Speedway - nesmírně zábavná auta

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:46
Speedway je opravdu velice povedený titul s nádhernou grafikou a suprovou hratelností, který se řadí mezi špičku svého žánru a kdyby se autoři vyhnuli několika ošemetným chybám, klidně bychom tuto hru mohli spatřit za pulty prodejen.
60

Speedway

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Tangent

Stáhnout

Speedway

Pamatuji si na doby, kdy jsme s kámošema oblejzali každý alespoň trochu slušně vypadající "fára" (nějakej škodovkář neměl šanci) a s úctou sledovali různé kvality vybavení, než nás zuřivý majitel dopravního vozidla s křikem "Hej vy parchanti, co tam zas děláte!" donutil se přesunout na jiné stanoviště. Za odpoledne jsme tak obešli pěkných pár veřejných parkovišť, někdy se nám poštěstilo a přemluvili jsme řidiče, aby nás kousíček svezl, ale za volant se nám nikdy dostat nepodařilo.

Jo dneska už stačí jenom vlastnit trošku výkoný "kompík", někde si splašit legendární Lotus a mistrovství může začít, ostatně her na toto téma ať již komerčních, nebo freewarových je mnoho, ale vysokou kvalitou se bohužel nemůžou chlubit všechny, braku je na našem trhu a na většině webů tolik, že se začíná prosazovat kvalita před kvantitou, což je jenom dobře.

Předpokládám, že automobilové závody jste na počítači hráli snad všichni. Jedná se o to vybrat si dráhu, auto, v těch lepších i další maličkosti (tím myslím podobu hráče, jeho dres, barvu auta, gumy apod.) a pak stačí jen počkat na zelenou a go, go, go! Hlavně se musíte snažit nedostat se moc mimo trať a nebrzdit o tribuny, stromy, popřípadě jinou havěť. Vaše auto sice neutrpí ani jeden škrábenec na nablýskaném laku karoserie, ale vaši soupeři si to poženou dopředu a na vás opravdu nepočkají.

Speedway

A přesně tento princip se podařilo autorům hry Speedway splnit, což je jedno velké plus, protože né vždy hra vypadá úplně podle vašich přestav. K dispozici máte celkem tři auta, dost se liší ve vzhledu, ale jinak jsou podle mých zkušenosti téměř úplně stejná (liší se jen několik maličkostí jako je zrychleni, rychlost, vytáčení zatáček). Co se tratí týče, zde se také se autoři nepředali. Možná se tomu budete divit, ale trať je v celé hře je pouze jedna. Je sice dost dlouhá, ale přesto si myslím, že udělat jich víc by rozhodně na škodu nebylo. Trať vede přes normální travnaté prostředí, ostré zatáčky jsou většinou chráněny ohradníky a ploty, přičemž všude visí reklamní cedule kluků, kteří tento titul mají na svědomí - Wildtangent.

Váš úkol je tedy jasný, měli byste se snažit dojet do cíle v co nejlepším čase a pokud paříte s protihráči, tak pokud možno na prvním místě. Výsledky se automaticky uloží do tabulky a tím máte možnost se stále informovat o svých změnách v časech (ať už k lepšímu, či horšímu). Bohužel Speedway není tak dokonalý, jak se podle obrázků může zdát, přes všechny klady obsahuje taky řadu záporných jevů. Jako příklad uvedu třeba fakt, že ať se snažíte sebevíc, narážíte do všech ohradníků, oponentů, diváků (!) auto si jede neporušeně dál a motor pěkně šlape. Neříkám, že bych takový vůz nechtěl vlastnit, ale uznejte, že je to trošku nerealistické.

Speedway

Ovládání je poměrně snadné. Do hry se dostanete přes jednoduché menu a váš vůz se řídí tím nejlehčím způsobem - šipkami. Bohužel jízda vozu není nijak stabilní, auto se stále pohybuje ze strany na stranu a slovo "rovně" patrně nikdy neslyšelo, při rychlosti vyšší než 100 km/h se vozidlo stává velice těžko ovladatelné a jisto jisté je, že následující zatáčku s nejvyšší pravděpodobností nevytočí.

Na závěr bych se rád zmínil o instalaci hry. Hru se autorům podařilo smrksnout na neuvěřitelných 2,6 MB, ze kterých se po vybalení nakonec vyklube téměř pět, ale i tak je to docela malé čísílko na to, jakou grafiku a hratelnost v sobě Speedway ukrývá. Grafika hry je sice na velice vysoké úrovni, ale tvrdě za to platí hardwarová náročnost a bez 32 MB RAM se to ani nepokoušejte rozchodit, možná vám to půjde, ale pouze za cenu zasekávání, restartů a zničených nervů. Zvuků ve hře moc nenajdeme, kromě stálého, poněkud jednotvárného šlápání motoru toho už víc neuslyšíte, hudba zde dokonce není žádná.

Abych jenom nekritizoval. Výrobcům se podařilo vytvořit (podle mě) opravdu velice povedený titul s nádhernou grafikou a suprovou hratelností, který se řadí mezi špičku svého žánru a kdyby se autoři vyhnuli několika ošemetným chybám, klidně bychom tuto hru mohli spatřit za pulty prodejen.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 59 čtenářů

Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V surreálné a děsivé Rot je svět kolem vás ve smyčce

Rot

Horor s obtížně čitelným dějem, ale nekonečně podmanivou atmosférou. Rot má vizuál, který vám vyrazí dech.

V Monster Sanctuary jste pánem divé zvěře a Pokémonů

Monster Sanctuary

Podobně jako ve slavných Pokémonech, i v této hře za sebe necháváte bojovat zvířecí kamarády. Monster Sanctuary je...Najdete na iDNES.cz