Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Space Hawk - tvrdý souboj v kosmu

  12:00aktualizováno  12:04
Vesmírné souboje, objevování nových galaxií, odvracení hrozícího nebezpečí, to je něco pro opravdové a nebojácné muže. Zde tedy naleznete rozsáhlé možnosti dokázat, že ve vašich hrudích buší statečné a bojovné srdce.

Space Hawk

Platforma: Freeware
Výrobce: Tobias Helman

Stáhnout

Space HawkObrovský pokrok v rozvoji moderní techniky ve všech oborech lidské činnosti sebou přináší v každodenním životě mnoho nepředvídaných zvratů. Pozadu nezůstaly ani dosažené úspěchy v oblasti výzkumu a dobývání vesmíru, populární spisovatel vědecko-fantastických románů Jules Verne  by dnes zíral,  i když v jeho době tehdejším vrstevníkům připadaly náměty jeho románů  neskutečné, jak současná technika předčila jeho nejbujnější představy. Nynější vědecko-fantastické romány i dnes se samozřejmě dostávají za hranice možností známé techniky, totéž se týká i mnohých filmů. Jakkoliv vám dnes připadají neuvěřitelné, kdo ví, čeho se dočkáme i my v nejbližší budoucnosti.

Toto konstatování se samozřejmě týká i tvůrců freeware her, ať už zahraničních, nebo i českých, s různými střílečkami na téma vesmírných výprav a soubojů se jakoby roztrhl pytel. Já sama jsem jich odehrála desítky a některé z nich i recenzovala. Vždy jsem ale musela konstatovat, že se toho obsahově na nich příliš nemění. Snad trochu pozměněná grafika, jiné zpracování námětu, ale podstata věci mi připadala pořád stejná a opakující se. O to větší bylo moje překvapení, když jsem doslova náhodou narazila na tuto hru. Je vskutku originální, liší se ode všech předchozích mně již známých nejen obsahově, ale i hloubkou rozpracovanosti do posledních detailů.

Space HawkVěřte mi, ještě nikdy jsem se nesetkala v tomto žánru s hrou, kde je možno hrát na jednom počítači sólo, nebo hned ve dvou, dokonce si vyzkoušet i multiplayer. Řeknete si pravděpodobně, že na tom není nic divného a měli byste pravdu, pokud by zde neexistovalo ono příslovečné „kdyby“. Hra je totiž nejen skvěle graficky zpracována, totéž platí i o zvukových efektech a doprovodné hudbě, navíc vám dává mohutný výběr ve volbě a způsobů boje a pronikání do tajů vesmíru. Hned v úvodním menu totiž zjistíte, že si můžete vybrat celkem z 21 nabízených levelů a to ještě ve zmíněných variantách, takže si spočítejte sami, na kolika pozadích, tedy vlastně v různých částích Galaxie se můžete ocitnout.

Když k tomu přidám i faktum, že si lze vybrat ze čtyř nabízených možností volbu obtížnosti, musím konstatovat, že jsem na této hře neobjevila ani tu nejmenší chybičku. Při pronikání do vesmírných dálek posbíráte na své pouti spousty bonifikačních předmětů s kladnými dopady pro vás, ale pozor, setkáte se i s těmi velice negativními. Máte sice docela dobré zbraně, které si časem i posílíte, takže vaší další starostí bude si do nich posbírat co nejvíce nábojů, abyste ani na chvíli nezůstali docela bezbranní, což by pro vás bylo více než nepříjemné. Dokonalá souhra všech vašich úkonů pomocí klávesnice je prvním předpokladem pro dosažení kýženého cíle.

Ale ještě není všemu zdaleka konec, kromě toho, že si můžete vypnout, či zapnout zvuky a hudbu, mimochodem i tu hodnotím velice kladně, lze vaše kosmická plavidla ovládat myší, nebo dokonce joystickem, což je další přednost předkládané hry. Space HawkSamozřejmě této mnou popisované velkoleposti této hry odpovídá i velikost jejího stahování, ale vzhledem k tomu, co vše hra obsahuje, nepřipadá mi to ani vskutku moc. Myslím si, že si dali autoři s tvorbou této hry velikou práci, propracovali vše promyšleně do těch nejmenších podrobností a výsledek tohoto jejich úsilí rozhodně stojí za zhlédnutí.

Samozřejmě, že se vždy najdou i takoví, kteří se mnou nebudou souhlasit. Těm už se předem omlouvám. Věřím však z celé duše, že tato hra připraví veliké většině příznivcům tohoto žánrů dlouhé chvíle příjemné a napínavé zábavy, neboť se jen tak rychle neomrzí a neokouká a zažijete při ní četná dobrodružství. Přeji vám tedy závěrem mnoho herních úspěchů a štěstí ve hře. Ale nakonec ještě pamlsek pro věčné šťouraly, jednu chybičku jsem chtěla zamlčet, vadilo mi až příliš dlouhé nahrávání jednotlivých levelů.

Autor:


Témata: Galaxie

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz