Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sheepboy – mé zlaté ovečky, kde se to pasete?

  12:00aktualizováno  23. srpna 2004 11:34
Originální a totálně návykový. Takový je nenápadný logický rychlík Sheepboy, kde hráč musí v roli pasáčka ovcí ohlídat své stádo před vlky a liškami – a ještě připitomělé němé tváře zavést do bezpečných ohrad.
70

Sheepboy

Platforma: Freeware
Výrobce: Creative Cellsoft

Stáhnout

Sheepboy Logických her vzniká ve freeware oblasti poměrně mnoho, stejně tak jejich na čas náročné varianty, jíž se přezdívá logický rychlík. Přesto jen málokterá je tak originální a návyková jako Pasáček krav. Sheepboy vypadá nenápadně, na screenshotech se tváří jako vizuálně odporná a dozajista nezáživná hra, nicméně v nitru mu bije srdce neuvěřitelně hratelné a do jisté míry žánrově inovativní hry.

O co jde? Hráč se stává pasáčkem a má v několika desítkách úrovní jediný cíl – zavést své svěřenkyně do bezpečných ohrad a ochránit je před nástrahami luk a lesů. Na lukách se čas od času pohybují zrádní lišáci, v lesích zase mají svůj rajón vlci – a jedni jako druzí si s nebohou ovečkou poradí po svém cobydup. Inu, svět je plný nebezpečí. Naštěstí je tu hráč a jeho všemocný štětec, kterým může v libovolný okamžik narýsovat na obrazovku kousek neprostupného plotu a situaci upravit k obrazu svému.

Sheepboy Plot funguje jako odrážka. Narazí-li na něj ovečka čumákem, odrazí se do opačného směru dle známých fyzikálních zákonů o úhlu dopadu a odrazu. Totéž se stane pokud to ovečka napere čelně přímo do skály, dotkne-li se lesa, vyskočí na ni vlk a hráč se s ní může rozloučit. Již zmínění lišáci jsou ze začátku jen nehybnými figurkami na herní ploše, časem se ale začnou stále rychleji a rychleji pohybovat a dokonce ovečky honit, takže se vyplatí je hned ze začátku zavřít plotem do vlastních malých ohrad.

Obtížnost celé hry se pochopitelně plynule zvyšuje. I když – plynule. Prvních pět šest úrovní je procházkou růžovým sadem, dalších pět se dá zvládnout bez výraznějších potíží, pak ale začne skutečné peklo. Odměnou trpělivým (neboť k vítězství v řadě úrovní je nutné mít i štěstí, rychlost oveček je značná a nebezpečí číhá na každém kroku) je odemčení bonusové úrovně, v níž se nachází… ale ne, nebudu kazit překvapení… :o)

Sheepboy Jak již bylo řečeno, grafické zpracování Sheepboye rozhodně nepatří k jeho hlavním trumfům. Není to tentokrát až tak podstatné, navíc artwork v hlavním menu (zřejmě naskenované vodovky či podobný efekt v nějakém grafickém programu) se opravdu vydařil, nicméně samotná hra je skutečně maximálně schématická a nepřináší kdovíjakou pastvu pro oči. Zčásti to ale napravuje ozvučení, jelikož hudba je skutečně výtečná (byť se poněkud brzy začne opakovat) a bečení oveček realistické.

Sheepboy je skutečně tím pravým pro malé i velké pařany. Pro děti je ideální díky návaznosti na klasické pohádky o kůzlátkách a jim podobné, děti se také více vcítí do role ochránce nebohých užitkových býložravců, starší hráči pak ocení chytlavý a originální herní koncept, který nutí hrát a hrát, dokud není pokořen poslední hladový vlk a poslední zákeřný lišák. Zkrátka a dobře, i vzhledem k velikosti instalačního souboru, která rozhodně není ani v nejmenším přestřelená, je Sheepboy horkým tipem pro všechny, kdo si chtějí odpočinout, pobavit se – a nemají předsudky vůči titulům vyrobeným za pomoci programů jako Game Maker či (v tomto případě použitá) The Games Factory.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

40 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz