Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Saut – skákáním kupředu

aktualizováno 
Obtížnost samu ztělesňuje dnešní netradiční plošinovka ovládaná pouze jedinou klávesou.
70

Saut

Platforma: Freeware
Výrobce: Kasper

  • Level design
  • Originalita
  • Vysoká obtížnost

Stáhnout

saut_01Nulté umření – Tak fajn, co to tu máme? Hmm, nějaká rychlokvaška napsaná během jediného týdne pro soutěž Minimal Contest. Zboku viděná plošinovka ovládaná jedinou klávesou, mezerníkem. Chudák asi dostane zabrat. Ve hře nejde chodit, jenom skákat a skákat. Doskákat přes plošinky na konec. Už teď vím, že mi tohle rozhodí sandál, protože to zní proklatě podobně nějaké cactusově hře o sbírání flašek, která mě kdysi hrozně štvala. No tak chutě kupředu.

4. umřeníSaut je skutečně až nepříjemně obtížný. Přes první kolo nebyl problém se dostat, vzdálenosti mezi plošinkami naštěstí nejsou tak striktní. Dost taky záleží na tom, jestli mezerník jenom jednou stisknu nebo ho podržím déle, panák potom skáče výše a dále, což nemusí ale být vždy k užitku.

saut_028. umření – Dobře, tohle evidentně bude na delší lokte. Levely je nutno opakovat až do zemdlení, protože většinou bývají extrémně dlouhé a nemají po cestě žádný savepoint. Udělat chybu někde na konci je směšně jednoduché a pak je potřeba projít tím celým znovu. Saut je těžký jako zimní obuv a pokud máte jenom trochu potíže s nervy a výbuchy násilí, hrajte ho o samotě.

15. umření – Jsem od přírody klidný člověk, ale pomalu začínám pociťovat cholerické návaly. Postup metodou pokus-omyl je zoufale neefektivní, protože v tak dlouhém kole si prostě nezapamatujete jak dlouho a kdy držet mezerník. Celý Saut je postavený na frustrující obtížnosti a je to špatná špatná špatná hra! ...Hlavně se uklidnit, třeba mi to příště půjde lépe.

saut_0316. umření – Zatímco mi nervovým vypětím z dalšího pádu těsně před cílem začíná tikat levé oko, uvědomuji si některé ne zrovna košer detaily herní mechaniky Sauta. Že chybí savepoint je sice iritující, ani zdaleka ale ne tolik jako to, že panák krátce po svém dopadnutí asi na pikosekundu nechce skočit dále. Často je to rozdíl mezi životem a smrtí a tahle jeho lenost mě už několikrát stála skoro dohrané kolo.

23. umření – Pomalu se dostávám do letargické fáze. Začátečnické štěstí vyprchalo a vzhledem k vysokému počtu opakování nyní dělám amatérské chyby a jsem schopný třikrát za sebou spadnout i na začátku kola. Musím se na hru více koncentrovat, ale s tím přijde i další nervové vypětí...

saut_0442. umření – Poté, co jsem freneticky sevřenou pěstí po dalším pádu vypnul počítač, a následně se trochu uklidnil, jsem nucen vyjádřit se k hodnocení. Autorovi hry Kasperovi se rozhodně podařilo v rekordní době udělat velmi dobře nedesignovanou skákačku, jejíž mistrovské zvládnutí vyžaduje překvapivě hodně času a úsilí. Mějte na paměti, že ne každému obtížnost tohohle kousku bude vyhovovat. I přes značné výhrady ale uznávám, že s takovými omezeními muselo být obtížné vytvořit hru takhle dobře (platí i pro grafiku). A proto, salut Saut!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz