Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sandbox of God - božská strategie

  12:00aktualizováno  10. února 11:25
Sandbox of God přináší lákavou možnost. Co takhle stát se bohem a různorodými zázraky přizpůsobit na počátku panenskou planetu Zemi obrazu svému? Originální, variabilní a přitom velmi zábavná: taková je strategie Sandbox of God.
80

Sandbox of God

Platforma: Freeware
Výrobce: Vertigo Games

Stáhnout

Sandbox of God Kdo by nechtěl být bohem? Většina věřících nejednou v koutku duše zatoužila po možnosti žít věčně a pouhou myšlenkou ovlivňovat životy mas, přetvářet krajinu a trestat nehodné přírodními katastrofami. Z potenciálu krás nadlidské inkarnace těžilo už v herních dějinách několik titulů. Nesmrtelnost si vysloužila trojdílná série Populous, její autor Peter Molyneux pak aktuálně boduje výtečným Black & White (a v roce 2005 už by se snad všichni fandové měli dočkat neustále odkládané dvojky). Mezi freewarovkami pak místo na trůnu právě v tuto chvíli zaujímá Sandbox of God - jedna z posledních her týmu Vertigo Games. Ti nejsou úplně nejznámější, mají už ale za sebou celou řadu nadprůměrných a výborných titulů: namátkou dva díly Helicopter Cacophony, Ore No Ryomi, či třeba Project Atlantis.

Sandbox of God vychází z jednoduchého předpokladu, který se ovšem s Biblí tak docela neshoduje. Na počátku nebylo slovo, ale už rovnou celá jedna hotová planeta, symbolizovaná malým Sandbox of God kopečkem na obrazovce. Země je zde tabula rasa, připravená na nejrůznější nadpřirozené zásahy. K mání je celá řada zázraků, jež mohou její tvář změnit k nepoznání. Mezi nejzásadnější patří stvoření života, a to konkrétně dvou forem: lidí a králíků. Pak jsou tu přírodní katastrofy (dopad meteoritu, zemětřesení, potopa) a zdánlivě vedlejší zásahy (vichřice, zalesnění, boží blesk). V každém tahu může hráč využít jednu ze sil, když je vyčerpá všechny, ukončí se jedna z celkem sedmi ér, časomíra ve spodní části obrazovky se posune o kus dopředu a dojde ke sčítání bodů, odměnám a leckdy i evoluci.

Postupem času, vede-li si hráč dobře, roste lidem i králíkům IQ, mohou se pustit do vzájemných válek, brání se katastrofám, na Zemi vznikají lesy, velká města, vybuchují sopky, staví se farmy, těží zlato a stříbro... Hraní Sandbox of God ale není jen tak jednoduchou a přímočarou záležitostí. Hráč si musí využít všechny přidělené zázraky, ovšem velmi záleží na pořadí, v jakém tak učiní. Stačí malý příklad: Sandbox of God když hned na začátku rozbije zemi meteoritem a následně spustí potopu, vytvoří se v kráteru jezírko. Když ale nejprve zemi opláchne deštíkem a potom teprve udeří, zapíchne se velký kámen do změklé země a vytvoří skálu. Do ní se pak mohou buď nastěhovat lidé, nebo ji lze přeměnit bleskem na sopku a jejího výbuchu využít v další éře... možností je celá řada a ne vždy je jasně dáno, která je výhodnější. Za úspěšný postup je ale hráč odměňován krom zelených bodů (vyplývají ze stvoření nějaké užitečné věci - kaňonu, řeky, lesa...) také body modrými (vyjadřují evoluci nějakého útvaru anebo civilizace). Zpestřením jsou pak žádosti lidí a králíků o pomoc v těžkých dobách, které lze ignorovat, lepší je ale odpovědět a připsat si tak jednak čtvereček do rychlošípáckého modrého deníku, jednak bonusové body k IQ jednotlivých národů.

Sandbox of God je velmi variabilní a zejména zpočátku až neskutečně zábavný. Pozorovat spontánní rozvoj je zdrojem dětské radosti, stejně jako frustrace, když se začnou lidé a králíci navzájem zabíjet, nebo hráč vlastní blbostí přijde o sazeničky nebo sopku. Sandbox of God Grafika je jednoduchá a komiksová, což je ale hře spíše ku prospěchu, protože je přehledná a dovede zobrazit jasně výsledky hráčova snažení. Povedená je i hudba. A tak jediné, co hodnocení Sandbox of God malinko sráží, je zdlouhavost. Ve chvíli, kdy se už hráč vyzná v efektech jednotlivých božských sil, ocenil by jistě možnost přeskočit několikavteřinové animace bouře, deště nebo moru, to ale bohužel není možné.

I přesto je ale Sandbox of God vynikajícím, nápaditým kouskem, který ocení nejen pařani s božským komplexem a nezvladatelným spasitelským syndromem.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 47 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz