Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smokin‘ Guns – na Divokém západě!

aktualizováno 
Westernové prostředí očouzených koltů, špivaných střelců a divokých žen přitahuje lidskou fantazii už po několik staletí. Western se výrazně zapsal do vývoje filmu, u počítačových her má už ale méně prominentnější místo. Může dnešní multiplayerová akce pomoct zvrátit nepříznivý trend?
90

Smokin' Guns

Platforma: Freeware
Výrobce: Iron Claw Interactive, Smokin' Guns Productions

  • Grafika
  • AI botů
  • Divoký západ
  • Multiplayer
  • Multiplayer
  • Mód Duel
  • Grafika
  • AI botů
  • Q3A s koltama
  • Bugy

Stáhnout

smokinguns_poster

smokinguns_01Smokin' Guns je multiplayerová akce postavená na enginu Quake III Arena, nicméně můžete si ji stáhnout i pokud Q3A nevlastníte, je stan-alone. Kořeny této záležitosti sahají až do roku 2003 a jsou poměrně složité, takže se na popis protentokrát vykašleme. Co potřebujete vědět je, že můžete hrát za zástupce práva nebo za lupiče, a čeká na vás přes patnáct map, povětšinou zasazených do městeček o jediné ulici.

Kromě trojice revolverů, tří pušek, tří brokovnic a rozkladatelného gattlingu můžete nabrat i doplňkový equipment, jako – ano, asi už tušíte – olověnou vestu, molotova, dynamit či třeba opasek s náboji. Revolvery můžete držet obouruč, ultimativní zbraní jsou ovšem už základní pušky – rozhodně platí, že pokud se potká muž s koltem s mužem s puškou, muž s koltem je deadman. Pokud kolo vítězně ustojíte, hra vám milosrdně doplní munici.

smokinguns_02K dispozici jsou samozřejmě deatmatche, team deatmatche a pak také dva exklusivní mody. Zatímco Bank Rob je ještě variací na zápolení poldů s lupičema, Duel nabízí klasický střelecký souboj protihráčů. Hlavní devízou hry je tedy už jen její vydání. Akce plná čoudících zbraní a zasazená na Divoký západ, to je prostě argument sám o sobě. Recenze ale musí být o něco obsáhlejší, a Smokin' Guns nejsou bez pih (o velikosti mexického dollaru) na kráse...

V prvé řadě je tu grafika. Vzhledem k mnohaletému vývoji a fenomenálním kvalitám zvoleného enginu je trochu s podivem, jak celá hra vypadá. Ostré hrany všech předmětů, animace pohybu á la zombies, AI botů jakoby se svými kousky snažila o překonání mýtu o hloupých blondýnkách. Samozřejmě, i tehdy na Západě asi lidé trpěli artrózou a inteligence taky možná nepobrali, ale pokud hra na Quake III Arena enginu vypadá skoro jako Duke Nuke 3D, tak to trochu zarazí. Přesto, na freeware stále nadprůměr.

smokinguns_03Ani akce samotná není dokonalá. Těžko frenetické střelbě vytýkat bezduchost, ale střelba do dementobotů se poměrně brzy omrzí a mapy vypadají jedna jako druhá. Lze se u toho dobře pobavit (navíc si při střetu s ubohými boty připadáte jako Clint Eastwood!), ale ne o moc více, než se můžete pobavit střelbou v Alien Arena 2008 nebo jiném derivátu Q3A.

A v poslední řadě je tu, dovolím si říct, jistá nekonzistence mezi žánrem westernu a zběsilou multiplayerovou akcí. Podle mého si většina lidí western asociuje s pomalým nervy drásajícím soubojem dvou drsňáků uprostřed náměstí. S pěstní melou v sallonu. Nebo s cváláním koňů po širých pláních Západu. Moc z toho ve Smokin' Guns logicky nenajdete, alebrž tu nejsou osedlatelní koně, základní zbraní je nůž a i mód Duel je hodně rychlý (a duely byly výrazně lepší v experimentální indie hře Calamity Annie).

Žádné výraznější změny zdrojového kódu a posun od kovbojské verze Quake III Arena do skutečně inovativní hry z Divokého západu se bohužel nekoná. Přitom by stačilo přidat více modů, třebas i nějakou tu obranu dostavníku, a mohlo být lépe. Snad příště v připravované verzi pro Unreal Tournament.

Celkově vzato jsem ze Smokin' Guns na rozpacích. Žánrové konvence splňuje na jedničku, avšak obávám se, že western si zasloužil trochu výraznější odlišení hratelnosti od Q3A.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 228 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz