, vydržíte u něj i poměrně dlouho.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Další z rubriky

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz