Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Space Quest 0: Replicated – vesmírný uklízeč opět na scéně

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:44
Sierra už sice nejeví o oblíbenou postavu vesmírného uklízeče a zachránce galaxie Rogera Wilca zájem, fanoušci jeho dobodružství si ale nemusejí zoufat. Stačí vyzkoušet neoficiální nultý díl, jenž nese název Replicated…
70

Space Quest 0: Replicated

Platforma: Freeware
Výrobce: R. Wilco's Virtual Broomcloset

Stáhnout

Space Quest 0: ReplicatedNa přelomu osmdesátých a devadesátých let byla Sierra mocnou adventurní firmou. Vydávala desítky titulů tohoto žánru, přitom její specialitou byly ságy s jednou hlavní postavou, ve stejném světě a s podobným zaměřením. Vedle s RPG mixované (a je to dokonale promyšlená mixtura) Quest for Glory tu byl detektivní Police Quest, pohádkový King's Quest, lechtivý Larry – a samozřejmě, střelená parodie na všemožné space opery, Space Quest s Rogerem Wilcem v hlavní roli. Dočkala se celkem šesti dílů a zapsala se nesmazatelně do historie žánru. Důkazem jsou i dnes funkční fanouškovské stránky, které rozebírají možnosti dalšího pokračování, hledají poschovávané easter eggs, či tvoří humorné texty a obrázky ve stylu originálu. Když se pak sejde větší množství tvořivějších lidiček, může vzniknout i větší projekt. Krásnou ukázkou, co může vzniknout, když se nostalgií trpící staromódní hráči chopí sami klávesnice a pokusí se vytvořit co nejpřesnější kopii objektu jejich tužeb, je právě Space Quest 0: Replicated. Space Quest 0: ReplicatedA na místě je tím pádem výrazné varování: kdo nezažil zlaté časy Sierry On-line a nevypěstoval si vztah k jejím prvním grafickým adventurám, ať snad ani radši nečte dál. U SQ0 by se jen rozčiloval nad textovým inputem a zřejmě by hru zabalil po prvním úmrtí.

Příběh je, jak bývá u Sierry zvykem, ze začátku poněkud nejasný. Roger se probouzí velkým nárazem hlavy do stěny uklízečského pokojíku, následně vychází ven a zjišťuje, že celá loď utrpěla závažnou havárii, prakticky nic nefunguje, členové posádky leží povražděni na chodbách a jedinou živou bytostí krom něho je jakási podivná žena s fialovou kůží. To by ovšem nebyl galaktický hrdina, kdyby se mu nepodařilo i z této prekérní situace vybruslit. Utíká za pomoci záchranného modulu, prozkoumává cizí planetu, podzemní laboratoře – a časem možná pochopí, proč jeho tvůrci dali do podtitulku slovo Replicated (ano, má to cosi společného s klonováním, ale víc už opravdu neprozradím). Děj není nijak strhující ani dramatický, přesto nepostrádá zajímavé momenty a nezadá si s původními scénáři. Hratelnost sama je nicméně už problematičtější. Space Quest 0: ReplicatedAutoři se totiž přidrželi originálu i co se týče puzzle designu, takže často nezbývá, než bezhlavě prozkoumávat všechny možné předměty v různých lokacích a doufat, že textový popisek odhalí něco podstatného a nového a zakoušet muka při záludnostech – zrada prvního kalibru je například nutnost hrdinu čas od času napojit, i když je samozřejmě jasné, že ani zachránce galaxie nesmí trpět žízní.

Vysokou obtížnost ještě zvyšuje použití klasického ovládání textovým inputem, které bylo snesitelné na počátku devadesátých let, ne tak už ale v dnešní době. Nutnost vypsat každý příkaz, ke všemu ještě na správném místě a leckdy i ve správný čas, je spíše otravná, než svobodná a zde se autoři mohli od klasiky poněkud odvrátit. Space Quest 0: ReplicatedStejně tak nepříjemné je i zachování sierrovského zvyku, a to, že hlavní hrdina může kdykoliv jakkoliv neočekávaným způsobem zemřít. Doporučuje se tedy ukládat, ukládat a ještě jednou ukládat. Na druhou stranu: ti, kdo na první King's Questy, Space Questy či Larrye od Sierry vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, si podobný přístup naopak budou bezesporu pochvalovat. Protože Replicated je jako vystřižený někdy z roku 1989 – dokonalá kopie slavných předchůdců. Mohla být záživnější, lépe ovladatelná, méně frustrující, ale jako ortodoxní fanouškovský přídavek do slavné série je Replicated dokonalý.

Autoři ke svému dílu připravili i obsáhlý návod, který všichni zájemci najdou na této stránce.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

28 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Témata: Galaxie

Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz