Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speckled - žabí princ se vrací!

  12:00aktualizováno  23. června 12:15
Určitě naprostá většina z vás shlédla nebo si alespoň někde přečetla známou pohádku Žabí princ. Ne, nebojte se, žádné povídky na dobrou noc zde zveřejňovat nebudeme, jenom jsem tímto chtěl říci, že Speckled přece jen nějakou podobnost s touto pohádkou má.

Speckled

Platforma: Freeware
Výrobce: Eddysoft

Stáhnout

Speckled

Jistojistě je vám známa velice mediálně podporovaná pohádka Žabí princ, která si dokázala získat tisíce malých, mnohdy ale zatraceně zlobivých dětí po celém tom našem státečku. O tom, jak byl jeden švarný princ zakletý v žábu a kolemjdoucí děvečka ho osvobodila, si opravdu dnes nebudeme povídat, alespoň tady ne, ale radši se vrhneme do jiných vod. Konkrétně ke gamesce, která sice nemá žádný z těchto námětů převzatý z této pohádky, ale jistá shoda zde určitě je. Stejně tak, jako byla ona žába hlavní postavou ve výše zmiňované pohádce, tak je hrdinou i v této jednoduché hře od týmu vyvíjející nejenom freewarové počítačové hry - od Eddysoftu. Samotná hra sice není nijak náročná či obtížná, ale její originalita a hratelnost jsou na perfektní úrovni a zezačátku vám dá docela práci se od ní odtrhnout, protože nejspíš shledáte, že patří mezi dosti zajímavé tituly dnešní freegameskové herní scény.

Her, které mají co dočinění s pohádkami, určitě není moc, a tak se na tu dnešní můžeme hned vrhnout. Jinak Speckled sám o sobě nemá intro, ba dokonce ani žádný příběh, což je věcí základní a u této hry by dle mého názoru nebyl ani nijak zvláštní problém jej vymyslet. Vinu bychom mohli dávat nepříliš rozvinuté fantasii tvůrců, kteří jinak ale naštěstí zase tolik dalších blbostí nenadělali.

Speckled

Než byste se do hry pustili, radil bych vám nejdřív prozkoumat různé kouty a zákoutí menu, a podívat se do jednotlivých útrob složek, které se tam nachází. Ze začátku bych vám doporučil prostudovat si informaci řádně přecpaný help, bohužel si dobře počtou pouze znalci anglického jazyka, ale to je problém téměř každé hry. Dále vám doporučuji prohlédnout si Options, kde můžete nastavovat věcí, až se vám z toho hlava zamotá, respektive od různých obtížností levelu, zobrazení hry až po hudbu a zvuk, nebo nastavení ovládání hlavního hrdiny. Když skončíte s těmito drobnými úpravami, už nic nestojí v cestě si hru zapnout a podívat se, zač je toho loket - takže do toho.

Objevíte se jako zelený žabák (i když kdo ví, třeba je to žabka :o), stojící na kládě u rybníka, kde se všechno to vaše dobrodružství odehrává. Všude kolem na vodě jsou rozházeny leknínové listy, některé jsou našikmo, jiné vedle sebe a vzdáleny jsou opravdu někdy kousek, jindy to dělá skoro celou obrazovku. Mezi těmito lekníny je mřížka značící úseky a spoje, přes které můžete skákat. Vy totiž přeskakujete z leknínu na leknín, mnohdy nejde třeba hopsat do více než jednoho směru, ale většinou můžete do více, alespoň tedy v počátečních úrovních. Zde je vaším úkolem chytit určitý počet mušek - kolik přesně, to je nakresleno u levého kraje obrazovky. Muška vždy přilétne a sedne na leknín, vy se jí musíte do několika sekund zmocnit tím, že po ní skočíte a svačinka je vaše. Pokud to nestihnete, přeletí dál.

Speckled

Poté, co jí zkonzumujete, přilétají další a další. Aby to nebylo tak jednoduché, je na obrazovce také druhý, tentokrát však hnědý žabák, který nechytá mušky, ale vás. Skáče si po leknínech a pokud se mu podaří skočit na ten, který momentálně zabíráte, skočí na vás a vy spadnete do vody o jeden život chudší. Pokud vám dojdou všechny čtyři životy, které máte na začátku, hra pro vás končí. Když ale ulovíte požadovaný počet mušek, spadne hnědý žabák do vody a vy jdete do dalšího, těžšího levelu, kde je leknínů málo a místo nich jsou stále se ponořující želvy. Tímto způsobem se obtížnost stupňuje a vězte, že po několika kolech toho budete mít plné zuby.

Princip hry jsme si zde, doufám, osvětlili poměrně dobře a to základní o hře tedy známe. Ovládání a další detaily je možné nastavit v setupu, hra je opravdu maličká. Grafika i efekty jsou na slušné úrovni, ostatně celá hra je dobře zpracovaná a zábavy, to mi věřte, si užijete až dost.

Autor:


Nejčtenější

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V pohádkovém Shattered bojujete proti zlu svým ptačím zpěvem

Shattered

Ostrov ptačích pěvců je v ohrožení a jen vy, jakožto nejzdatnější z nich můžete vše zachránit. Tedy, pokud vás neodradí...



V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...

Svět loutek je v Ruben's Puppets na pokraji války

Ruben’s Puppets

Tato hra není neobvyklá jen zasazením do pohádkového světa loutek, ale také svým žánrem. Akčních strategií se poslední...

Další z rubriky

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...



Najdete na iDNES.cz