Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Samhain - příběh vskutku strašidelný

  12:00aktualizováno  11:48
Her o halloweenské tématice bylo již vytvořeno bezpočet, ale jen málokterá se zabývá jeho historií. Jak vlastně halloween vznikl? V Samhainu se ocitnete v roli obyčejného vesničana, který na vlastní kůži pozná, jak hrůzostrašné mohou některé tradice být! Odvážíte se mu pomoci?
70

Samhain

Platforma: Freeware
Výrobce: Samsoft

Stáhnout

SamhainJestliže jste právě zhlédli obrázky ze hry a už se chystáte opustit tuto stránku, věřte že děláte velkou chybu! Připouštím, že Samhain neoplývá zrovna geniální grafikou, která by ohromila skvělými efekty, ovšem na druhou stranu má spoustu perfektních nápadů a byla by velká škoda tuto hru nevyzkoušet. Podívejme se na ni tedy podrobněji. Jedná se o klasickou plošinovou ve stylu Mario, naštěstí se autoři rozhodli zaběhaný styl okořenit spoustou nových a zajímavých nápadů. Do hry tak přibyly nějaké ty RPG prvky jako vylepšování postavičky, trocha těch rozhovorů a překvapivě také jakýsi systém ukládání pozice. To je z mého pohledu obrovské plus, protože dohrát některé díly Maria (nebo se aspoň přiblížit ke konci) bez možnosti ukládat hru bylo podle mě zhola nemožné. Tady je problém přílišné obtížnosti vyřešeno velmi elegantně. Na začátku každé úrovně dostanete tři životy (a vůbec nezáleží na tom, s kolika životy jste dokončili předchozí úroveň) a pokud náhodou zemřete, nic se neděje! Můžete to zkusit znova a počet pokusů je neomezený. Výhodou je, že hra si i přes vypnutí pamatuje kam jste se dostali nejdál a tak se při kliknutí na tlačítko Load objevíte v poslední nedohrané úrovni.

SamhainHraní hry je tak mnohem zábavnější, protože nejste stresování faktem, že jste zbytečně ztratili život v souboji s nějakým slabým nepřítelem. Ke všemu lze tu a tam ve hře najít zázračné jablko, které Vám obnoví jeden ztracený život. Po cestě můžete narazit na kupu dalších zajímavých předmětů, jako například zlaté mince, jejichž sbíráním zvyšujete své skóre. Mnohem zajímavější předměty se začnou objevovat ale až v pozdějších úrovních. Jedná se o magické knihy, jejichž pomocí získá váš hrdina manu a také schopnost kouzlit! Podle barvy knihy poznáte jaké kouzlo dostáváte k dispozici. Může to být jen obyčejná magická střela, ale také silný blesk, který zasáhne všechny nepřátele na obrazovce! Ale nebojte se, pokud manu vypotřebujete moc rychle, pořád budete moci bojovat. Sice už ne tak účinně jako s magií, ale i tak je to lepší než nic. Máte dokonce na výběr dva způsoby boje. Ten první je klasicky Mariovský – ze hry nepřítele vyřadíte skokem na jeho hlavu. Pokud by se však tento styl nedal vhodně použít, můžete se k nepříteli přiblížit a k jeho zneškodnění využít svoji věrnou dýku. Na každou potvoru je lepší jiný způsob, což činí hru ještě zajímavější.

SamhainPodle grafického zpracování se může zdát, že se jedná o dost starou hru, opak je však pravdou. Samhain spatřil světlo světa teprve letos! Grafika je ale podle mě snad jediným záporem této jinak mimořádně kvalitní hry. Projdete se po mnoha rozmanitých prostředích, potkáte tucty různých nepřátel v kvalitně designovaných úrovních a při tom všem se seznámíte s historií Halloweenu! Příběh je sice úplně lineární, přesto však zajímavý a neotřelý. Pokud máte rádi plošinovky, je Samhain hrou která Vás připoutá k počítači na hodně dlouhou dobu. Přesto však hru doporučuji vyzkoušet i těm, co zrovna plošinovky nemusí, rozhodně to za to stojí. Přeji příjemnou zábavu!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz