Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soldat - čistá akce

  12:00aktualizováno  2. listopadu 10:32
Pamatujete si ještě na hru Stick Soldiers, jejíž recenzi jsme vám před časem přinesli? Šlo o vcelku povedenou hru, kde jste se v deathmatchových arénách utkávali o vlastní život. Jednoduchému grafickému zpracování se jistě nedala upřít originalita, ale i tak hře k dokonalosti pár věcí chybělo. A právě všechno to, co jsme tenkrát postrádali, nám dnes nabízí povedená pařba Soldat.

Soldat

Platforma: Freeware
Výrobce: Michal Marcinkowski

Stáhnout

Soldat

Jak už bylo řečeno, styl hry se nese zcela v duchu deathmatchových klání z her, jako je Quake 3 nebo Unreal Tournament. Hned po startu jste vrženi do arény plné nelítostných nepřátel, jež spojuje pouze jediné - touha uhrát co nejvíce fragů a zvítězit tak nad všemi ostatními. To je samozřejmě i vaším cílem, za kterým musíte jít doslova „přes mrtvoly“. Ovšem kromě klasického deathmatche hra nabízí i několik dalších zajímavých modů. Variací na deathmatch je tzv. „pointmatch“. Rozšíření tohoto typu hry spočívá v komplexnějším systému bodování, kdy můžete zvýšit své skóre několikanásobným zabitím, držením žluté vlajky apod. Pokud například zabijete šest protivníků za sebou a držíte vlajku, získáte 64 bodů, namísto pouhých šesti, které byste obdrželi v obyčejném deathmatchi. Další z modifikací je tzv. Rambomatch. Seberete-li luk, stáváte se Rambem a získáte zvláštní schopnosti. Protože pouze Rambo může získáváte body, ostatní se ho logicky pokoušejí zabít a získat jeho luk. Autoři bohudík nezapomněli ani na týmovou hru, takže můžete okusit jak týmovou verzi deathmatche – teammatch, tak i boj o vlajky v Capture the Flag.

Soldat

Jistě vás také zajímá, jaký arsenál mají hráči k dispozici. Celkem u sebe můžete mít jen dvě zbraně a pár granátů. Jako sekundární zbraň je vám automaticky přidělen kolt 1911. Primární zbraň si pak můžete zvolit libovolně, před každým respawnem, a věřte, že nabídka je docela široká. Nechybí v ní snad žádný typ zbraně, který bychom mohli postrádat, takže zde najdeme například Desert Eagle, brokovnici, ostřelovačku, granátomet a různé typy automatů. Kdyby vám pak v boji došla munice, můžete to zkusit s obyčejnými pěstmi. Kromě standardní sestavy bojových pomůcek se můžete dostat ještě k luku (s možností použít pro šípy výbušné hroty) a k plamenometu.

Ovšem nejenom zbraně vám mohou dopomoci k vítězství. V bojové vřavě byste neměli přehlédnout ani nejrůznější bonusy, které se tu a tam objeví. Asi nejčastěji se setkáte s lékárničkami, ale hodit se budou i bedny s obyčejnými nebo fragmentačními granáty. Co vám může nejednou zachránit život, to je bezesporu neprůstřelná vesta a budete-li mít štěstí, můžete se na patnáct vteřin stát „bohem ohně“, což do řad nepřátel jistě vnese pořádnou paniku. Dalšími bonusy jsou pak ještě „berserker“ násobící sílu zbraní a „predator“, který vás učiní neviditelným.

Soldat

Vedle povedeného grafického zpracování, které zaujme především detailně animovanými postavami hráčů, si jistě všimnete i propracovaného fyzikálního modelu, který ovlivňuje pohyb hráčů. Pokud například zastřelíte protivníka uprostřed skoku, jeho bezvládné tělo se i nadále bude pohybovat ve stejném směru, dokud nenarazí např. na příkrý svah, z kterého se poté skutálí dolů. Z obrázků to nemusí být tak patrné, ale až vše uvidíte v pohybu, pochopíte, o čem mluvím.

Za vyzdvižení jistě stojí i intuitivní ovládání, kdy řídíte vlastní pohyb a cíl střelby nezávisle na sobě, za pomoci klávesnice a myši. Zapomenout nesmím ani na množství připravených botů, které lze použít i v týmových hrách. A pokud by vám byli boti příliš slabými soupeři i na nejvyšší obtížnost, nic vám nebrání vyzkoušet hru přes internet, se skutečnými protihráči. Zkrátka, jste-li příznivci akčních her, Soldat vás zaručeně nezklame.

Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz