Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ski Racer 2 - nejlepší jízda na sněhu

  12:00aktualizováno  18. srpna 9:40
Ski Racer 2 obrací pozornost všech hráčů z parných letních dní na sněhové pláně a zábavné sjezdování. Jedna z her od Shawn 64's Creations nabízí velmi povedený sportovní zážitek.
60

Ski Racer 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Shawn 64

Stáhnout

Ski Racer 2Shawn 64's Creations se pomalu ale jistě řadí ke špičce amatérských vývojářských týmů. Za sebou mají sice vcelku malé množství titulů, ty se ale řadí povětšinou ke špičce svého žánru - minimálně v oblasti hratelnosti. Na příčky nejvyšší zatím dosáhla zejména akční záležitost Jetz Fusion, i přes zcela odlišné technické provedení ne nepodobná Grand Theft Autu, nicméně za zmínku stojí i třeba dva díly Jetz Rampage či vynikající frenetická řežba Infection. Dnešní Ski Racer 2 patří ke starším a ne tak docela nejlepším kouskům ze Shawnovy dílny, nicméně i tak dovede výtečně pobavit všechny ty, kdo v parných letních dnech neoslavují a neužívají krás přírodních koupališť a pálícího slunce, nýbrž spíše nostalgicky vzpomínají na časy zimních koulování a lyžovaček. Hlavní náplní totiž není nic jiného, než divoká a nespoutaná jízda po svahu plném konkurentů na prkýnkách, která sice neznamenají svět, ale i tak mohou zatraceně rychle rozhodnout mezi životem a smrtí pro příliš odvážného lyžaře.

Ski Racer 2Úkolem hráče ve Ski Raceru 2 je něco zdánlivě obyčejného. Projet celou sjezdovku a přitom si nedat příliš - lidově řečeno - na hubu. Tedy něco, co většina lyžařů provádí celkem běžně během svých dovolených každý den mnohokrát. Pista v této hře je ovšem poněkud nebezpečnější, než běžná dráha v Krkonoších či Jeseníkách. Nejenže se na ní tu a tam najde ledová ploška (to ostatně kupříkladu na ledovci není nijak neobvyklé) či podezřele zelená vydřená plocha (naopak častá v domácích krajích), ale náhodně jsou na ní rozmístěny i vzrostlé stromy, které dovedou rozjetému lyžaři pořádně pocuchat fasádu. Další objekty, jež lze okem zachytit, slouží k hráčovu pobavení a získání bodů do závěrečného skóre. Patří mezi ně kupříkladu skokánky. Ty jsou odlišeny velikostí a jejich účel je zřejmý - posunout vzdušnou drahou najíždějící závodníky o kus dál a zvýšit jejich rychlost. Někdy jsou i nezbytným transportním prvkem, neboť na trati se nacházejí domky, do nichž narazit by znamenalo nutnost provedení předčasného pohřebního obřadu.

Ski Racer 2Dalším zábavným prvkem jsou různě dlouhá zábradlí. Lyžař, který na ně naskočí, může slidem proletět kus dráhy a ještě si připsat něco bodíků do skóre, jehož aktuální stav je k nahlédnutí v horní části obrazovky. Další punkty je možné získat ještě sbíráním speciálních bonusů, které mají v kolečku napsánu svoji hodnotu a lze tak snadno jedním pohledem zvážit, zda se vyplatí snažit se o jejich zachycení. Celá dráha je poměrně dlouhá a variabilní, obtížnost jízdy se neustále zvyšuje. Kupříkladu v poslední zhruba pětině se najednou objeví výrazné cedule s nápisem DANGER - a ne bezúčelně. Brzy se totiž v horní části obrazovky zjeví lavina - a běda tomu, kdo by příliš obloučkoval a obětovat rychlost výměnou za body navíc. Skončil by svou spanilou jízdu pod sněhem - a že si věru lze představit i příjemnější smrti asi není potřeba zvláště zdůrazňovat. Ski Racer 2 je hra, která i přes svůj menší rozsah ani na chvíli nenudí a vždy dokáže přijít s novým prvkem či rozestavením prvků, které přiměje hráče dávat pozor.

Ski Racer 2Hodnotit grafické zpracování lze velmi stručně. Objekty, které Ski Racer 2 obsahuje, jsou pěkně roztomile namalovány, nicméně stále se jedná jen o velmi prosté 2D sprity, které obsahují minimum animací s malým počtem snímků. I prostředí je vyvedeno značně minimalisticky, což nic nemění na stejnorodém stylu hry, ale zároveň ani na jen průměrné technické kvalitě. Totéž pak lze říci i o hudbě a zvukových efektech. Je vidět, že Shawn není žádný geniální umělec, ani vývojář, který audiovizuální stránku staví před zábavu samotnou. To může leckoho zamrzet, skvělou hratelnost ale ani Ski Raceru 2 nikdo upřít nemůže. Je možná poněkud zvláštní (a trochu úchylné) nabízet v prostředku - pravda, ne příliš horkého, ale přece - léta čtenářům Plných her titul čistě zimního ražení, ale sněhové radovánky v podání Shawn 64's Creations jsou rozhodně příjemným osvěžením a jedním z nejlepších volně šiřitelných sportů - ne sportovních simulací, ale spíše arkád, což je ovšem zcela legitimní. Sportu zdar!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

26 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz