Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speedway - nesmírně zábavná auta

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:46
Speedway je opravdu velice povedený titul s nádhernou grafikou a suprovou hratelností, který se řadí mezi špičku svého žánru a kdyby se autoři vyhnuli několika ošemetným chybám, klidně bychom tuto hru mohli spatřit za pulty prodejen.
60

Speedway

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Tangent

Stáhnout

Speedway

Pamatuji si na doby, kdy jsme s kámošema oblejzali každý alespoň trochu slušně vypadající "fára" (nějakej škodovkář neměl šanci) a s úctou sledovali různé kvality vybavení, než nás zuřivý majitel dopravního vozidla s křikem "Hej vy parchanti, co tam zas děláte!" donutil se přesunout na jiné stanoviště. Za odpoledne jsme tak obešli pěkných pár veřejných parkovišť, někdy se nám poštěstilo a přemluvili jsme řidiče, aby nás kousíček svezl, ale za volant se nám nikdy dostat nepodařilo.

Jo dneska už stačí jenom vlastnit trošku výkoný "kompík", někde si splašit legendární Lotus a mistrovství může začít, ostatně her na toto téma ať již komerčních, nebo freewarových je mnoho, ale vysokou kvalitou se bohužel nemůžou chlubit všechny, braku je na našem trhu a na většině webů tolik, že se začíná prosazovat kvalita před kvantitou, což je jenom dobře.

Předpokládám, že automobilové závody jste na počítači hráli snad všichni. Jedná se o to vybrat si dráhu, auto, v těch lepších i další maličkosti (tím myslím podobu hráče, jeho dres, barvu auta, gumy apod.) a pak stačí jen počkat na zelenou a go, go, go! Hlavně se musíte snažit nedostat se moc mimo trať a nebrzdit o tribuny, stromy, popřípadě jinou havěť. Vaše auto sice neutrpí ani jeden škrábenec na nablýskaném laku karoserie, ale vaši soupeři si to poženou dopředu a na vás opravdu nepočkají.

Speedway

A přesně tento princip se podařilo autorům hry Speedway splnit, což je jedno velké plus, protože né vždy hra vypadá úplně podle vašich přestav. K dispozici máte celkem tři auta, dost se liší ve vzhledu, ale jinak jsou podle mých zkušenosti téměř úplně stejná (liší se jen několik maličkostí jako je zrychleni, rychlost, vytáčení zatáček). Co se tratí týče, zde se také se autoři nepředali. Možná se tomu budete divit, ale trať je v celé hře je pouze jedna. Je sice dost dlouhá, ale přesto si myslím, že udělat jich víc by rozhodně na škodu nebylo. Trať vede přes normální travnaté prostředí, ostré zatáčky jsou většinou chráněny ohradníky a ploty, přičemž všude visí reklamní cedule kluků, kteří tento titul mají na svědomí - Wildtangent.

Váš úkol je tedy jasný, měli byste se snažit dojet do cíle v co nejlepším čase a pokud paříte s protihráči, tak pokud možno na prvním místě. Výsledky se automaticky uloží do tabulky a tím máte možnost se stále informovat o svých změnách v časech (ať už k lepšímu, či horšímu). Bohužel Speedway není tak dokonalý, jak se podle obrázků může zdát, přes všechny klady obsahuje taky řadu záporných jevů. Jako příklad uvedu třeba fakt, že ať se snažíte sebevíc, narážíte do všech ohradníků, oponentů, diváků (!) auto si jede neporušeně dál a motor pěkně šlape. Neříkám, že bych takový vůz nechtěl vlastnit, ale uznejte, že je to trošku nerealistické.

Speedway

Ovládání je poměrně snadné. Do hry se dostanete přes jednoduché menu a váš vůz se řídí tím nejlehčím způsobem - šipkami. Bohužel jízda vozu není nijak stabilní, auto se stále pohybuje ze strany na stranu a slovo "rovně" patrně nikdy neslyšelo, při rychlosti vyšší než 100 km/h se vozidlo stává velice těžko ovladatelné a jisto jisté je, že následující zatáčku s nejvyšší pravděpodobností nevytočí.

Na závěr bych se rád zmínil o instalaci hry. Hru se autorům podařilo smrksnout na neuvěřitelných 2,6 MB, ze kterých se po vybalení nakonec vyklube téměř pět, ale i tak je to docela malé čísílko na to, jakou grafiku a hratelnost v sobě Speedway ukrývá. Grafika hry je sice na velice vysoké úrovni, ale tvrdě za to platí hardwarová náročnost a bez 32 MB RAM se to ani nepokoušejte rozchodit, možná vám to půjde, ale pouze za cenu zasekávání, restartů a zničených nervů. Zvuků ve hře moc nenajdeme, kromě stálého, poněkud jednotvárného šlápání motoru toho už víc neuslyšíte, hudba zde dokonce není žádná.

Abych jenom nekritizoval. Výrobcům se podařilo vytvořit (podle mě) opravdu velice povedený titul s nádhernou grafikou a suprovou hratelností, který se řadí mezi špičku svého žánru a kdyby se autoři vyhnuli několika ošemetným chybám, klidně bychom tuto hru mohli spatřit za pulty prodejen.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz