Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souvenir může být velmi emotivní, pokud mu to dovolíte

  17:00aktualizováno  17:00
V této graficky překrásné hře hledáte ztracené vzpomínky, ale vedle toho měníte i gravitaci.
90

Souvenir

Platforma: Freeware
Výrobce: Souvenir Team

  • emotivní a krapet melancholické
  • snová architektura
  • technicky bez chybičky
  • trošku matoucí pohyb

Stáhnout

Hra Souvenir je nádhernou procházkou po surrealistických krajinách, které jakoby vypadly rovnou z představ malířů tohoto moderního směru. S krásným zpracováním a celkově emotivní, avšak mimořádně uvolněnou atmosférou, představuje nahlédnutí do psychologie člověka, který se musí rozloučit s tím, co je mu blízké. A pro nás hráče to je neopakovatelný herní zážitek.

Souvenir
Souvenir
Souvenir

Je skoro až s podivem, jak může člověk k některým věcem přilnout. Každý z nás má jistě věci, často vpravdě maličkosti, které mu dodávají pocit přirozeného bezpečí či pocit klidu a domova. O tyto věci bychom nikdy nechtěli přijít. Stává se však, že není jiné cesty. Co potom, když se člověk musí rozloučit ne s maličkostmi, ale celým domovem? Inu, někteří z tohoto emotivního okamžiku udělají hru.

Souvenir
Souvenir

Zhostíte se role člověka, který se před stěhováním musí rozloučit se všemi věcmi i se samotným domovem, ve kterém vyrůstal. Hráč se může pohybovat buď pomocí vlastních nohou, nebo se pomocí kliknutí myši "transportovat" rovnou na označené místo. Při tomto typu přemístění se mění nejen prostor, ale i gravitace a úhel pohledu, takže lze chodit po stěnách či stropech.

V překrásném, opuštěném a snovém prostředí, ve kterém stavby, stromy i obrovské kusy země porušují přírodní zákony a gravitaci, se hrdina snaží najít osm předmětů, které uchovávají jeho vzpomínky na předešlé časy.

Souvenir
Souvenir
Souvenir

Při procházení různých budov a parků se mění pomocí nasvícení atmosféra a ke všemu hraje pomalá, jednoduchá hudební smyčka, která každý kout tohoto světa zkrášluje a dělá jedinečným. Hrdina tak prochází nejprve dětským pokojem, pak školou a jídelnou, míjí první automobil, který dostal, když mu bylo osmnáct, a hráč se tak postupně seznamuje se vzpomínkami kohosi anonymního a přece tak blízkého.

Souvenir je prohlídka paměti člověka, který se snaží zachránit to málo, co se ještě zachránit dá. Třebaže nic z toho, co na své pouti nalezne, už dávno není, jsou to nakonec střípky vzpomínek, které přinesou útěchu ve chvíli, kdy už nic jiného nezbývá.

Pro každého hráče tak Souvenir nabízí možnost projít si takovou mysl, obtěžkanou smutnou melancholií dávno zmizelých časů. Možná trochu chmurně, ale zábavně a emotivně.

Verzi pro Mac OSX lze najít na oficiálních stránkách.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů


Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz