Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Shisen Sho – mahjong se spoustou druhů kostek

  12:00aktualizováno  19. srpna 8:27
Shisen Sho je výtečně zpracovaná desková hra mahjong, která nabízí velké množství vizuálně různorodých sad hracích kostek a tradičně vynikající zábavu při odebírání dvojic z hracího pole. Trvanlivost zaručena!
50

Shisen Sho

Platforma: Freeware
Výrobce: The Sea Horse

Stáhnout

Shisen ShoTak, jako se u nás hraje pexeso, se v Číně hraje desková hra mahjong. Základní podobnost mezi oběma ukracovači volného času spočívá v tom, že se odebírají dvojice hracích kostek, respektive kartiček, se stejnými obrázky. Pár zásadních rozdílů by se ale také našlo. Ten nejvážnější asi je, že zatímco pexeso je primárně hrou pro dva a více hráčů (i když je samozřejmě také možné pokusit se osamoceně co nejrychleji dle klasických pravidel hrací pole vysbírat, kdo by to však dělal, byl by zřejmě okolím považován za obskurního blázna), mahjong se hraje jedině solitérně, větší počet hráčů mu jednoduše nesvědčí. I proto je mahjong na poli počítačových her mnohem frekventovanější a mnohem častěji zpracovávaný. Dává to smysl, neboť v kanceláři se ve volné chvíli málokdy lidé scházejí k jednomu počítači, obzvláště když ta volná chvilka přijde v době, kdy by fakticky měla normálně probíhat práce. Dnešní Shisen Sho je – ač to název přímo nevytrubuje do světa – taktéž jednou (a velice pěknou) variací na klasické téma.

Shisen ShoPravidla mahjongu nejsou složitá a brzy je pochopí i nejzabedněnější počítačoví hráči. Na herním plánu se nachází buď 72 nebo 144 kostiček obdélníkového tvaru, přičemž na každé z nich je nějaký obrázek. V sadě 72 kostek se nachází vždy čtveřice stejných útvarů. Cílem je odebírat z plochy dvojice stejných kostek. Jediným, avšak rozhodujícím a celou hru určujícím, pravidlem je, že ani jeden z odebíraných hracích kamenů nesmí mít zablokovány obě delší strany. Anebo jinak: alespoň z jedné své delší strany musí mít volný prostor, a to ve chvíli odebrání (nelze tedy odebrat jeden kámen z dvojice, tím uvolnit jiný a následně jej vzít také). Zdá se to velmi prosté, ale posbírat všechny kostičky může být velmi obtížný úkol, je třeba logicky uvažovat, nezabedňovat si příležitosti pro budoucí sběry a předvídat vývoj hry. Kdo už si někdy mahjong vyzkoušel, ví dobře, o čem se mluví, ostatní si na to přijdou v průběhu hraní Shisen Sho sami – mahjong není tak jednoduchá hra, jak vypadá.

Shisen ShoShisen Sho patří rozhodně k lepším zpracováním mahjongu. Nabízí sice poněkud zvláštní herní plochu, nicméně zase umožňuje výběr z celkem osmnácti druhů kostek, jež se liší svým designem i grafickou podobou. Jsou tu jantarové luxusní kostičky, mahjong dřevěný, nebo třeba omšelá a zašlá starobylá varianta. Zkrátka: je z čeho vybírat a hra se ani vizuálně příliš rychle neomrzí. Dále je zde k mání řada sledovacích zařízení, nastavení obtížnosti, měřič času, za jak dlouho se podařilo odehrát jedno hru, poradce, který na zeptání řekne, zda je možné ještě hru dokončit, či zda je situace zcela beznadějná – a další a další. Na to, že instalační soubor nemá ani celé tři megabajty, je to až obdivuhodná bohatost, kterou je třeba ocenit. Celkové hodnocení Shisen Sho tak musí vyznít jednoznačně pozitivně. Milovníci mahjongu už určitě dávno začali stahovat, i ostatní by ale měli obětovat těch pár minut na stažení, instalaci a vyzkoušení této skvělé deskové hry.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 98 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz