Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sigma - fantasticky výpravná adventura

  12:00aktualizováno  19. srpna 8:01
Sigma je parádní adventura ve stylu francouzského Crya. 3D lokace s nádhernou grafikou jsou doplněny logickými hádankami, které dají pořádně zabrat šedé kůře mozkové. Vydáte se s námi do zvláštního a tak trochu nepochopitelného světa Sigmy?
80

Sigma

Platforma: Freeware
Výrobce: Alan Thorn

Stáhnout

SigmaJakkoliv u počítačových her původ (myšleno země výroby) není zdaleka rozhodujícím faktorem při určování vlastností a kvality, některé národy se vyznačují specifickým přístupem k počítačové zábavě, jenž jejich výtvory od ostatních výrazně odlišuje. Patří mezi ně i Francouzi, od nichž lze čekat vždy tituly originální, výpravné a velmi vizuálně výjimečné. V komerční oblasti fungovalo hned několik hlásných trub francouzské game developerské školy, z nichž do současnosti přežil (a velmi úspěšně) sice jen UBI Soft, nicméně svou nesmazatelnou stopu v historii zanechali i ostatní. JE velká škoda, že už prakticky nefunguje (byť podle internetových stránek a záznamů v rejstříku firem stále existuje) Silmarils, firma, jež vytvořila legendární RPG Ishar či trosečníkovské hry Robinson's Requiem a Deus Ex. Méně lidí možná lituje smrti Cryo Interactive, které sice získalo jistou nechvalnou proslulost adventurami na stále stejném enginu, sága Atlantis, či výukové adventury Egypt nebo Versailles ovšem dozajista stojí za vzpomínání.

SigmaCryo Interactive už neexistuje, nebylo však zapomenuto. Jeho duch přetrval - a nyní již lze říci, že hned ve dvou formách. První z nich se koncentruje v odnoži americké distributorské firmy Dreamcatcher, jež publikuje právě a jen point'n'click adventury - a řada z nich se drží podobného stylu, jako Atlantis blahé paměti. Druhým je pak autor volně šířitelného projektu Sigma, jehož premiéra na Plných hrách přišla ke slovu právě dnes. Jeden by skoro řekl, že už autor nějaké zkušenosti s cryovskými tituly má, protože Sigma připomíná Atlantidu a jí podobné od interface až po styl hratelnosti. Příběh je zpočátku velmi nejasný a vlastně po celou hru zůstává jeho role jediná: udržet hráče co nejvíce v nejistotě, dát mu minimum informací a napnout ho až k prasknutí, aby měl tu správnou motivaci k řešení mechanických hádanek a hlavolamů. Zpočátku se o hlavní postavě ani neví, kdo to je, a tak nezbývá, než se pustit do zkoumání podivného bunkru a místností, v nichž je uvězněna.

SigmaPrvní průzkumy odhalí několik zpráv a podivné místnosti s pákami, přepínadly a především - otočnou kostkou se čtyřmi obtížnými hlavolamy, které tvoří tu pravou kostru hry. Na nich mají řešitelé strávit nejvíce času - a o to zrádnější je, že jeden z nich řešení vůbec nemá, na což ale přijde jen ten, kdo má v malíku teorii grafů a kombinatorika mu není cizí. Nad zrádností tohoto přístupu se chce brečet i vzteky řvát, ale aspoň se potvrzuje, jak se vyplácí dát na náznaky dovedně ukryté mezi řádky průvodního textu a nemořit se donekonečna s jedním problémem, jenž se zdál snadnější, když tři další, tentokrát již řešitelné, čekají. Sigma neobsahuje žádné rozhovory ani výraznější interakci s předměty, a tak se řadí spíše k titulům typu 7th Guest, či z novější doby Schizm, kde je postup vázán právě na logické hádanky a jedná se tak spíše jen o logickou hru obohacenou o lehké adventure prvky.

SigmaTo ovšem neznamená, že by bylo nutné za tento přístup autora kdovíjak kritizovat. Faktem je, že jeho hádanky jsou promyšlené (snad jen ona obligátní s osmi dámami na šachovnici už asi nenajde mnoho hráčů, pro něž by byla výzvou) a zábavné. Navíc disponuje Sigma na freeware poměry opravdu luxusním grafickým zpracováním, nad nímž by autoři prvních multimediálních projektů jako Rama, již zmiňovaný 7th Guest, 9, či třeba Lighthouse zbledli závistí. Místností je, pravda, málo, ale vypadají opravdu nádherně a všechny objekty lze přibližovat a zkoumat. Ovládání bohužel není nejšikovnější. Hra funguje na principu Omni 3D, to jest volné je rozhlížení, nicméně pohyb je dán pouze na několik fixních bodů a zorientovat se i v poměrně přehledné místnosti nemusí být snadné. Sigma má též příjemnou ambientní hudbu, jež se drží tiché, tak trochu chladné atmosféry a přispívá k vyvolávání napětí. Každopádně mají milovníci adventur dnes tu čest s projektem opravdu výjimečným.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz