Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spider - úžasné pavoučí dobrodružství

  12:00aktualizováno  9:16
Stejně jako pro legendárního komiksového Spidermana, i pro hrdinu této hříčky je hlavní zbraní jeho vlastní pavučina, s níž se naučíte bravurně zacházet v této kvalitní, dobře hratelné a designově úžasné arkádě. Nač ještě čekáte?
80

Spider

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

Stáhnout

Spider Pamatujete výtečný The Blob, jež byl designově originální a hratelnostně na výši? Na svědomí jej měli mladiští studenti z Holandska, jejichž velký koníčkem byl herní design, což bylo ostatně na hře patrné. Žádná tuctovka se rozhodně nekonala a The Blob si tak zaslouženě odnesl ovace nejen z řad recenzentů. Ze stejných míst se k nám po krátké odmlce valí další zajímavá hra s jednoduchým názvem Spider, na níž se mladí designéři opět vyřádili.

Čeho si všimnete na první pohled je vynikající atmosféra a skvěle nadesignované levely, stejně jako poněkud netypická hratelnost, díky níž není Spider jednoduché ani žánrově zařadit, ač nejvhodnější by byla nejspíše škatulka arkády. A to přestože zde většinu ověřených principů z klasických arkádovek neužijete. Spider

Hlavním hrdinou je, jak výmluvně napovídá sám název, malý pavouček, který dokáže provádět víceméně jen několik málo akcí. Klávesami A a D řídíte jeho pohyb vpravo a vlevo. Díky W může vyskakovat do výšky, ovšem jen o malý kousek, což na překonání ani těch nejmenších překážek bohužel nestačí. A tak přichází ke slovu věc hlavní a tou je pavučina. Tou se můžete přichytávat na kamenných zdech a to šikovně pomocí pravého a levého tlačítka myši, přičemž každé ze dvojice ovládá jednu pavučinu. V jednu chvíli se tedy můžete okrajů přichytit hned dvojicí pavučin a podle potřeby některou z nich pustit a přilepit zase na jiné místo s tím, že každá z nich má jen určitý omezený dosah, což vás budSpider e značně omezovat.

Co se designu jednotlivých levelů týče ten se opravdu povedl. Navíc se setkáme s příjemným množstvím různých prostředí variabilním rozestavením plošinek, odlišným pozadím, stejně jako závratně narůstající obtížností, která dá zavařit každému nováčkovi. Ba co více, dokonce vás může poněkud odlišnější hratelnost zpočátku odradit. Pokud ale u hry skutečně vydržíte, odměnou vás bude konečný příjemný zážitek a věřte, že to za to stojí.

Grafika Spidera je jedním slovem výtečná a již jen proto si jej doslova na první pohled zamilujete. Škoda jen oné docela frustrující hratelnosti a vězte tomu, že ve chvílích, kdy popáté spadnete v druhém levelu ze stěny, kam jste se dostávali dobrých několik desítek sekund, budete mít chuť nejen hru okamžitě vypnout (čímž mimochodem okamžitě ztratíte uloženou pozici) ale především smazat hru z harddisku a nikdy více ji nepustit. Tak snad právě kvůli těmto momentům dostává Spider „jen“ osmičku.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz