Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Scorched Earth 3D - tanky v novém!

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:05
Je tu další remake slavné tančíkové hry Scorched Earth. Tato hra přibírající v názvu 3D přenáší hru do třetího rozměru a ve skvělé grafické úpravě dokazuje, že ne všechny nové hry s pěkným zpracováním jsou méně hratelné a atmosférické, než ty staré! Až budete hrát tuto hru ve čtyřech a budete zkoumat účinek nové zbraně, pochopíte.
70

Scorched Earth 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Nitzan Wilnai

Stáhnout

Scorched Earth 3DUrčitě si pamatujete na desítky hodin strávených ve školách, doma, či jinde u hry Scorched Earth, nebo u nějakého jejího remaku (o dvou jsem psal dokonce na PlnéHry). Držte se dobře, jelikož dnes vám přináším asi nejpovedenější hru se stejným námětem a vzorem. A to hru, která je ve třetím rozměru a velice pěkné grafice. Pravda, už jednou jsem o jedné 3D kopii psal, ale mám dojem, že až teprve tato stojí opravdu zato.

Když jsem si spustil Scorched Earth 3D poprvé, už tehdy jsem byl nadšený. Vyčerpávající nastavení je samozřejmostí. Můžete si zvolit rozlišení až 1600x1200, zkontrolovat rozmístění kláves atd. V menu si určitě nastavte, s kým budete hrát. Alfou i omegou celého projektu je hra až ve čtyřech lidech! Můžete si samozřejmě místo svých přátel zvolit počítačové oponenty, ale myslím, že to nemá tu správnou šťávu.

Scorched Earth 3DOč ve hře jde? Ovládáte vlastní tank a snažíte se eliminovat všechny své konkurenty. Nyní ve třetím rozměru už to není ani zdaleka tak lehké, jako ve stařičkém originále v jedné rovině. Terén je totiž velice drsný, nalézáte se na ostrově, a od pláží a jezírek se můžete podívat až na skalnaté vrcholky. Zpět ale k principu. Základní kámen je v tom, že tank se nemůže pohybovat. Můžete pouze otáčet dělovou hlavní a nastavovat sílu úderu. Základní princip je jednoduchý, a také v tomhle spočívá síla této hry.

Co mi opravdu vyrazilo dech, jsou zbraně. Klasicky jsem si myslel, že u freeware hry, kde je pěkná grafika, nejsou žádné další vymoženosti. Omyl, zde jsou. Zbraně a obranné prvky jsou totiž opravdu skvělé. Po první bitvě se ocitnete v obchodu, kde podle toho, kolik jste si vydělali peněz, si budete moci koupit určitou zbraň, či štít. Zbraně a obranné bonusy jsou převzaty z původního dílu, ale pouze zdůrazním skvosty jako zbraň, která bouchne několikrát a na různých místech, či zbraň, která má třikrát větší tlakovou vlnu.

Nyní už ale ke grafice. Grafika je opravdu kouzelná, textury pozadí a terénů jsou nadprůměrné, průhledná voda je dokonalá a modely tančíků jsou také na úrovni. Zkrátka se podívejte na okolní obrázky. Design misí je náhodný, pokaždé je jiný terén, ale vždy je okolí plné vysokých hor a krásných jezírek. Zkrátka, převýšení si zde opravdu užijete. Díky skvělé kameře, kterou můžete jakkoli podle libosti rotovat, pohybovat a naklánět máte, přehled naprosto o všem. Například super je možnost namířit si na cíl a s kamerou se dostat na profil bojiště. Poté už stačí pouze vystřelit raketu a koukat se krásně z boku, jak vaše raketa překonává kopec a dopadá do údolí přímo na nepřátelské vozítko. Tato možnost mě opravdu fascinuje, všichni nadšení „screenshot-makeři“ se zde opravdu vyřádí.

Scorched Earth 3DHudba je mé další téma, o kterém bych se rád zmínil. V tomto případě se ale nezmíním, jednoduše proto, že žádnou hudbu ve Scorched Earth 3D neuslyšíte. Škoda, musíte si pustit Winamp. Zvuky jsou celkem normální, střelba, dopad, bouchnutí atd. Zvuková stránka hry není bohužel nic moc, ale koho by zajímaly zvuky, když to má skvělou hratelnost, atmosféru a v neposlední řadě i vynikající grafiku!

Nakonec zmíním ještě možnost hrát buďto ve fullscreenu, nebo v okně. Obě mají své výhody a nevýhody, a je fajn, že tuto možnost hra vůbec má. Další věcí, která se mi bohužel nepříjemně vryla do paměti je fakt, že na kamarádově P300 hra běhala docela zpomaleně. Nevím, u mě na P700 je vše i v 1024x768 v pořádku, ale zase u jiného známého na stejné konfiguraci se hra seká i při 800x600. Znamená to asi nepříliš velkou kompatibilitu s grafickým akcelerátorem, ale na druhou stranu musím podotknout, že v žádném případě nebylo sekání nějaké výrazné, hra byla jednoduše trochu cukaná, ale hratelná byla stále dobře.

Nevím, co bych dál zmiňoval. Scorched Earth 3D je naprosto skvělá hra, hratelná, se skvělou grafikou a enginem, a možností hrát až ve čtyřech. Pokud váháte, podívejte se na to, kolik zabírá a dále neváhejte (nápověda: zabírá málo ;-). Doporučuji.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

78 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 144 čtenářů

Témata: Raketa, WinAmp

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz