Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Secret in the Cave – pěkné akční RPG

  12:00aktualizováno  29. října 9:07
Čtverečkový dungeon s oživujícími akčními prvky. Tak by se dala popsat nedávno vydaná česká freegameska Sýkorova manufactoria, která nese název Secret in the Cave.

Secret in the Cave

Platforma: Freeware
Výrobce: Sýkorovo Manufactorium

Stáhnout

Secret in the Cave V recenzi na Ahriman's Prophecy, jediné pořádné RPGčko poslední doby, jsem si stěžoval na kritický nedostatek povedených titulů tohoto žánru. Jako by mě slyšeli, vydali čeští developeři ze Sýkorova manufactoria (potažmo Calimero Industries) hru Secret in the Cave, jež se právě do této škatulky řadí – a navíc se jí daří úspěšně do klasického čtverečkového dungeonu a la ADOM zavést i akční prvky.

Příběh Secret in the Cave je nekomplikovaný a víceméně dává hráči volnost prozkoumávat okolní prostředí, s tím, že hlavním cílem je prozkoumat tajemství jeskyně v oblasti se nacházející. Nic ale nebrání tomu projít si pořádně okolní lesy, lávové oblasti či prozkoumat záhady opuštěného hřbitova. Čas od času hra vyplivne nějaký ten textový popisek oblasti, kde se hráč právě nachází, jinak je většina informací podávána graficky.

Secret in the Cave Hra je viděna pohledem z ptačí perspektivy, přičemž hráče i nestvůry symbolizují jednoduché postavičky, kostky prostředí jsou taktéž víceméně schématické. Přesto se daří vytvořit docela slušné prostředí, byť s již jednou zmíněným Ahriman's Prophecy Secret in the Cave rozhodně nelze srovnávat. Hře by prospělo více animovaných kostek, nicméně ke cti autorům jde alespoň slušná variabilita terénů a velké množství obrazovek, které je možné v rámci hry navštívit.

Setkáním s nestvůrami započíná akční část hry. Je možné pomocí klávesy Ctrl střílet jakési magické koule, avšak jen na vzdálenost dvou čtverečků (a jejich síla není valná), takže jde spíše o zbraň poslední záchrany. O mnoho účinnější jsou bomby – ty stačí položit, uklidit se z cesty a počkat tři vteřiny. Problémem zde samozřejmě není síla výbuchu, ale spíše to, kterak počítačem řízené potvory donutit, aby si do něj naběhly. Stane-li se tak, ubyde jim určitý počet životů, a dojdou-li na nulu (některé je potřeba zasáhnout i vícekrát), zmizí a hlavnímu hrdinovi se připíše něco málo bodů zkušenosti.

Secret in the Cave Postava je v Secret in the Cave charakterizována několika vlastnostmi. Počtem životů, k němuž není příliš co dodávat, dále zkušenostními body, které se plynule přičítají a čas od času přeskočí hranici nové úrovně a hráči se přičtou životy, dále pak síla a dosah magie a bomb, které určují účinnost jednotlivých typů útoků, sama sebe vysvětlující rychlost a zlaťáky, které lze čas od času v jeskyních či domech nalézt a něco za ně nakoupit.

Hraní Secret in the Cave je především ze začátku velká zábava. Časem sice nastoupí stereotyp, což je způsobeno nedostatečně dramatickým a zajímavým scénářem a stále se opakujícími akcemi, které hráč provádí, nicméně i tak lze hodnotit koncept hry jako velmi slušně promyšlený. Kombinace akčních prvků a RPG je hladká, neskřípe a oživuje hratelnost, potvory jsou variabilní, prostředí se neustále mění, dlouho je co objevovat a prozkoumávat.

Secret in the Cave Hře by prospěla alespoň nějaká hudba (zvukové efekty nejsou špatné, ale plnohodnotný soundtrack nenahradí), lepší příběh (stylisticky na to autoři soudě dle úrovně textových popisů rozhodně mají) a grafické zpracování na úrovni Ahrimanova proroctví. To už by ale možná bylo nad jejich síly.

Spokojme se tedy s tím, že Secret in the Cave je i v současné podobě titul, který za stažení a minimálně čtvrthodinku hraní rozhodně stojí. A navíc má jednu nezanedbatelnou výhodu – je česky.


Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz