Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Simutrans – ekonomicko-dopravní strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:00
Určitě mi dáte za pravdu, když budu konstatovat, že freeware strategií je jako šafránu. Těch opravdu dobrých je ale žalostně málo, bohužel..Simutrans je věrná kopie Transport Tycoonu, což předem trochu naznačuje, že půjde o zajímavou strategii. A také že jde!
80

Simutrans

Platforma: Freeware
Výrobce: Hansjörg Malthaner

Stáhnout

Určitě každý z vás někdy hrál dnes již legendárního Transport Tycoona. Jistě si pamatujete, jaká to bylá skvělá hra. Neznám žádnou lepší ekonomicko-dopravní strategii.. Jelikož je Simutrans dost podobný stařičkému TT, mělo by být o zábavu postaráno.

Simutrans – ekonomicko-dopravní strategieNa začátku si zvolíte jednu z mnoha map, na kterém se závod o peníze bude odehrávat. Již zde je vidět jedna z největších výhod oprati TT. Zatímco tam byly mapy jaksi umělé, zde máte skutečné řeky, obrovská moře a veliké kopce. Dále si zvolíte hustotu dopravy ve městech (graficky je město bohatší na provoz a vaše autobusy stojí v zácpách) a podobné důležité faktory. Můžete si zapnout také takové prkotiny jako je například zobrazení chodců na chodnících. Co ale pokládám za nejvydařenější je možnost zapnout si střídání denního a nočního režimu hry. Zkrátka v noci je vše tmavé a autům svítí světla, ve dne je krásně světlo a dobře vidíte na to, co stavíte.

Hra je zpracovaná klasicky izometricky 2D. Díváte se z mírného sklonu ze shora dolů. Grafika celkově není nijak moc pěkná, rozhodně se mi více líbil Transport Tycoon, ale ani toto na freeware hru není vůbec špatné. Hlavní je výborný design misí, jak už jsem zmínil.

Simutrans – ekonomicko-dopravní strategiePokud neznáte TT, ale i tak se vám pokusím vysvětlit, oč ve hře vlastně jde. Jste šéf jedné stavební společnosti, jednoduše řečeno velký magnát, který má k dispozici nějaký malý obnos do začátku a hlavně velkou zelenou louku na stavbu. Vydělává se tak, že si vyhlídnete nějakou fabriku, či důl a od té, podle vzdálenosti, vystavíte buďto železniční, nebo silniční trať směrem k fabrice jiné, která zpracovává produkty (suroviny) fabriky (dolu) první (prvního). Na trati postavíte depo, u fabrik nádraží a čekáte až se vám naplní skladiště u nádraží. Poté koupíte vlak s vagóny a zadáte mu naložit plnou a odjet do druhého nádraží. Cestu si automaticky zapamatuje, takže se vše automatizuje a nemusíte složitě pokaždé vyťukávat cestu znovu. To samé platí pro náklaďáky i autobusy. Můžete převážet v podstatě cokoli. Od černého uhlí, železa, kamení, dřeva, až po nábytek, papír, či auta. Kupříkladu za auta dostanete docela velký peníz, ale také je složitější je vyrobit. Musíte totiž z dolu přivézt železnou rudu do fabriky, tam ji zpracovat v železo a to odvozit do dílny vyrábějící auta. Vyrobená auta ještě musíte dopravit vlakem do prodejny, která je většinou ve městě, čili se tam kolejištěm těžko dostává.

Simutrans – ekonomicko-dopravní strategieJe to opravdu složitý koloběh, ale pokud se ho naučíte, pochopíte a zvyknete si na něj, perfektně se pobavíte. Ani nevíte, jak je skvělé si piplat své vláčky a autíčka. Hlavní je opravdu obrovské množství možností věcí, které se dají vozit, na kterých se dá vydělat. Konec konců, pokud nebude nikde žádná rozumná továrna, jednoduše ve městě vystavíte autobusové zastávky a budete převážet po silnicích pasažéry z města do města. Silnice i železnice může mít mnoho podob. Může se křížit, můžete postavit tunel, most a podobně. Nejde ale postavit nekonečně dlouhý most, takže pokud hrajete nějaký obrovský scénář s mořem, budete muset situaci dovážení přes moře vymyslet nějakým jiným způsobem.

Zmíním pár záporů hry. Stavba je trochu těžkopádná, pokud jste si zvykli na jednoduchý systém v TT, zde se nejdříve budete muset trochu zaučit. Není to ale zase takový problém a pokud si zvyknete, nic vás nepustí. Můžete hrát také proti konkurenci, a to až dokonce proti šesti firmám! Jejich inteligence sice není úplně skvělá, ale občas vás docela solidně překvapí. Nemám co vytknout. Tato hra je opravdu skvělá a už jsem u ní strávil opravdu hodně času. Vy můžete také. Doporučuji.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 347 čtenářů

Témata: Vlak

Nejčtenější

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz