Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sorades: Die Befreiung - Command and Conquer zadarmo

  12:00aktualizováno  1:21
Perfektní 3D real-timová strategie, která je nápadně podobná hře Tiberian Sun. Zmutované tvorstvo, nezbytné těžení surovin a především pompézní bitvy ve 13 misích nebo skirmishi, to si rozhodně nesmíte nechat ujít!
100

Sorades: Die Befreiung

Platforma: Freeware
Výrobce: Sorades team

Stáhnout

Sorades: Die BefreiungPíše se rok 2184 a země se pomalu oklepává z dlouhotrvajícího konfliktu. Z deseti miliard přežilo všeho všudy několik milionů lidí, ale i tak lze hovořit o štěstí. Kdoví, jak by vše dopadlo, kdyby loď Sorades nedobyla nepřátelské základny zákeřné rasy Loader. Přesto se zbytky jejich národa opevnili pod ochranou písečných dun Sahary a nyní se snaží početní nedostatek vyrovnat radiací zmutovanými jednotkami a precizní obranou.

Sorades: Die Befreiung je real-timová strategie z Německa, na které se pracuje již třetím rokem. Nyní byla odladěna do takřka finální podoby a my se tak s ní můžeme blíže seznámit. Nebudu se tajit tím, že RTS jsou mou krevní skupinou a že Sorades: Die Befreiung nejvíce času věnuji sérii Command and Conquer, proto mě Sorades doslova nadchli. Autoři se jí totiž inspirovali ve velké míře, obzvláště pak dílem Tiberian Sun. Velkou část terénu tvoří nezbytné mimoúrovňové ostrůvky s nájezdy, základny je možné obrnit v roklích a také základní surovina je velmi podobná tibériu. Když k tomu připočteme jednotky hojně využívající laserové a světelné paprsky, podobné jednotky, obranné zdi a slizké skvrny po mrtvých nepřátelích, nebudete si občas skutečně jisti, kterou hru vlastně hrajete.

Sorades: Die BefreiungV Sorades: Die Befreiung proti sobě bojují dvě frakce, vy hrajete za lidi a bojujete proti Loaderům. Bohužel je ve hře jenom kampaň za lidi a ani ve skirmish módu nemůžete za Loadery hrát. Škoda, taková armáda robotů připomínajících Goliath ze Starcraftu by nebyla k zahození… Nabídka budov je poměrně skromná, stavět můžete válečnou továrnu, nové základny, elektrárnu, kasárna, radar, laserové obranné věže a zdi. Pěchotu zastupuje pěšák a raketometčík, nabídka vozidel je širší: transportní vozidlo k přepravě pěchoty, lehký tank Panzer, dalekonosná Artillerie, rychlá Buggy, střední tank Sinus-Panzer a dvoukanónová pevnost na pásech Zerstören. Soupeřovy jednotky jsou odlišné a snad s výjimkou obranných střeleckých věží se mi zdály o něco silnější. Základem ekonomiky jsou rafinérie, kterých můžete postavit jen omezené množství (nerozšíří se ani Sorades: Die Befreiung po stavbě více základen). Ty je třeba umístit přímo na pole se surovinou, jež se těží ze země bez pomoci harvestrů. Každou budovu (a tím i jednotky, které se v ní vyrábějí) lze v několika stupních upgradovat, čímž se zlepšují jejich vlastnosti.

Hlavním tahákem je připravená kampaň, která má třináct různorodých misí, během nichž se dostanete i k jednotkám, jež nejsou normálně dostupné (viz hacker k obsazování budov hned v úvodní misi nebo generál). Kampaň nepostrádá silný příběh, uvozuje ji dokonce brífink s krátkými videosekvencemi. Během mise pak plníte jednotlivé zadané úkoly, jejichž rozluštění asi bude o něco obtížnější, protože celá hra je v němčině. 

Sorades: Die BefreiungSorades: Die Befreiung by se dali rovnou zabalit do úhledné krabice a prodávat jako sharewarová hra. Jejich zpracování je naprosto profesionální v každém detailu. Přeskočíme-li „samozřejmosti“ jako minimapa, Fog of War, označování skupin jednotek, dostaneme navíc perfektně detailní 3D modely budov, pěkné animace a particle efekty, bohaté okolní prostředí s kytkami a dalšími drobnostmi. Do toho všeho skvělá hudba, která reaguje na dění na ploše. Od naprostého ticha, kdy se prakticky nic neděje, až po pochodové melodie při mobilizaci a přesunech. Výbornou si zaslouží i ozvučení (obzvláště u pěchoty) a namluvené hlášky. Vizuální stránku dokreslují perfektní intra a brífinky. Ve hře bohužel není multiplayer, a tak musíme vzít za povděk skirmishem, do kterého však díky přiloženém editoru existuje také velký počet Sorades: Die Befreiung fanouškovských map. Vyzdvihnout by se dala celá řada věcí, třeba detailní statistiky po skončené bitvě, které nejsou jen pouhým seskupením čísel, ale graficky vyjadřují sílu týmů v jednotlivých partiích, výborná dokumentace, díky níž herní principy pochopí i člověk, jenž strategie nikdy nehrál atd.

Bohatě by nám stačily prsty jedné ruky, abychom spočítali freeware strategie, které se Sorades vyrovnají. Můžeme se jen těšit do budoucna, kdy bychom se mohli dočkat rozšíření počtu jednotek, implementace multiplayeru a také převodu do angličtiny, protože právě jazyková bariéra je nejspíš tím největším problémem, jenž vám hraní této báječné strategie může znepříjemnit. Viel Glück, Herr General!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

100 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 425 čtenářů

Témata: hacker, Mobilizace, Robot

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz