Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šachdam - tři hry v jedné!

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 12:03
Máte rádi Šachy, Dámu a Ovečky? Pak jásejte, neboť vám zde dva čeští autoři naservírovali doslova na talíři možnost zahrát si tyto známé stolní hry stažením jediného malého souboru. Věřte, že se to vyplatí.
70

Šachdam

Platforma: Freeware
Výrobce: Real Idea

Stáhnout

ŠachdamVšechny tyto hry se odehrávají na klasické šachovnici o rozměrech 8x8 polí, tedy celkem 64 polí, což jistě není pro zkušené hráče žádnou překvapující novinkou. Možná, že už ale nevíte, že v legendě o vzniku šachové hry se vypráví o tom, jak ve starověku autorovi této hry přislíbil vládce, kterého ji vynálezce naučil hrát, splnit jakékoliv přání, neboť se mu zalíbila. Prosba autora byla více než překvapující, žádal totiž, aby dostal takové množství obilí, kolik by vzniklo, kdyby na první políčko bylo položeno jedno zrnko, na druhé dvě, na třetí čtyři a na každé další pak dvojnásobek předcházejícího. Tomuto přání se vladař s chutí zasmál, ale jaké bylo jeho překvapení, když se od svých mudrců dověděl, že toto přání nelze splnit.

Moudří rádcové mu totiž prozradili, že tímto postupem vznikne dvaceti sedmi místné číslo, což představuje produkci obilí všeho lidstva za 1000 let. Přesto, že šachy  jsou jednou z nejstarších her, stále se o ně zajímá veliký okruh lidí. Přitahuje je nejen touha po vítězství v napínavém boji, ale jsou nadšeni i krásou šachových kombinací. Šach představuje svým způsobem starověké války, jejichž  cílem bylo zničit nejdůležitější soupeřovu figurku, krále. Je to vlastně souboj dvou vojevůdců, v kterém se neprolije ani kapka krve, neboť bojové armády jsou  nahrazené neživými figurkami. Šach stojí na konci vývojové cesty, jejíž začátek spadá asi do poloviny prvého tisíciletí našeho letopočtu a lokalizuje se na území tehdejší Indie.

ŠachdamTeď už tedy k samotné hře, která je vskutku zpracována dokonale a navíc s velikou precizností. Ve hře Šachy má každý hráč svou vlastní časomíru, která se pozastaví v okamžiku provedení hráčova tahu. V záznamu tahu se do tohoto okna zaznamenávají tahy provedené hráči, které obsahují informace o tom, o který tah se jedná a v jaké době byl proveden. V ukazateli sebrané figurky, pod oknem záznamu tahu, je plocha, na které jsou vyobrazeny vyřazené figurky, jak vaše, tak i soupeřovy. Součástí hry je i editor tahů, který je velmi užitečným pomocníkem. Slouží k editaci provedených tahů, což znamená, že se kdykoliv můžete vrátit k jakémukoliv tahu provedenému v minulosti a hru hrát od této pozice.

Dáma má dvě varianty hry a to variantu figurek rozestavěných do tří řad a variantu figurek ve dvou řadách. Pravidla hry jsou jednoduchá. V každém kole hráč táhne jednou z figurek a to do šikmého směru při přesunu o jedno pole, jen směrem vpřed.ŠachdamSoupeřovy figurky odstraňujete tím způsobem, že je přeskakujete vlastními figurkami. Pokud nastane případ, že soupeř měl sebrat vaši figurku a neučinil tak, vy jste si toho všimli, je možnost soupeřovu figurku za trest sebrat a to tak, že na ni umístíte kurzor a stisknete pravé tlačítko myši. Pokud se figurka dostane na jedno z polí poslední řady, nahradí se tato figurka dámou, která může skákat o libovolný počet polí, kterýmkoliv směrem, ovšem stále jen do šikmého směru.

Ovečky jsou velice jednoduchá a zábavná hra, ovečka se snaží dostat na opačnou stranu herního pole, které je její záchranou. Ovečka začíná nahoře, vlci jsou čtyři, začínají v dolní řadě. Ovečka i vlci se mohou pohybovat jen v šikmém směru, ovečka se může pohybovat i zpět, vlci ne. Jakmile se ovečka dostane za poziční hranici posledního vlka, vyhrává. V opačném případě, pokud vlci zaženou ovečku do takové pozice, ze které již nebude úniku, vyhrávají oni.

 

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 45 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz