Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soundless Mountain 2 – tady je mi to nějaké povědomé!

  23:45aktualizováno  23:45
Předělávka známé hororové hry do 2D s mnoha chybami, ale celkem obstojnou hratelností.
55

Soundless Mountain 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Jasper Byrne

  • podle příběhu známé hry
  • slušná hudba
  • "jen" podle příběhu známé hry
  • příšerný design úrovní
  • nezábavné souboje

Stáhnout

Soundless Mountain 2

Jen se zkuste nad názvem trošku zamyslet. Soundless Mountain. Neevokuje to u vás něco? Ano, k vám mluvím, vy poctivý hráči počítačových her. Pokud jste alespoň trošku přičuchli ke hrám označovaným jako hororové, pak vám to celé musí připadat být jaksi podivné a familiérní. SM 2 není nic jiného, než 2D předělávka jedné děsu plné exkurze do města zahaleného neprostupnou mlhou. Dost napovídání. Teď už by vás to ale opravdu mohlo trknout.

Soundless Mountain 2
Soundless Mountain 2

Ono je to vlastně docela smutné. Proč si vůbec dá někdo tu práci, že svou oblíbenou hru ze známé série vezme, vpravě vypreparuje vnitřnosti (tedy příběh) a celé to aplikuje na něco, co sám vytvoří. Jinak řečeno, proč si druhý díl Silent Hillu předělávat do 8-bitové grafiky? Chápu, že to může posloužit jako pocta této hře, ale proč ji vlastně předělávat krůček po krůčku a velmi přesně kopírovat každý hráčův pohyb v originálu? CTRL+V? Tak jednoduché to jistě není.

Jak si jistě pamatujete, vše začíná tím, že hlavnímu hrdinovi najednou dojde dopis, ve kterém ho jeho již tři roky mrtvá manželka píše, aby pro ni přijel do městečka Silent H... Pardon, Soundless Mountain. On je z toho zdrcen a nechápe, ale vydává se na cestu. Vše kolem města je prostoupeno mlhou a hrdina se po chvíli vydává do centra pěšky. Co se stane dál si jistě velmi dobře pamatujete.

Soundless Mountain 2
Soundless Mountain 2

Silent Hill 2 byl nejlepší díl série, alespoň co se ohlasu hráčů a mého vlastního názoru týče. Soundless Mountain ale trpí mnoha nepříjemnými chybami, které nedovolují hře, aby byla skutečnou poctou originální hře. Plyne to především z faktu, že všechno, co se dělo v SH2 je zde velmi přesně okopírováno a převedeno do 2D. A to bohužel moc nefunguje. Během asi tří minut, kdy znuděně držíte jedinou klávesu pro pohyb vpřed a nic jiného dělat nejde (Protože tady se lze pohybovat jen v jediném a omezeném koridoru.) si uvědomíte, že autor nad hrou moc nepřemýšlel a jen kopíroval. Samotný strach, který byl v originálu doslova animální, zde vůbec nenajdete a to díky nepovedené zvukové kulise, která prostě nemá potřebnou „šťávu“. Stejně tak soubojový systém. Ten byl v Silent Hillu velmi dynamický a docela obtížný a především měl člověk pocit, že ta kovová tyč, co postava drží v ruce, opravdu něco váží. Zde se omezíme jen na jedno tlačítko pro vytažení zbraně, přičemž se nelze otáčet a pořádně pohybovat a druhé pro úder. Potvora spadne na zem a mi ji zase tlačítkem pro úder + klávesou dolů umlátíme k smrti. Celé je to velmi zbytečně statické, neohrabané a způsobuje to pocit, že příšery jsou jen jakési bezmocné pytle a trenažéry na mlácení.

Soundless Mountain 2
Soundless Mountain 2

Neříkám, že hra je úplně špatná. Jen mám pocit, že autor nad svými činy moc nepřemýšlel. Místo toho, aby vymyslel vlastní příběh, jen kopíruje velmi přesně to, co se odehrálo ve hře. Tu jsem já osobně dohrál před osmi lety a poměrně dobře si ji pamatuji, takže mě nic v Soundless Mountain nepřekvapí. Je to škoda. Žádné nápady, špatně zvládnuté souboje a především velmi mizerný návrh úrovní hru potápí někam do velmi šedivého a mlhavého průměru. A to, i přes podobnost s atmosférou originálu, myslím, nebyl záměr autorů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

55 %

Hodnocení čtenářů

20 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz