Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sky Attack - nebeský útok

  12:00aktualizováno  8. května 9:35
Co je to Anděl strážný, to ví přece každé malé dítě. Jsou tu přece od toho, aby nás ochraňovali od všeho zlého. Ale určitě jste ještě neviděli anděla, který zlo potírá zcela reálnými prostředky, raketovými zbraněmi.

Sky Attack

Platforma: Freeware

Stáhnout

Sky Attack„Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku……“, tuto modlitbičku jistě jako malé dítě odříkávala velká většina z vás, i když si to možná už dnes nechcete přiznat. I mnozí dospělí a nevěřící lidé často prohlašují, vyváznou-li bez vážnějšího úrazu při nehodě bez zranění, že je musel ochraňovat sám anděl strážný. Prostě je to známé a ustálené rčení, které slouží jako odreagování z prožitého šoku a z radosti, že se nikomu nic nestalo. Jistě při tom vůbec nevěříte, že by nějaký anděl  v kritickou chvíli nad vámi stál, tím spíše už ani nevěříte v jeho opravdovou existenci. Pokud tedy chcete jednoho anděla strážného spatřit na vlastní oči a přímo v akci, máte k tomu tady tu nejlepší příležitost.

No abych pravdu řekla, spíše než Anděla mi toto stvoření, za které budete hrát a bránit se střelám různých kosmických přízraků, připomíná nějakého špatně vyvedeného psa z čelního pohledu. Psi ale přece nemají nad hlavou svatozář a už vůbec ne křídla, byť jenom velice mrňavá, o to zuřivěji však s nimi budete mávat po celou dobu soubojů. Po spuštění hry se tedy ocitnete kdesi v kosmickém prostoru a nad vámi se hned v prvním levelu objeví strašidelní draci, z nichž každý má deset životů. Tyto draky tedy musíte pozabíjet, ale pozor, oni na vás střílejí také, takže musíte nejen přesně střílet, ale při tom i uhýbat jejich střelám. Není to tedy jen tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Sky AttackZ oblohy nad vámi navíc padají i bonusy v podobě srdéček, tyto doplňují při zachycení vaše zdraví. Abych tedy nepřeskakovala, nahoře na obrazovce máte k dispozici zleva doprava ukazatele stávajícího počtu nepřátel k likvidaci, průběžný bodový zisk a nejvyšší dosažené skóre, poslední jmenovaný ukazatel je na začátku hry prázdný. Dále pak opět zleva doprava je ukazatel množství vašeho zdraví, celkové zásoby munice a další dvě okénka, která se po zachycení padajících bonusů zaplňují, což znamená, že si takto posilujte sílu a razanci vlastní zbraně. Hraje se na co největší počet dosažených bodů a to je myslím největší slabina jinak docela hezké a zábavné hry.

Pokud hru spustíte, dostanete se doslova pod hustou palbu na vás dopadajících střel, takže máte co dělat, abyste mezi nimi prokličkovali a ještě stačili likvidovat nepřátele. Proto je dobré zlikvidovat nejdříve vždy ty, kteří jsou nejníže a mají tak k vám nejblíže. Tím získáte daleko větší přehled a bude se vám mnohem lehčeji před dopadajícími střelami uhýbat. Protože hra končí nejen tehdy, když přijdete o všechno zdraví, ale i tehdy, pokud vám dojde střelivo, musíte tudíž především sbírat ty bonusy, které doplňují zdraví a množství střeliva, jsou to symboly srdéček a malých raketek. Padají ještě bonusy, zesilující sílu vašeho útoku, ty sbírejte také, neboť za jakýkoliv sebraný bonus obdržíte osm set bodů.

Připočtou se vám bez ohledu na to, zdali máte už kapacitu dolních ukazatelů naplněnu, nebo ne. Nemohla jsem se zpočátku přenést do těch obtížnějších levelů, než jsem přišla na onu již výše zmíněnou slabinu hry. Do každého dalšího levelu je totiž velice výhodné vstupovat s plným zdravím, s naplněným ukazatelem munice a s tím nejlepším vybavením v posledních dvou ukazatelích dole. Takže pokud chcete uspět, stačí si na konci ponechat pouze jediného, pokud možno co od vás nejvíce vzdáleného nepřítele a pak už jen uhýbat jeho střelám, dokud si všechny potřebné ukazatele nenaplníte. Teoreticky tedy, pokud byste pokračovali pouze v této činnosti, posbíráte bodů obrovské množství bez veliké námahy.

Sky AttackJistě budete se mnou souhlasit, že to byste si ale moc nezahráli, takže jakmile si naplníte zmíněné ukazatele, zlikvidujte i toho posledního neurvalce a přejdete tak do dalšího levelu. Obtížnost hry pak spočívá v tom, že se zvyšuje počet nepřátel, zpočátku staticky stojící nepřátelé se v dalších fázích hry začnou navíc ještě pohybovat po horizontální ose, takže při jejich likvidaci musíte mířit jako skuteční dělostřelci před ně, vlastně tedy s náběhem, abyste je zasáhli. Později vás ještě začne tlačit čas, musíte je likvidovat velmi rychle, neboť přibývají další. Grafika hry odpovídá standardu, doprovází vás ponurá, stále se opakující hudba, tu si naštěstí můžete dole vpravo vypnout kliknutím na reproduktor.

Přijdete tak ale samozřejmě i o všechny zvukové efekty, které jsou naopak výborné. Ovládání je jednoduché, pohyb do stran provádíte myší a střílíte po zaměření jejího kurzoru na nepřítele jejím levým tlačítkem.

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz