Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Squirrel Squabble - veverky útočí

  12:00aktualizováno  8. února 11:47
Hlavní hrdinka, zrzavá veveřice, nás zavede do zvířecí říše, kde jí vypomůžeme v pátrání po zloději její zimní zásoby oříšků. To vše v nápadité hře kombinující hned několik žánrů dohromady.
80

Squirrel Squabble

Platforma: Freeware
Výrobce: The Squirrel Squabble Team

Stáhnout

Squirrel SquableNestává se příliš často, že by mě nějaká ta freewarovka zaujala natolik, že bych nad ní strávila hned několik desítek minut času, přičemž i po této době by mi dělalo pořádný problém se od ní vůbec odtrhnout. Nicméně i takové dílko se občas na nezávislé scéně objeví a to momentální pochází z letošního Independent Games Festivalu a nutno dodat, že Squirell Squable se mezi výběr těch nejhratelnějších, nejinovativnějších a nejzajímavějších her nedostala ani zdaleka náhodou – posuďte sami.

Anglicky zdatnější hráči již jistě pochopili, že prostřednictvím této gamesky zavítámě do zvířecí říše, kde však vedle klasických jedinců, jež nám mohou být známi ze stran některé z tlustých encyklopedií, natrefíme rovněž na druhy poněkud podivnějšího vzezření a chování. Hlavní hrdinkou je však čistokrevná a ničím nekřížená, hravá a nesmírně roztomSquirrel Squableilá veverka, na níž se však štěstí příliš neusmálo. S absolutně prázdným břichem se totiž jednoho rána vydala ke své spižírně, kterou však ke svému zděšení spatřila do posledního kousku vykradenou.

Dost možná se domníváte, že se dle vzoru klasických hopsaček či jiných her, kde si obyčejné postavy hrají na nadpřirozené hrdiny vybavené dechberoucími schopnostmi, vydáme na předlouhou cestu za viníkem tohoto vskutku nemilého činu - ovšem není tomu tak. Squirrel Squabble totiž není hopsačkou, nejde v podstatě ani o arkádu. Tato hra totiž šikovně kombinuje hned několik žánrů najednou a činí z této míchanice velice chutný a zábavný celek.

Celá kampaň je kompletně rozložena do několika celků či spíše arén, kde se utkáte s rozličnými nepřáteli, jejichž schopnosti se postupem času vylepšují. Nejprve kupříkladu budete čelit vašemu vlastnímu bratrovi, později půjde o dosti obéSquirrel Squablezní odrůdu zvířete podobného psovi či veverce, následně přijde kupříkladu také zajímavá variace na supermana a mnoho dalších. Každý z těchto charakterů oplývá svými charakteristickými pohyby, postupy a také jiným cílem, jehož musíte dosáhnout. Základem všeho jsou čtyřkombinace – někdy se protivník spokojí se třemi, které zvládnete vytvořit dříve než on, jindy jich bude potřeba hned šest a k tomu score přesahující 10 000 navíc, u čehož se ostatně již pořádně zapotíte. 

Abyste pochopili princip oněch čtyřkombinací, budu vám muset objasnit, jak celá hra vypadá. Horní část herní obrazovky je jako vystřižená z nějaké průměrné hopsačky – nalezneme zde tedy velkou spoustu ostrůvků. Zato spodní část je již více podobná logickým titulům. Každý z hráčů dostane totiž přidělen box o velikosti 4x4 políčka, do něhož bude skládat oříšky různých barev a tvarů a to tak, aby vznikla vertikální plně obSquirrel Squablesazená řada. Podaří-li se vám to, ta zmizí a na konto vám bude připsána jedna čtyřkombinace. Libujete-li si v záškodnické činnosti, můžete občas také přihodit nějaký ten oříšek ke svému protivníkovi a tím mu zmařit jeho snahy o blížící se čtyřkombinaci. Taktéž je možno skolit jej jedním přesně mířeným ořechem, čímž ho připravíte o jedno až všechny srdíčka. Jestliže se jejich počet dostane k nule, omdlíte vy nebo váš protivník na několik málo sekund, což je věru nepříjemné.

Stejně vyleštěná jako hratelnost je i technická stránka této gamesky – grafika je ve velice příjemném 2D provedení, nechybí ani velká spousta povedených vizuálních efektů, na něž je vskutku radost se dívat. Taktéž zvuky se vyvedly, což z kompletního dílka činí notně nadprůměrný projekt – rozhodně doporučuji.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 42 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz