Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sky Attack - nebeský útok

  12:00aktualizováno  8. května 9:35
Co je to Anděl strážný, to ví přece každé malé dítě. Jsou tu přece od toho, aby nás ochraňovali od všeho zlého. Ale určitě jste ještě neviděli anděla, který zlo potírá zcela reálnými prostředky, raketovými zbraněmi.

Sky Attack

Platforma: Freeware

Stáhnout

Sky Attack„Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku……“, tuto modlitbičku jistě jako malé dítě odříkávala velká většina z vás, i když si to možná už dnes nechcete přiznat. I mnozí dospělí a nevěřící lidé často prohlašují, vyváznou-li bez vážnějšího úrazu při nehodě bez zranění, že je musel ochraňovat sám anděl strážný. Prostě je to známé a ustálené rčení, které slouží jako odreagování z prožitého šoku a z radosti, že se nikomu nic nestalo. Jistě při tom vůbec nevěříte, že by nějaký anděl  v kritickou chvíli nad vámi stál, tím spíše už ani nevěříte v jeho opravdovou existenci. Pokud tedy chcete jednoho anděla strážného spatřit na vlastní oči a přímo v akci, máte k tomu tady tu nejlepší příležitost.

No abych pravdu řekla, spíše než Anděla mi toto stvoření, za které budete hrát a bránit se střelám různých kosmických přízraků, připomíná nějakého špatně vyvedeného psa z čelního pohledu. Psi ale přece nemají nad hlavou svatozář a už vůbec ne křídla, byť jenom velice mrňavá, o to zuřivěji však s nimi budete mávat po celou dobu soubojů. Po spuštění hry se tedy ocitnete kdesi v kosmickém prostoru a nad vámi se hned v prvním levelu objeví strašidelní draci, z nichž každý má deset životů. Tyto draky tedy musíte pozabíjet, ale pozor, oni na vás střílejí také, takže musíte nejen přesně střílet, ale při tom i uhýbat jejich střelám. Není to tedy jen tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Sky AttackZ oblohy nad vámi navíc padají i bonusy v podobě srdéček, tyto doplňují při zachycení vaše zdraví. Abych tedy nepřeskakovala, nahoře na obrazovce máte k dispozici zleva doprava ukazatele stávajícího počtu nepřátel k likvidaci, průběžný bodový zisk a nejvyšší dosažené skóre, poslední jmenovaný ukazatel je na začátku hry prázdný. Dále pak opět zleva doprava je ukazatel množství vašeho zdraví, celkové zásoby munice a další dvě okénka, která se po zachycení padajících bonusů zaplňují, což znamená, že si takto posilujte sílu a razanci vlastní zbraně. Hraje se na co největší počet dosažených bodů a to je myslím největší slabina jinak docela hezké a zábavné hry.

Pokud hru spustíte, dostanete se doslova pod hustou palbu na vás dopadajících střel, takže máte co dělat, abyste mezi nimi prokličkovali a ještě stačili likvidovat nepřátele. Proto je dobré zlikvidovat nejdříve vždy ty, kteří jsou nejníže a mají tak k vám nejblíže. Tím získáte daleko větší přehled a bude se vám mnohem lehčeji před dopadajícími střelami uhýbat. Protože hra končí nejen tehdy, když přijdete o všechno zdraví, ale i tehdy, pokud vám dojde střelivo, musíte tudíž především sbírat ty bonusy, které doplňují zdraví a množství střeliva, jsou to symboly srdéček a malých raketek. Padají ještě bonusy, zesilující sílu vašeho útoku, ty sbírejte také, neboť za jakýkoliv sebraný bonus obdržíte osm set bodů.

Připočtou se vám bez ohledu na to, zdali máte už kapacitu dolních ukazatelů naplněnu, nebo ne. Nemohla jsem se zpočátku přenést do těch obtížnějších levelů, než jsem přišla na onu již výše zmíněnou slabinu hry. Do každého dalšího levelu je totiž velice výhodné vstupovat s plným zdravím, s naplněným ukazatelem munice a s tím nejlepším vybavením v posledních dvou ukazatelích dole. Takže pokud chcete uspět, stačí si na konci ponechat pouze jediného, pokud možno co od vás nejvíce vzdáleného nepřítele a pak už jen uhýbat jeho střelám, dokud si všechny potřebné ukazatele nenaplníte. Teoreticky tedy, pokud byste pokračovali pouze v této činnosti, posbíráte bodů obrovské množství bez veliké námahy.

Sky AttackJistě budete se mnou souhlasit, že to byste si ale moc nezahráli, takže jakmile si naplníte zmíněné ukazatele, zlikvidujte i toho posledního neurvalce a přejdete tak do dalšího levelu. Obtížnost hry pak spočívá v tom, že se zvyšuje počet nepřátel, zpočátku staticky stojící nepřátelé se v dalších fázích hry začnou navíc ještě pohybovat po horizontální ose, takže při jejich likvidaci musíte mířit jako skuteční dělostřelci před ně, vlastně tedy s náběhem, abyste je zasáhli. Později vás ještě začne tlačit čas, musíte je likvidovat velmi rychle, neboť přibývají další. Grafika hry odpovídá standardu, doprovází vás ponurá, stále se opakující hudba, tu si naštěstí můžete dole vpravo vypnout kliknutím na reproduktor.

Přijdete tak ale samozřejmě i o všechny zvukové efekty, které jsou naopak výborné. Ovládání je jednoduché, pohyb do stran provádíte myší a střílíte po zaměření jejího kurzoru na nepřítele jejím levým tlačítkem.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz