Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šachy – porazíte počítač v královské hře?

  12:00aktualizováno  9:45
Malý, ale výkonný český šachový prográmek od autora legendární hry Vlak. Nastavte si obtížnost a pak se jen snažte dokázat, že počítač není lepší než vy a že ho lze porazit i bez procesoru v hlavě.
40

Šachy

Platforma: Freeware

Stáhnout

Šachy Když je člověk malý, nemá peníze a má hromadu času a toho času si neváží. Když je člověk starší, tak nemá ani čas ani peníze a vzpomíná na doby, kdy byl malý a měl možnost prolézat všechny sklepy v okolí, hrát si na pískovišti a nebo se jen tak flákat po okolí s ostatními dětskými zbojníky. Moje kamarády z dětství jsem ztratil asi v deseti letech, když jsem se odstěhoval pryč. Většinu z nich už jsem od té doby nikdy neviděl. A pokud jsem je viděl, řekli jsme si tak maximálně "ahoj" a šlo se dál. Co si taky povídat s holkou, se kterou jsme v pěti letech dělali bábovičky, dojde-li k náhodnému setkání třeba po dvanácti nebo třinácti letech. Ona je už značně vyvinutá, ani zdaleka nepřipomíná to ubrečené děvčátko ze dvorku, na vás si vzpomíná jen matně a táhne se s nějakým ranařem, který by asi nebyl potěšen, kdybyste šli s onou kráskou jen tak vzpomínat na dětství nebo si povídat o tom, co se událo za těch x let nového.

V dobách dětství jsem rád trávil čas u videoher, ovšem nebylo mi dopřáno celodenní hraní. Rodiče mi nepovolili více než hodinu strávenou u videoher denně a tak jsem zbytek toho přehršle času, který šestiletý výrostek má, trávil i hraním jiných games, než těch na obrazovce. ŠachyCelkem rád jsem si sedl k nějaké té společenské hře, měl-li jsem ovšem někoho, kdo by mi mohl být soupeřem. Takovým člověkem byl pro mě především brácha. V oblibě jsem měl mnoho kratochvílí, vybavuji si dostihy a sázky, mlýn, dámu, člověče nezlob se, vlky a ovce, pexeso nebo nějakou z převeliké řady karetních her. Nejraději jsem však hrával šachy.

O to více mě později potěšilo, že se ke mně v době, kdy už jsem měl počítač, dostala počítačová předělávka této skvělé hry a umožnila mi tak pařit šachy i na PC. Hra nesla jednoduchý název Šachy a právě dnes vám ji přinášíme ke stažení na našem portálu.

Dnes tato počítačová public domainovka patří téměř do zlatého fondu českého volně šiřitelného herního softwaru. Vyšla na různých sbírkách programů, koluje po internetu a nachází se na mnoha pevných discích uživatelů po celé ČR i SR. Jejím autorem je Ing. Miroslav Němeček a hra se objevila pod hlavičkou Gema Softu v roce 1993.

Šachy Ing. Miroslav Němeček je autor velmi činorodý. Neznáte-li jeho jméno, tak by jste mohli znát alespoň něco z jeho tvorby. Kdo nemá zájem dozvědět se, co daný autor naprogramoval, nechť přeskočí o pár řádků níže, ostatní pokračujte ve čtení a nenechte se rušit. Jmenujme například hry a programy - Abeceda, Autodrom, Drsňáci, HadPetr, Horror, Křižovatka, Labyrint, Lines, Maluj, Město, Mluv a piš, Mrkev, Tetrix, Upleť, Vegas, Vejce, Velká privatizace, Vybarvi nebo nepřekonatelný Vlak (známý často také jako "vláček"). V současné době tento šikovný autor pracuje na známém vývojovém nástroji Petr, díky němuž vzniká u nás i v zahraničí nepředstavitelně mnoho nového softwaru.

Hra Šachy je šachový program, kde máte možnost zahrát si šachovou partii proti svému PC. Je naprosto nenáročná na hardware. Samotná vlastně zabírá jen 5kB a nepotřebuje ke svému chodu spouštět ani grafický režim, protože vše, co vidíte je složeno ze znaků ASCII sady.

Můžete si vybrat barvu a obtížnost (inteligenci počítače) a pak už nezbývá nic jiného, než co nejlépe pařit nejznámější tahovou strategii na světě předělanou do počítačového aranžmá. Ovládání je jednoduché, najedete si na figurku a posunete ji kam potřebujete. Nic víc.

Program ještě umí simulovat hru sám proti sobě a to je asi tak vše, ale nic víc stejně k hraní šachů nepotřebujete, nejste-li nároční šachisti. Možná vám ze začátku bude dělat problém rozeznat, která figurka je která, ale i na to si lze po čase zvyknout. Proto neváhejte a stahujte.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 25 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz