Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sint Nicolaas - vánoce v létě?

  12:00aktualizováno  30. června 10:37
Přestože teď máme konec června a přestože počasí vybízí k návštěvě koupališť, rybníků a jiných nádrží, můžete si společně s námi a partou Holandských freewarářů připomenout kouzelnou atmosféru nejkrásnějších svátků v roce, Vánoc. Pomůžete Nizozemskému Santovi splnit jeho zodpovědný úkol - doručit bezpečně všechny jeho rozházené dárky dětem?

Sint Nicolaas

Platforma: Freeware
Výrobce: Wiering Software

Stáhnout

Sint Nicolaas

Mohlo by se zdát, že dnes, v době kdy se rychlost procesorů měří na gigahertze, DOSovým hrám už dávno odzvonilo a jediným místem, kde se s nimi setkáme, jsou nostalgické vzpomínky. Bohudík tomu tak není a přestože většině z nás pod stolem bije nějaký ten několikasethertzový Duroník, tvůrci freewarovek nezapomínají ani na ty méně majetné hráče, kteří si musí vystačit s dýchavičnou 486tkou. Ať tedy patříte do kterékoliv z těchto skupin, určitě naší dnešní skákačkou-hopsačkou nepohrdnete - přinejměnším si připomenete mrazivou, voňavou a příjemnou atmosféru nejkrásnějších svátků roku, Vánoc.

Protože k nám hra přicestovala až z dalekého Holandska, země tulipánů a nekonečných rovin, těžko bychom v ní hledali v hlavní roli jak našeho legendárního Ježíška, tak mírně přitloustlého amerického Santu Clause - v Holandsku totiž naděluje Svatý Nicolas (v překladu z dánštiny nejsem nijak extra zběhlý, takže se omlouvám, pokud Sint Nicolaas znamená něco jiného). Toho jednoho večera oloupili a všechny dárky, které měl nachystané k nadělování, jako na potvoru rozeseli po všech městských střechách v okolí. Protože času je neuvěřitelně málo a dárkuchtivých domácností až až, musíte převzít roli dobráckého Nicolase do vlastních tlapek a jeho zodpovědný úkol dokončit sami a rychle.

Sint Nicolaas

Hned na začátku je vám svěřen dárek zabalený do barevného balícího papíru, kterýžto je určen k doručení stejně jako všechny ostatní, které v levelu posléze najdete. Onen dáreček se vás drží jako klíště do doby, kdy přicupitáte na komín (ano, i v Holandsku se dárky posílají komínem), který je ozdoben stejnou barvou. Cílem samozřejmě je, doručit všechny dárky na svá místa. Dárky ale naneštěstí nejsou tím jediným, co Nicolas musí při své každoroční pouti domácnostem komínem doručovat. Abyste svůj full service dokončili, musíte také hodným lidičkám nasypat stejnou cestou něco vánočního cukroví (konkrétně pět kousků do každého domu). Jakmile máte všechny propriety rozneseny, nezbývá než se přesunout k východu a jít uspokojovat další rodiny v dalším levelu.

Role vánočního roznášeče dárku ale rozhodně není procházkou růžovým sadem. V první řadě se musíte pohybovat pouze po střechách domů, což už je sám o sobe rozhodně dostatečně omezující faktor. V druhé řadě vás neustále obtěžují otravní ptáci, odhadem vlaštovky, kterým se zjevně nelíbí, že vaše dárky putují pouze k zástupcům lidského druhu a notně vám vaši záslužnou pouť komplikují. No a tím posledním faktorem, který se zaslouží o vysokou frekvenci nutnosti hru restartovat, jsou další efektní vychytávky jako skákající pouliční osvětlení, rafinované propasti atd.

Sint Nicolaas

Graficky hra odpovídá rozhraní, pro které je naprogramována, tj. DOSu. Ačkoliv se nedá říct, že by byla naprosto ošklivá, nemůže se po stránce kvality se současnými hi-end hrami měřit. Na druhou stranu je třeba podotknout, že lepší, detailnější nebo jakkoliv líbivější grafika by téhle hře dost uškodila. Pokud se totiž o některém žánru her dá říct, že jsou s lepším technickým zpracováním čím dál hratelnostně horší, pak je to rozhodně o plošinovkách (svělou výjimkou je snad jen série Rayman). Zvukovou či hudební část technického zpracování hry bohužel nemůžu posoudit, jelikož se mi z repro beden jaksi žádné zvuky nelinuly, což je zřejmě buďto chyba mé konfigurace nebo kompatibility hry s WinME - kdo ví.

Musím říct, že ač mě tahle plošinovka dokázala maximálně vytočit (zdá se vám snad nutnost desetkrát opakovat level u takovéto hry normální), překvapila mě jak celkem velkou promyšleností námětu a obsahu, tak okouzlujícím zpracováním a slušnou hratelností. Pro majitele slabších počítačů je její stáhnutí povinností :-) a pro ostatní přinejmenším příjemným zpestřením víkendového odpoledne.

Autor:


Témata: Advent a Vánoce

Nejčtenější

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz