Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Space Harrier VGL – svižná akce

  12:00aktualizováno  19. února 11:17
Překvapivě často se objevují remaky opravdu starých her. To je nesporně dobře, protože mnoho kvalitních her bylo s příchodem platformy PC zapomenuto. Space Harrier je hra původně určená pro Segu. Přestože originál je z roku 1985, hra patří mezi povedené kousky.
70

Space Harrier VGL

Platforma: Freeware
Výrobce: Space Harrier VGL

Stáhnout

Space Herrier VGL Hledat u hry Space Harrier jakýkoli příběh, nebo jen úvod, by bylo ztrátou času. Hra z dob Segy nic takového nemá. Proč také, když je to čistokrevná akce. Původní verze hry z roku 1985 byla přelomová. Byla to jedna z prvních her, kde bylo použito zvětšujících se dvourozměrných objektů k vytvoření iluze ubíhající 3D krajiny. Tento princip se uchytil a dnes ho můžeme nalézt například u java her.

Space Harrier je vzorová střílečka ze staré školy. Po spuštění máte možnost nastavit několik parametrů týkajících se převážně grafiky a ovlivnit tak běh na starších a méně výkonných strojích. Poté již následuje samotná hra. Čekat od takto letité hry nějaké intro by bylo pošetilé. Kochat se můžete maximálně logem firmy Sega. Po této krátké reklamní vsuvce se objeví úvodní obrazovka, jakási alternativa „insert coin“, kde jedinou možnou volbou je stisknutí klávesy enter. Tato obrazovka se Space Herrier VGL střídá s listinou deseti nejvyšších dosažených skóre. Po stisknutí inkriminované klávesy se nelekněte. Hra vás totiž okamžitě a bez varování vrhne do akce. Máte jen pár vteřin na to, abyste se rozkoukali, než přiletí první protivníci. Naštěstí je ovládání jednoduché. Dopředu běží váš bojovník stále. Pohyb do stran a let nahoru a dolu můžete ovládat šipkami. Střílíte klávesou Z. Na tu si rovnou položte cihlu, protože nestřílet je jistá sebevražda. Kromě nepřátel, kteří jsou z počátku relativně neškodní (v první úrovni létají pouze skupiny podivných věcí které po vás střílejí), vás ohrožují i různé pozemní i vzdušné překážky. Neškodné jsou jen keře o které zakopáváte. Pokus však narazíte do mraku (Asi je to mrak. Taky by to mohl být létajícíSpace Herrier VGL kámen), do stromu, nebo do jiného objektu, jste okamžitě mrtví. To je další zvláštnost hry. Jakýkoli zásah znamená okamžitou smrt. A pokud vydržíte dostatečně dlouho, na konci každé úrovně na vás čeká boss.

Celá hra je velmi svižná. Rozhodně se nenudíte a občas ani nestíháte sledovat dění na obrazovce. Také obtížnost je nezanedbatelná. Není těžké se zapsat do tabulky deseti nejlepších. Problém je dostat se do první pětky. Grafika je sice stará, avšak povedená a celou hrou vás provází jednoduchá hudba a rozličné zvuky. Space Harrier je prostě klasická akční hra, kterou by si měl zahrát každý fanoušek Segy a každý, kdo touží po nekomplikované akci.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

31 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...Najdete na iDNES.cz