Spatial z vás udělá geniálního vesmírného taktika

  20:00aktualizováno  20:00
Zábavný a obtížný taktický tanec jménem Spatial připomíná Vesmírnou Odyseu. V roli velitele malé armády vesmírných lodí má hráč za úkol zničit armádu protivníka pomocí geniálních taktických manévrů.
85

Spatial

Platforma: Freeware
Výrobce: nicotuason

  • ráj pro taktiky
  • příjemné zpracování
  • vysoká obtížnost (dobrá umělá inteligence)
  • titul přímo "škemrá" po hře více hráčů

Stáhnout

Spatial | foto: Jan Hanáček, Bonusweb.cz

Spatial

Za zvuků valčíku Na krásném modrém Dunaji se v graficky se v koncepčně minimalistické strategické hře střetávají dvě menší armády. V roli velitele jedné z nich máte splnit velmi primitivní úkol: zničit nepřítele.

Malý prostor a nízký počet lodí však z tohoto na první pohled banálního poslání udělá úkol hodný skutečně geniálního stratéga a taktika. Na malém prostoru se tak rozehrává vesmírná partie šachu.

Spatial

Skoro bych řekl, že Spatial je hra, kterou si musí z principu zahrát každý milovník Vesmírné Odysey a díla Stanleyho Kubricka. Jediná skladba, která během ní zahraje je totiž onen slavný valčík, který nápadně evokuje tuto filmovou sci-fi klasiku a k vojenským manévrům se až neskutečně dobře hodí. A to i k těm ve Spatial, které jsou barevné, velmi náročné a se sympatickým nádechem minimalismu.

Ve hře proti sobě stojí dvě armády (spíše jednotka lodí) a mezi nimi není nic, jen bílá vesmírná prázdnota. Sem tam se kolem vyskytují i nějaké trosky, asteroidy, nebo jiné překážky, které dávají výhodu krytí, ale jinak nic.

Spatial

Lodě je možné ovládat jen tak, že jim hráč určí směr pohybu, případně náklon a na koho mají střílet. Vesmírný prostor je totiž trojrozměrný, a tak je velmi jednoduché ocitnout se v situaci, kdy loď letí jinam, než kam střílí. To je vlastně jedinou možnou cestou k úspěchu. Je třeba lodě správně ovládat, určovat jim směr střelby a letu a využívat taktických výhod jednotlivých typů lodí.

To samé však dělá i nepřítel, jehož umělá inteligence není vůbec špatná. Vlastně bych řekl, že je velmi dobrá, protože z prvních deseti misí jsem dokázal vyhrát jen jednu. Obtížnost je vysoká, protože dokonalá orientace v prostoru je v okamžiku, kdy kolem prolétají desítky raket a laserů, dost obtížná.

Spatial

Celý tento akčně-taktický obraz evokuje tanec barevných plavidel, která se snaží navzájem zničit, ale většina projektilů kvůli bravurním manévrům končí někde mimo bojovou zónu.

Velmi zvláštním prvkem je, že po porážce není možné prohranou misi zkusit znovu. Je prostě ztracená a pokračuje se dál. Když hráč naopak zvítězí, obvykle má možnost vybrat si, kterou misi chce hrát dál. Existují totiž jisté odbočky. Během samotné bitvy je to však vždy stejné.

Mapy se liší většinou jen kosmeticky (a počtem vznášejících se překážek) a zajímavá novinka jsou jen nové typy lodí, které hráč za vítězství dostává. Přesto se mi nestalo, že by mě Spatial nudil. Je to magické. Tak jednoduchá hra a tak zábavná.

Spatial

Spatial je skvělý výcvikový program, pokud máte rádi armádní taktiku, nevadí vám sci-fi a máte pocit, že strategická část vašeho mozku strádá a zahálí.

Hra je velmi obtížná, ale netyranizuje hráče nekonečným opakováním prohraných bitev. Prostě odsýpá a vše jede dál. Možná právě v tom tkví fakt, že je tak příšerně návyková.

V jednoduchosti je síla, říká se. Spatial k tomu dodává, že je potřeba i trochu umu. V konečném výsledku jsou to pak obrovské taktické orgie.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

85 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Další z rubriky

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Najdete na iDNES.cz