Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Space Patrol - vesmírná strategie

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:07
Když jsme na stránkách týmu Dream Cinema spatřili demoverzi Space Patrol o délce 18 MB, bylo to pro nás překvapení. Stejně tak překvapivé bylo seznámení s vlastní hrou, která je minimálně po technické stránce na freeware poměry ohromující...

Space Patrol

SPACE PATROL
Autor: Dream Cinema
Vyjde: ?/2003
homepage
Na stránkách Dream Cinema najdete díla týmu, který sdružuje několik nadšených lidí, kteří stejně tak, jako hry rádi hrají, rádi je i vytvářejí. Chtějí tak dokázat, že i v amatérských podmínkách je možné vyrobit kvalitní hru, která je srovnatelná se současnou světovou tvorbou, chtějí být dokonce lepší, nezbývá nic jiného, než jim při tomto jejich úsilí držet palce. Už jejich úvodní motto vypovídá o tom, že pracují a láskou, citem a nesmírným zaujetím. „Sny a fantazie jsou nádherná věc. Snít o krásných věcech je vlastní každému z nás. Počítačové hry jsou jako sny. Chtěli bychom, aby se vám krásně snilo.“.Domnívám se, že tímto vlastně jakýmsi prologem obnažili svoji vlastní duši a lépe než takto to rozhodně učinit nemohli.

Někdy v září roku 2001 se zrodil v jejich hlavách nápad vytvořit vesmírnou strategickou akční hru s názvem Space Patrol a od myšlenky neměli daleko k činům.

Space Patrol Téměř dva roky usilovné dřiny uběhly od zahájení prací na této hře, než konečně mohli veřejnosti zpřístupnit první ovoce jejich činnosti. Umožňují vám tak v předstihu si vyzkoušet zahrát tři bojové mise a osm speciálních, což už rozhodně za stažení těch 18,3 MB stojí. O co vlastně tedy v této hře jde? Vašim úkolem bude ochránit Zemi před nálety stovek vetřelců. Ihned po spuštění hry se zapíšete do příslušné kolonky svým jménem, ocitnete se tak v roli navigátora a budete mít k dispozici pět vesmírných bitevních stanic, které před misí rozmístíte do prostoru sluneční soustavy a pak je budete ovládat.

Stanice jsou vybaveny různými zbraněmi a příslušenstvím. Na začátku máte k dispozici pouze základní výbavu, pokud chcete získat lepší zbraně nebo zařízení, musíte projít různými průzkumnými misemi. Teprve jejich úspěšné splnění zajistí vývoj nových technologií a zbraní, které pak umožňují úspěšný boj proti vetřelcům. Budete se volně pohybovat v prostředí celé Sluneční soustavy, mohu vám s nejlepším svědomím říci, že tento pohled na planety včetně jejich měsíců je zpracován naprosto realisticky. Na bitevní stanice působí gravitace okolních planet, Space Patrol je tedy možno stanice navádět na oběžnou dráhu kolem nich. Pokud se však přiblížíte do jejich atmosféry, můžete v ní i shořet na popel. Ve hře je připraveno několik typů primárních zbraní, jako sekundární zbraně jsou k dispozici plazmový kanón, ručně naváděné fotonové rakety s kamerou, či vodíkové bomby.

Dále je možno získat různé druhy zařízení, jako jsou rušiče gravitace, plazmové ochranné štíty, solární panely pro doplňování energie hlavní baterie, různé typy motorů, dokonce i výkonné radary. Ve hře se setkáte s několika typy lodí vetřelců, lišících se odolností a inteligencí. Některé z nich mohou uhýbat vystřeleným raketám, dokáží se také téměř nepozorovaně odpojit od útočící vlny a zákeřně zaútočit na bitevní stanici. Ve hře je dvacet bojových misí a patnáct průzkumných. Je také připravena síťová verze pro pět hráčů najednou. Takže takto nějak popisují hru samotní autoři, myslím si, že to pomůže i jako malý návod pro usnadnění hraní.

Byla jsem až překvapena, jak reálně a fantasticky vypadá prostředí, ve kterém se pohybujete. Autoři nazvali svoje dílo strategií, domnívám se, že by mu více slušel hrdý titul dokonalý simulátor, Space Patrol je to mnohem výstižnější a dokresluje to tak mnohem lépe děj hry. Po stránce grafické snese hra ta nejpřísnější měřítka, tak nádhernému a realisticky zpracovanému prostředí nelze skutečně nic vytknout. Jen vyložený škarohlíd by tam, celkem ale zbytečně, hledal nějaké ty mouchy. Trošku mně ale ve hře chyběly zvuky, nevím, zda je to záměr autorů, nebo je na vině zvuková karta mého počítače, ale ozvala se mi jen strašná rána při srážce s jinou planetou, jinak moje reproduktory v průběhu hry mlčely, ozývalo se z nich jen hrobové ticho.

Myslím si, že tady by tedy autoři měli co napravovat, no snad spolu s dalšími vytvářenými misemi, které se do hry chystají přidat, napraví i tento nedostatek. Jinak jsem z celé duše přesvědčena o tom, že hra za stáhnutí stojí a že už samo o sobě je důkazem toho, že čeští autoři umí. Plně se na ně totiž vztahuje známé české úsloví: „Kdo umí, ten umí“.

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...Najdete na iDNES.cz