Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Something Novel – Je něco v nepořádku, pane?

  23:21aktualizováno  23:21
Příběhově neoriginální adventura, která, pokud jí to dovolíte, vás pravděpodobně ohromí počtem situací, během kterých hlavní postava může zemřít.
40

Something Novel

Platforma: Freeware
Výrobce: Seb Greaves

  • hrát se to rozhodně dá
  • velmi nepříjemný způsob interakce s předměty
  • příběh je sloučeninou kýče a klišé bez špetky vlastního nápadu
  • po každé smrti je nutné znovu projít intrem, než můžete nahrát hru

Stáhnout

Something_03

Úspěšný autor knižních detektivních bestsellerů je stíhán skutečným vrahem. Ten čirou náhodou vypadá a jedná naprosto stejně jako zabiják z knih hlavního hrdiny. Kolikrát jsem podobné schéma slyšel? Ani nevím. Myslím, že kterýkoliv autor, který kdy jen přičichl k detektivnímu, nebo hororovému žánru se podobným tématem zaobíral. První, kdo mi přichází na mysl, je H.P. Lovecraft a jeho „Ve spárech šílenství“, ale jsem si jistý, že podobné téma se objevuje snad u každého autora těchto stylů.

Something_01
Something_05

Příběh Something Novel ovšem v klišé pokračuje: Krom toho, nebo možná právě proto, že John Stanson je úspěšným spisovatelem, je pozván na návštěvu k nakladateli své vůbec první knihy. Co se v jídelně starého a rozsáhlého panství stane, je snad předem jasné. Hostitel je přede zraky všech zúčastněných zavražděn stylem zprvu spíše poukazujícím na prostou a nešťastnou nehodu. Když však úmrtí přibývá.... Neslyšel jsem toto zase někde jinde? Vzpomínám si, že třeba Agatha Christie napsala minimálně něco velmi podobného.

Something Novel může být pro člověka, který nikdy nepřišel do styku s detektivními a hororovými zápletkami, které lze dnes už označovat za klasické, poměrně překvapivá záležitost. Pokud jste ale posledních sto let neprospali v dřevěné bedně, musíte uznat, že je to „kýč jako bič“. V pořádku by bylo, kdyby si hra uvědomovala, jak zatuchlý děj nám nabízí a nebrala se vážně. To ona ovšem nedělá. Podobné hororové téma, jako hra má už před ní zpracovalo mnoho jiných freeware adventur. Zpaměti můžu vylovit třebas vynikající (A na rozdíl od SM skutečně děsivou.) Lost in The Nightmare.

Something_04
Something_02

Bohužel, při bližším ohledání zkostnatělé mrtvoly Something Novel zjistíme, že hloupý příběh není jedinou slabou stránkou hry. Kromě nevzhledné grafiky, která se krom neschopnosti spustit ve vyšším rozlišení vyznačuje svou barevnou pestrostí obsahující jen dvě barvy (Hnědou a tmavě hnědou.) hra neoslní ani hudbou. Ta ve hře hraje jen velmi omezeně a to většinou jen v menu. „Problémy technického rázu.“ říkáte si. „Třeba samotná hratelnost je v pořádku.“ Není. A to vlastně jenom díky jedné věci. Autor hry totiž dokázal vytvořit ještě mnohem nepohodlnější způsob ovládání adventur, než je archaické (A mnou tolik kritizované.) přepínání příkazů druhým tlačítkem myši. V SM se pomocí levého myšítka pouze pohybujete. Pomocí pravého pak při kliknutí na předmět otevřete nabídku, kde teprve musíte vybrat, co s předmětem chcete vlastně dělat. Je to neuvěřitelně banální a hloupý způsob, jak interagovat s herním světem. Zvlášť v případě, když hra samotná neukazuje popisky aktivních předmětů na obrazovce. Takže hraní probíhá tak, že klikáte pravým tlačítkem zběsile po obrazovce a mačkáte náhodná tlačítka pro sebrání, použití, atd.

Something_06

Toto pravděpodobně uvidíte často.

Something Novel je hra, která nenabízí v podstatě nic, co bychom v mnohem lepší kvalitě neviděli jinde. Proč tedy vlastně takové hry recenzovat, ptáte se? Jednoduše proto, abychom si udrželi jakési povědomí o tom, co vlastně dobrá hra je. Pokud ztratíme srovnání, utopíme se v oceánech šedého průměru tak jako tato hra.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

38 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 8 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz