Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Saboteur 95 – nulová šance

aktualizováno 
Osamocený ninža proti plně obsazenému gigantickému komplexu. Tentokrát ale nejde o žádnou makabrózní střílečku, Saboteur 95 je poctivá akční adventura ze staré školy. Mimoto, zajímá-li vás, jak to vypadá, když ten maník z Mortal Kombatu bojuje s Cyberdemonem z Doomu, budete možná nadšeni.
90

Saboteur 95

Platforma: Freeware
Výrobce: Alexandru Simion

  • Gigantická mapa
  • Grafika
  • Hluché místa

Stáhnout
Sab_screenshot 01Když kolem mě při hraní Saboteura 95 procházel můj kmetský švagr, mimoděk procedil „To odněkud znám." A nemusel se nutně mýlit, protože autor Saboteura 95, Alexandru Simion, vybrakoval grafiku z řady prastarých her a především - Saboteur 95 je nová edice fanovské hry z roku 1995, která byla zase inspirovaná osmibitovým Saboteurem z roku 1985. A určitě platí, že tahle akčně adventuristická 2D akce s věkem zraje.

V roli ninži máte proniknout hluboko do ostře střeženého komplexu a sabotovat určité vybavení. Po dosažení tohoto cíle se hra rozděluje a vy máte (údajně) na výběr mezi útěkem ven z komplexu nebo sebevražedně obtížným dotáhnutím čistky do konce. Mimo mnoha stráží, lidských i jiných, budete konfrontováni i s automatických palposty, unikajícími chemikáliemi, plameny šířícími se prasklého potrubí a dalšími radostmi.

Sab_screenshot 02Bojová paleta vašeho cápka nepatří mezi nejširší. V podstatě se zmůže pouze na kop, úder pěstí a - je-li to po ruce - vrh nožem nebo jiným nástrojem. Stejně tak je omezený i pohybový repertoár. Žádné plížení, žádný výskok, ani náznak jakýchkoliv stealth mimiker. Spíše než ninja je hlavní postava derivát Johna Ramba, avšak naneštěstí bez kulometu.

O co slabší je bojová stránka, o to je silnější ta „adventurní.“ Při postupu obrovským komplexem je (možná až příliš často) třeba zapojit mozek. Není problém se zaseknout už tři minuty po začátku hraní; v readme je to dokonce řešeno v FAQ. Musíte pročítat počítače, deaktivovat vzdálené brány i různě improvizovat. Není na škodu si kreslit bokem hrubou mapu celého dějiště. Stejně tak si budete muset na papír vedle počítače vypisovat i zobrazené hesla. Objevování dalších a dalších místností je hodně příjemné a asi je to nejlepší stránka hry.

Sab_screenshot 03Saboteur 95 má ale i stinné stránky. Především, během soubojů se strážemi na ně chybí jakákoliv fixace nebo alespoň indikace, jestli stráži vůbec ubližujete – docela často se mi stalo, že jsem sice stál u chlápka a zuřivě kopal, ale hra to brala jako zásahy vzduchu. Dost škody naopak utrpěl můj mezerník. Taktéž doléčování možná mohlo být provedeno lépe. Hrdina nesbírá medikity, k doplnění zdraví stačí chvíli nehybně stát; pokud jste takové nemehla jako já, budete příliš často bezcílně stát, nudit se, popřípadě zírat na lepšící se healthbar.

Určitým problémem pro kondiční hráče pak může být právě ona rozsáhlost a s ní spojená zákysovost. Dokud objevujete nové lokace a přemýšlíte, jak se tady a támhle vyhnout střetu, hra je zábavná. Jakmile ale ztratíte stopu, chodíte zmateně obrovským prázdným komplexem a hledáte, co vám uniklo. To samozřejmě známe z mnoha starších her. Vzhledem k desítkám počítačovým panelům, místy až úchylně schovanému dalšímu schodišti a především čtyřem stovkám místnostem je jasné, že podobné bloudění je v Saboteurovi 95 přítomno dost často.

Nejsem si jistý, mám-li za to strhnout něco z hodnocení, protože to je jednoduše daň za fenomenální rozsáhlost. Pravdou ale je, že mě osobně bloudění labyrintem místností a kreslení si mapky vyvažovalo svojí otravností zábavnost té lepší části hry. Oficiální web alespoň nabízí pomocnou ruku v podobě kompletní mapy komplexu a návodu. I přes výtky tu ale hry jako Saboteur 95 rozhodně nejsou každý den. Nejen díky vypůjčené grafice se člověk vrátí o roky zpátky…
Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 60 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz