Staň se milionářem - skvělá česká gamesa

  12:00aktualizováno  29. března 2003 11:51
Staň se milionářem se dostala už i do naší republiky. Je to světově oblíbená soutěž, v níž má každý šanci vyhrát. Potíž je v tom, že jaká je měna v nějakém zapadákově, či kdy se kde konaly olympijské hry jsou natolik těžké otázky, že skoro nikdo nemá šanci je zodpovědět. Mnoho lidí si tento pořad oblíbilo, a proto není divu, že se objevila podobná hra.

Staň se milionářem

Platforma: Freeware
Výrobce: Draksoft

Stáhnout

Milionář

Českých vývojářských týmů, které se specializují na tvorbu freewarových her, opravdu moc není. Kromě několika málo skutečně dobrých skupin jako Hippo Games, Albisoft nebo Jumi najdeme na vyhledávacích stránkách kupu dalších skutečně amatérských, začínajících a často i končících týmů, které mají za sebou leda tak nějakou textovku. Odborníci v tomto oboru se shodují na tom, že sedmdesát procent týmů se do dokončení hry, kterou mají naplánovanou, naprosto rozpadne - a ono je to opravdu tak, tvrdá realita a velká škoda. Dnešní hra je od začínají skupiny Draksoft. Jedná se o naprosto jednoduchou hru, která vás možná trošku odpudí svým nepříliš vábným zpracováním, ale pokud patříte k sortě lidí, kteří na grafiku až zas tolik nehledí, možná se vám hra zalíbí stejně, jako se zalíbila i mně.

Do našeho malého národa se před několika měsíci nastěhoval ze zahraničí velmi oblíbený pořad "Staň se milionářem", který nechytil za srdce jen kdejakého důchodce, ale zaujal i mladší generaci. Ovšem jak si dnes budete moci zkusit, tak naprostá většina soutěžících skončí na desetitisících, protože další otázky jsou skutečně velice obtížné, obzvláště pokud nemáte právě v té otázce, kterou dostanete, patřičné vědomosti. Často tak musíte odpověď pouze tipnout, což nezřídka končí neúspěchem, ale jen velice málo lidí řekne větu: "Nebudu pokoušet štěstí a nechám si to, co mám." Češi se sice dost bojí riskovat, jenže roztleskané obecenstvo hráče občas doslova donutí jít dál, i když je téměř jisté, že výhra mu ulítne na mnohem nižší částku, než by mohl získat. Za těch několik měsíců má tento televizní pořad statistiku nejsledovanější hry, dokázal se probojovat na titulní strany mnoha časopisů i internetových deníků a její sláva vznikla téměř ze dne na den. Bylo proto skoro jasné, že se Milionář někdo pokusí vytvořit počítačovou hru, která bude simulovat tento pořad stejně, jako se kdysi vyrobilo Riskuj. Jenže Riskuj stálo bezmála tisíc korun, ale Staň se milionářem je dnes zadarmo.

Hned po spuštění se před vámi objeví jednoduché menu s několika položkami. Co byste měli udělat nejdříve, je asi přečíst si informace o programu, abyste získali alespoň nějakou představu o hře, dále se podívejte na ovládání, protože nevědět, čím se co dělá, vás může přivést do nesnází. V menu je také položka Milionáři, kde jsou zapsáni všichni ti, co měli to štěstí a podařilo se jim probojovat všemi otázkami a získat deset milionů, ale tato položka asi nějakou dobu zůstane úplně prázdná. Nejvíc vás asi bude táhnout položka Začít hru. Po spuštění se před vámi objeví tabulka, kde je zobrazeno patnáct čísel a u každého napsána určitá finanční částka. Těch patnáct čísel je patnáct otázek, které budete muset zodpovědět, abyste dostali oněch deset milionů. Hra obsahuje dvě záchytná místa, na deseti tisících a na tři sta dvaceti tisících. Když se vám nepodaří zodpovědět otázku, tak spadnete buď na nulu nebo na deset či tři sta dvacet tisíc. Otázky jsou ze začátku velice jednoduché. Vždy, když odpovíte, hra chvíli nic nedělá, aby simulovala napětí, které v pořadu je a pak se buď ozve vítězný tón a částka je prozatím vaše, nebo se označí jiná odpověď a vy máte po srandě, protože splést se můžete pouze jednou. Aby to nebylo zas tak těžké, máte tři nápovědy. První je porada s publikem a ta bývá většinou správná. Pak je volba padesát na padesát, kde se dvě špatné odpovědi smažou a máte na výběr pouze ze dvou, ale jen jedna je správná. A nakonec je přítel na telefonu. Ten vám většinou neporadí, neví, nebo to nestihne, ale čas od času přece jen pomůže. Takže takové základní věci ke hře byste věděli a teď se podíváme na ostatní parametry.

Milionář

Ovládání hry je naprosto jednoduché. Když chcete odpovědět na danou otázku, použijete klávesy a, b, c či d podle toho, jakou odpověď považujete za správnou. Pokud chcete využít nápovědy, tak na poradu z publika stisknete F1, pro padesát na padesát máte F2 a přítel na telefonu se aktivuje pomocí F3. Instalační soubor je tak malý, že stáhnout si ho může opravdu každý, protože pouhá desetina megabajtu je opravdu směšně malá velikost.

Grafika hry je dost odstrašující, ale autoři slíbili, že hru vylepší, a určitě vás o tom později budeme informovat. Efektů je uboze málo, což také na kvalitě nepřidá. Hratelnost je celkem dobrá, ale také vás nepotěší, že hra má pouze 165 otázek, pokud chcete pomoci s vývojem a víte o nějaké otázce, která by se hodila, tak jej zašlete na elektronickou adresu autorů, jistě budou rádi, v této věci také slíbili, že se zlepší. Celkově zrekapitulováno se jedná o docela dobrý kousek, kterému ale chybí velký kus k tomu, aby se o něm dalo hovořit jako o kvalitním, ale za zkoušku určitě stojí.

Autor:

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Další z rubriky

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

Najdete na iDNES.cz