Space Menace – boj o přežití lidstva

  12:00aktualizováno  26. května 6:30
Povedená hra od českých PAL GAMES na principu hry Alien Invsasion, tentokrát ovšem v třetím rozměru s mnoha vylepšeními a grafikou i efekty na téměř profesionální úrovni. Jste jedni z posledních, kdo mohou ukončit první vesmírnou válku v historii lidstva a to je úkol, který nelze odmítnout.

Space Menace

Platforma: Freeware
Výrobce: PAL Games

Stáhnout

Space Menace Je jasné, že čeští a slovenští programátoři, vývojáři, herní zvukaři, hudebníci a designéři umí vytvořit nevídané kousky. Je to jedna z dalších věcí, na kterou můžeme být společně s našimi slovenskými bratry a sestrami hrdí. Ročně na nevelikém území bývalého Československa vzniká nespočet programů a her všeho druhu i kvality. A v tomto množství se často objevují i díla, která svými kvalitami překonávají konkurenci zahraniční a pokud ji nepřekonávají, tak alespoň dosahují stejné úrovně. I když na druhou stranu vznikne i hromada softwaru, která upadne v zapomnění právě díky nedokonalému zpracování. Co taky s programy, které nemají uživatelům co nabídnout? Je například hezké, že lítáte s raketkou a střílíte mimozemšťany, ale když okno neustále bliká, seká se a navíc hra obsahuje jeden neustále se opakující level, většina lidí takový počin exportuje do koše a importuje si z internetu něco nového, lepšího.

V české vesmírné gamese Space Menace sice také ovládáte kosmické plavidlo, které střílí mimozemšťany v létajících talířích a jiných galaktických korábech, ale kvalitativně je to úplně o něčem jiném než výše zmíněný případ, kdy uživatelé musí hru smazat, aby vůbec zůstal normální. Pevně věřím, že kdo si dnešní hru stáhne, určitě pochopí, co mám na mysli. Space MenaceSpace Menace je totiž arkáda provedená na naprosto profesionální úrovni a když už jsem se tak rozpovídal o tuzemské tvorbě, musím také dodat, že Space Menace je vytvořen přes český vývojový nástroj Petr od Gemtree Software (http://www.gemtree.cz). Ten už sám o sobě je velmi povedený a lze v něm díky tomu tvořit i dobré produkty, jakým je například i v tomto článku prezentovaná střílečka.

K čemu bych hru přirovnal? Asi ke klasickým automatovým legendám Alien Invasion, Galaga, Galaxian a jim podobným předělávkám, které si získali srdce milionů hráčů po celém světě, majitelům automatů vydělali dohromady nepředstavitelné miliony dolarů a mají na svědomí nejeden zničený zrak náruživého pařana. Jenže ve Space Menace se druhý rozměr vytratil a byl nahrazen 3D rozměrem, takže vaše raketka obíhá jakýsi vesmírný tunel a likviduje, co se dá. Přitom ale musí uhýbat všemu nebezpečnému, co na ni letí.

Aby toho nebylo málo, je hra ochucena i povedeným příběhem. Cituji ho v podobě, v níž je uveden ve hře, abych něco neopomněl: "Roku 2134 navázali lidé první kontakt s mimozemskou inteligencí. S mimozemšťany se spřátelili a vyměňovali poznatky a informace. Ale roku 2212 se ufoni proti lidem spikli a vedeni touhou získat naši sluneční soustavu, která jim poskytovala ideální podmínky pro život, začali kolonizovat jednu planetu za druhou. Lidé se ale nedali a tak začala první vesmírná válka v historii lidstva. A ty jsi jeden z posledních, kdo může tuto válku ukončit."

Space Menace Jak už jsem řekl, ve Space Menace ovládáte raketku a vaším cílem je oddělat všechny nepřátele. Jejich ničením, jak autoři uvádí v přiložené dokumentaci, občas získáte nějaký ten bonus v podobě bodů, doplnění zdraví, štítů či dodání raket, atomovky nebo plazmy.

Hra navíc obsahuje pěknou grafiku, mnoho levelů s motivy planet sluneční soustavy i skvělé efekty (planety na pozadí se otáčí, rakety explodují a podobně). Je navíc doplněna příjemnou techno muzikou. Dále si můžete nastavit grafické rozlišení, kterých je opravdu dost. Standardem je ovšem rozlišení velmi vysoké.

Jediné, co asi zatím bude na překážku, je poměrně velká hardwarová náročnost. Hru sice pustíte i na strojích o kmitočtu něco málo přes 1000 MHz ovšem budete si muset nějakou tu sekundu počkat při loadování dat. Je to zřejmě dáno tím, že byla programována na stroji Athlon XP 2600. I mě se na Pentiu 1500 načítala poměrně dlouho, ovšem chod při samotné hře byl až na výjimky plynulý, takže to snad nebude nepřežitelné.

Dámy a pánové, kluci, holky, milí pařani, připravte si místo na disku a stahujte!


Autor:
Témata: Raketa

Nejčtenější

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Další z rubriky

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Najdete na iDNES.cz