Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sofia's Debt – strašlivý rodinný dluh

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:45
Hlavní hrdinka nové miniadventury Sofia's Debt má velké starosti. Je těhotná a ačkoliv dítě v jejím nitru roste a sílí, ona sama cítí neklid a strach. A má proč – bude totiž tou, již podivný přízrak muže donutí splatit dávný, strašný rodinný dluh…
40

Sofia's Debt

Platforma: Freeware
Výrobce: Dreamweb

Stáhnout

Sofia's DebtV nedávné recenzi na povedené humorné dílko Take A Break (v originále Tómate ut Descanso) jsem žehral na neochotu španělských vývojářů překládat svá, leckdy rozsáhlá a velice dobře zpracovaná, díla do jazyků srozumitelných širšímu vzorku naší populace. Sofia's Debt je další čestnou výjimkou z pravidla, jde pak o hru zajímavou ještě jednou charakteristikou: jedná se o vůbec první adventuru vyrobenou za pomoci českého enginu WME, nepočítáme-li ukázkové Mnemonicovo demo. Ostatní nadějné a očekávané projekty jako Pět kouzelných amuletů, The Dreams či komerční Project Joe jsou zatím stále ve fázi rozpracování. Sofia's Debt se řadí do kategorie kratších příběhů, logické hádanky nehrají výraznější roli a jsou spíše naroubovány na kostru scénáře jen tak, aby se neřeklo. Nebýt jich, mohl být Sofia's Debt docela dobře interaktivní film – ale ne ve špatném smyslu slova.

Hlavní hrdinkou hry je mladá žena Ana. Právě čeká dítě – a ačkoliv její těhotenství probíhá bez problémů a ona se tak může těšit z neustále utěšeně narůstajícího bříška, neděje se tak. Sofia's DebtOna sama se cítí špatně, je nervózní, chová se nepředvídatelně, cítí obavy a strach. A jakkoliv se to okolí zdá nesmyslné, je to na místě. Bude to totiž právě ona, koho tajemný "On" donutí splatit dávný rodinný dluh, strašlivý závazek, jemuž její matka i babička odolaly – ale za obrovskou cenu. Má Sofia bojovat o zdraví i o rozum v nelidském vypětí sil, jen aby odevzdala svému dítěti podobně hrůzné dědictví?

Autoři Sofia's Debt dávkují atmosféru s citem, hráč má neustále pocit, že se něco okolo něj děje proti jeho vůli, že s ním někdo manipuluje a nemůže proti tomu nic dělat, přestože všechny prostory domu jsou prázdné, tiché a mrtvé – a když se na závěr ukáže, že tomu tak skutečně bylo, nijak to mysli neulehčí. Tichá, leč přesto výrazná hudba se zarývá pod kůži a při listování tajným deníkem, kde je krásně vidět rozklad osobnosti, jenž čeká na každého, kdo by se opovážil "Jemu" odporovat", až mrazí v zádech.

Vizuální zpracování Sofia's Debt je navýsost povedené. Sofia's DebtHra běží na adventuru v poměrně nestandardním (vysokém) rozlišení 1024x768 a nabízí renderované 3D objekty, kvalitně otexturované, hlavně však citlivě osvětlené, či zastíněné. Příjemným zpestřením je pak několik obrazů zdobících zdi, okopírované Dalího malby, jejichž studováním se může hráč bavit ve chvíli, kdy dočasně neví, jak dál. Ne že by to ovšem opravdu hrozilo, protože Sofia's Debt je velice přímočará a prostinka adventurka. Logické hádanky působí poněkud vytrženě a ačkoliv autor slibuje v readme až hodinu hraní, ve skutečnosti nezabere vyřešení hry více než deset minut. Poněkud problematické je též ovládání, od standardního wintermutovského point'n'click udělal autor několik odchylek, které při nejlepší vůli nelze označit jinak, než jako zbytečné.

Sofia's Debt není adventura pro každého. Není pro ty, kdo chtějí v první řadě humor, není pro ty, kdo se chtějí dlouho bavit a lámat si hlavu – a vzhledem k velikosti instalačního souboru není ani pro ty, kdo nemají rychlejší internetové připojení. Ovšem kdo se v žádné z vyjmenovaných skupinek nenašel, mohl by v audiovizuálně vydařené miniadventurce s atmosférou, která by se dala krájet, nalézt zalíbení.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

41 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz