Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Salameander - opravdová válka s mloky

  12:00aktualizováno  10:37
Pod slovy ""Válka s mloky"" si od nynějška nevybavím jen slavnou knihu Karla Čapka, ale i zajímavou arkádu s názvem Salameander s více než dvoustovkou povedených levelů plných napětí a nečekaných překvapení, jež si dokonce můžete upravovat!

Salameander

Platforma: Freeware

Stáhnout

Salameander

Pakliže máte rádi zvířátko s příznačným jménem mlok (známé především se zoologických zahrad), nejspíše se vám zalíbí i do zelena zbarvená arkáda Salameander. Hlavním hrdinou je právě zmiňovaný mlok. Mlok, který se rozhodl projít si jen tak pro dlouhou chvíli džungli z jednoho konce na ten druhý. A že to nebude cesta jen tak jednoduchá, za to vám ručím.

Před startem musíte zvolit, na jakou obtížnost si troufáte. Autoři jich pro začátek určili pět, od té nejjednodušší, přes průměrnou až po hru pro naprosté hardcore hráče. V každé z nich na vás čeká celá padesátka levelů, takže prostoru pro vyžití habaděj.

Salameander

Jednotlivé levely tvoří samostatné obrazovky. Stačí se tedy dostat z jednoho konce na druhý a postup do další úrovně vás nemine. To však nebude tak snadné, jak by se mohlo zdát. Tu a tam se vám do cesty postaví nebezpečný had, který rozhodně nenechá nikoho chladným. Stejně tak mlok "zabiják", který po vás střílí jednu kulku za druhou není lehkou překážkou. Tu a tam potkáte i hladové krokodýly či nebezpečné škvory. Lahůdkou některých levelů jsou bažinky a jezírka, který dokáží měnit svoji velikost.

Samotné zpracování hry mě však poněkud překvapilo. Salameander, přestože se tváří jako plnohodnotný titul určený pro Windows, mírně evokuje návrat do doby stařičkého DOS. Vypadá to, že autoři hru udělali pro rozlišení 320x240 a až podle aktuálního rozlišení monitoru jednotlivých uživatelů se hra přizpůsobí. Je to škoda, protože některé detaily se tak na větších monitorech nesmyslně zvětšují a hra ztrácí na kvalitě - nejen té grafické, ale celkové.

Salameander

Nepěkné hodnocení musím směřovat i ke zvukové stránce, neboť i zde autoři poněkud podcenili nároky hráčů. Zvuků je ve hře pouze pár, přičemž ten nejefektnější se přehrává při efektním zhoupnutí na liáně. Škoda, přeškoda.

Jak už je v poslední době zvykem, mnohé freewarovky obsahují svůj vlastní editor pro vytváření nových levelů a úrovní. I zde je tomu tak a přestože editor není zas až tak propracovaný jak by mohl být, už pouhé jeho uvolnění je počin více než chvályhodný. Nebojte se tedy a editor si zkuste, pochopíte, že tvorba nových levelů už dávno není činností pro počítačové fanatiky.

V žádném případě však nechci upozorněním na nepříliš kvalitní provedení hry co se do grafické a zvukové stránky týče snižovat celkové hodnocení hry. To, přestože by mohlo být mnohem vyšší, nakonec vyznívá celkem dobře. Gameska mě překvapila nejen svou poměrně velkou obtížností, ale především počtem levelů, které jsou dostupné. A co nepočítám skutečnost, že si můžete bez větších problémů vytvořit mnohé další.

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz