Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Graficky perfektní horor Shutter není nic pro epileptiky

  15:00aktualizováno  15:00
Atmosféra hry Shutter by se dala krájet. Ze všech tmavých koutů slyšíte divné zvuky a stabilní svítilna je pro vás luxus. V ruce držíte jen fotoaparát, jehož blesk vám jako zdroj světla holt musí stačit. Tak pozor, abyste ve tmě nezahlédli něco, co nechcete.

Shutter | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

90

Shutter

Platforma: Freeware
Výrobce: BadRequest

  • skvělá atmosféra, výborná grafika
  • zajímavé, (téměř) neviditelné monstrum
  • slušná herní doba
  • skutečně děsivé
  • hloupý konec

Stáhnout
Shutter

Dělá se vám zle, když koukáte do rychle blikajícího osvětlení? V Shutteru na rozdíl od jiných hororů nepoužíváte baterku, ale blesk fotoaparátu. A kvůli skvělé atmosféře budete při každém ruchu kdesi ve tmě mačkat spoušť jako diví. Hra z vás tak vlastně udělá živý stroboskop.

Abyste kolem sebe mohli na malý moment „protrhnout“ neprostupnou tmu, musíte jednak koukat skrz objektiv fotoaparátu (což samo o sobě přispívá k většímu ponoření do hry) a pak je třeba mít v zásobě nějakou tu baterii. Ale těch je pomálu, a když kolem sebe blikáte jak šílenci, brzy vám jejich zásoba dojde.

Shutter

A to je pak velký problém. Přibližně od třetiny hry je vám totiž neustále v patách nechutné monstrum. Navíc je neviditelné a jediný způsob, jak ho můžete spatřit v celé jeho kráse, je, když ho takzvaně „vyblejsknete“. To se pak doslova zhmotní jen pár metrů od vás v místech, odkud jste předtím mohli slyšet podivné funění.

Shutter

Jeho výhodou je neprostupná tma, ovšem docela dost lokací ve hře je celkem prosvětlených. V takový moment si můžete povšimnout, že příšera není zcela neviditelná, protože se cestou k vám po podlaze plazí její stín. Doslova. Sice pomalu, ale o to děsivěji.

Je to od autorů vpravdě geniální tah. Neustálá přítomnost možné smrti z rukou něčeho, co ani nevidíte, je oživující nápad. Ostatně Shutter má atmosféry na rozdávání. Ani na chvíli vám nedá vydechnout, a když už vám zrovna nikdo nedýchá na krk, podivně klidné a ambientní zvuky okolí vás nenechají polevit v ostražitosti.

Shutter

To i díky tomu, že hra často mění prostředí a ráda vás zmate. Připočtěte si výbornou grafiku a (samozřejmě) perfektní hru stínů a musí vám být jasné, že tu máme lahůdku pro milovníky studeného potu. Škoda jen pitomého dějového konce, který je přinejmenším unáhlený a pro horory zdarma v poslední době skoro až charakteristický.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

100 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2 čtenářů

Témata: luxus

Nejčtenější

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.Najdete na iDNES.cz