Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spryjinx 3D - vystoupejte k vítězství!

  12:00aktualizováno  31. srpna 2004 1:49
Důkazem toho, že i ty nejstarší hry stále zůstávají v myslích hráčů, jsou jejich stále se objevující předělávky. Nové verze navíc původní hru často obohacují o nové prvky, které mohou pozvednout hratelnost ještě o trochu více. A právě na jednu takovou hru se dnes zaměřila naše pozornost.
30

Spryjinx 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Jason M. Heim

Stáhnout

Poměrně početnou skupinou her (nejen v oblasti freewaru, ale i v komerční produkci) jsou ty projekty, které se snaží oprášit zašlou slávu her ze samotných počátků počítačové zábavy. Důvodem, proč se někteří lidé snaží vzkřísit mnohdy téměř zapomenuté tituly, je v mnoha případech nostalgie. Však sami zapátrejte v paměti a řekněte, jestli si občas nevzpomenete na nějakou hru, díky které jste u svého Spectra probděli nejednu noc. Co na tom, že grafika byla na dnešní poměry doslova předpotopní, tenkrát hratelnost definovaly jiné pojmy. Není tedy divu, že se dnes tu a tam objeví remake některé klasické hry, mnohdy s vylepšenou grafikou nebo novými herními prvky. A právě jedním takovým počinem je i Spryjinx 3D, který oživuje hru Quick step ze stařičkého Atari.

Spryjinx 3D spadá do kategorie tzv. „logických rychlíků“, takže na pomalé zvažování dalšího postupu můžete zapomenout. Tady se musí přemýšlet rychle a každá chvilka nepozornosti se vám hned vymstí. Prostředí hry je tvořeno několika řadami terasovitě uspořádaných plošin, po kterých se můžete relativně volně pohybovat. Vtip je v tom, že se plošiny pomalu sunou dolů, až nakonec spodní řada úplně zmizí. Vy byste se pak měli snažit o to, abyste nezmizeli spolu s ní. Proto musíte neustále postupovat směrem nahoru. Je to něco jako stoupat v protisměru po eskalátoru. Jen tohle ale k vítězství nestačí. Cestou vzhůru totiž musíte získávat body, které nakonec rozhodnou o vaší úspěšnosti. K tomu stačí prostě stoupnout si na některou plošinu, ta se ihned obarví a pokud zůstane obarvená až do doby, kdy zmizí, je na vaše konto připsán určitý počet bodů, lišící se podle typu plošiny. Háček je ale v tom „pokud zůstane obarvena“. Spolu s vámi je totiž do hry vržen ještě jeden hráč, jehož ovládání se může zhostit jak člověk, tak počítač. Ten se samozřejmě také bude snažit obarvit plošiny a získat tak body pro sebe. Hra končí v okamžiku, kdy vystoupáte až k vrcholu. Vítězem se pak stává ten z hráčů, který získal více bodů. Budete-li tedy chtít uspět, neobejde se to bez nutnosti riskovat a obarvovat plošiny těsně před jejich zmizením.

Jistou výhodu můžete získat i používáním nejrůznějších bonusů, které se porůznu povalují na některých plošinách. Pokud například najdete plechovku s barvou, nemůže již váš protivník změnit vámi obarvené plošiny. Dalším powerupem je blesk, který dočasně zdvojnásobí vaší rychlost a tedy i šanci získat body. Jestliže se vám podaří sebrat lepidlo, můžete to svému soupeři pěkně zavařit. Stačí, když se na chvíli ocitnete na stejné plošině a váš soupeř se k ní přilepí, což vám dá čas bezpečně obarvit co se dá. V lepším případě se pak váš protivník neuvolní dříve, než plošina pod ním zmizí. Velice nebezpečným bonusem je bomba, která způsobí zničení každé plošiny, na kterou se postavíte, což je další způsob jak odstranit soupeře. Pokud se vám ho podaří zabít třikrát, automaticky vyhráváte. Celkem se ve hře setkáte s asi desítkou různých powerupů. Jejich trvání je vždy časově omezeno a používají se zcela automaticky, takže ovládání to nijak nezkomplikuje. Na druhou stranu je ale bonusových předmětů snad až příliš a v rychlém tempu hry je často budete používat spíše mimovolně.

Celá hra je oblečena do nepříliš honosného, ale i přesto slušivého kabátu 3D grafiky, který navíc nevyužívá služeb 3D grafického akcelerátoru a hru si tak zahrají i majitelé méně výkonných strojů. Zvuková stránka hry na tom již tak dobře není. Použité samply na sebe upozorní snad jen svou nízkou kvalitou a hudební podklad se omrzí velmi brzy. I přesto je ale Spryjinx 3D povedenou hrou, u které se jistě dobře pobavíte, zvláště pak při hře dvou hráčů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

27 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz