Smash the Granny - ať zhynou důchodci!

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:28
Autor hry Smash the Granny evidentně nemá v lásce důchodce, a to především jejich ženskou polovinu. Jak jinak si vysvětlit hru, jejíž hlavní náplní je přejíždět roztomilým autíčkem neméně roztomilé stařenky?

SMASH THE GRANNY
Autor: Apofis
Vyjde: 6/2003
homepage
Smash the Granny Sociální stát Vladimíra Špidly a jeho ministrů leze řadě lidí krkem. Vláda neumí řešit řadu závažných společenských problémů, které časem jistojistě přerostou v mnohem větší potíže, než jaké by vyvolalo jejich řešení. Tak například demografický vývoj. Neustále přibývá důchodců, kteří požadují stále větší a větší důchody, žijí déle, a tak na ně produktivní část obyvatelstva musí vydělávat – a perspektiva do budoucna není nijak růžová. Co s tím? Petr Vadlejch, alias Apofis, nabízí prostřednictvím své volně šířitelné hry Smash the Granny řešení, které je bezesporu účinné, ačkoliv v demokratickém a humánním státě, jakým ČR díkybohu stále je, prakticky neproveditelné.

Ano, možná takto hluboké myšlenky při tvorbě designu připravovaného titulu nebyly uvažovány, nicméně jak si jinak vyložit hru, jejíž hlavní náplní je přejíždět roztomilým žlutým autíčkem Smash the Granny neméně roztomile nakreslené staré babičky a dělat z nich jednoznačně nejroztomilejší krvavé fleky (na průměrně roztomilé textuře jakéhosi náměstí).

Autor Smash the Granny má na svědomí už řadu her, počínaje logickým The Bridge, přes arkádovité Moulins, až po zábavnou strategii Genesis. Má tedy dostatek zkušeností v oboru – což na jednu stranu znamená, že se můžeme těšit na rychle dodaný kvalitní produkt, na druhou stranu na něj můžeme co do hratelnosti i technického zpracování klást o poznání vyšší nároky.

Exkluzivní demoverze, která dorazila minulý týden na redakční e-mail, obsahuje pouze první úroveň, a to ještě ne v dokončeném stavu. Nicméně základ hry už funguje – v klasickém top-down pohledu, který ze všeho nejvíce připomíná klasiku Grand Theft Auto (mimochodem – GTA je volně ke stažení ze stránek autorů), vidí hráč své žluté auto, které designem odpovídá wolkswagenu broukovi s malinko protaženým čumákem. Ovládání probíhá jednoduše pomocí kurzorových šipek a klávesy pro rozsvícení a zhasnutí světel. Smash the Granny V pěkně nakresleném, leč bohužel na interaktivní prvky skoupém (eufemismus: natvrdo řečeno – nejsou tam žádné) prostředí náměstí či nádvoří se hráč může vyřádit do sytosti vražděním osob vyššího než středního věku neustále se pokoušejících přejít celou prostoru směrem shora dolů.

Každou přejetou babkou se zvedá nejen hráčovo ego a dobrý pocit z dobře vykonané práce (ach ty fráze), ale také bodové ohodnocení výkonu. Po skončení každé úrovně bude pochopitelně možné zapsat se do high-score a snad i porovnat nejlepší výkony na internetu, což by mohl být další motivační faktor prodlužující dobu hraní jinak poměrně stereotypní hry.

Další úrovně, které nebyly k dispozici v hratelné verzi, budou v podstatě o tom samém, hráč se jen podívá do nových prostředí, například na hlavní ulici, kde se to obézními důchodkyněmi jen hemží. Jediným herním módem nicméně zůstane singleplayer, o hře více hráčů třeba na jednom počítači se neuvažuje. Smash the Granny

Grafické zpracování lze velmi snadno posoudit z přiložených obrázků. Vykreslení jednotlivých objektů v rozlišení 640x480 (na freeware projekt zcela dostačující) je precizní, stíny na svém místě, zkrátka: statický screenshot vypadá bezvadně. V akci ale Smash the Granny přece jen působí poněkud mrtvým dojmem – prakticky jediné, co se ve hře hýbe, jsou babky, a to se navíc jejich vlastní animace sestává jen ze dvou či tří framů nevalné kvality. Tady by stálo za to ještě trochu zapracovat. Lze také jenom doufat, že prostředí v plné verzi bude trochu variabilnější a objeví se více různých objektů a povrchů.

Zvuky ani hudba nebyly v demoverzi přítomny, nicméně obojí by měla hra obsahovat, a to v kvalitě větší než malé. Hardwarové nároky by neměly být přehnané – ale tady bude mít Apofis ještě hodně práce, protože hra je zatím velice, velice pomalá. Trochu v tomto připomíná Moulins, kde byla právě pomalá hratelnost nejvíce frustrujícím prvkem a nebyla bohužel opravena ani ve zcela finální verzi. Doufejme, že Smash the Granny dopadne lépe a stane se tak ne revoluční, ale „jen“ zábavnou a vtipnou akčně-závodní freewarovkou.

Autor:

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Germánské webovky: Travian a OGame

webovky3_poster

Ještě jsme zde. Z původně plánovaného týdeníku rozebírajícího necelý tucet signifikantních webových her poslední dekády...

Kulivočko - dojmy z dema

Kulivočko

Zahráli jsme si demo české adventury Kulivočko.

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz