Staňte se Pracháčem – chytřejší vyhrává

  12:00aktualizováno  29. srpna 2004 11:48
Peníze, to je to, oč tu běží. Pro někoho smysl života, pro jiného velmi užitečná věc. Ať už je váš vztah k těmto „barevným papírkům“ jakýkoli, zkuste si následující českou hru Staňte se pracháčem, jakousi obdobu televizního „Milionáře“.
70

Staňte se Pracháčem!

Platforma: Freeware

Stáhnout

Staňte se PracháčemPočítačových her na téma známé televizní soutěže Chcete být milionářem? jsem za svůj život viděl spoustu a nemalá část z nich se již v minulosti objevila tu na Plných Hrách. Všechny, co jsem hrál, měly se svou televizní předlohou společné jen to, že jí vykradly princip a někdy i grafiku a samozřejmě neměly licenci od původních tvůrců. A nová česká gameska jménem Staňte se Pracháčem je na tom dosti podobně, ale je zde náznak jakýchsi inovací a změn, avšak nepředbíhejme.

První, co je jiné, je název. Nevím sice proč autor zvolil právě tento, snad proto, že mu už všichni ti „Milionáři“ lezli krkem, snad aby se vyhnul postihu ze strany autorů, že pojmenoval svou hru totožně jako známou televizní soutěž, nicméně nomen-omen, tedy jméno-znamení a je každému hned jasné, že ve hře Staňte se Pracháčem půjde samozřejmě o peníze. Pojďme se tedy na hru podívat trochu blíže.

Staňte se PracháčemPokud jste někdy sledovali v televizi výše zmiňovanou soutěž či hráli některou hru podobného typu, asi pro vás nemá smysl číst následující odstavec, protože se v něm budu věnovat vysvětlení principu hry, který se nijak neodlišuje od spousty dalších podobných her. Ve hře je obsaženo 50 různých otázek z mnoha oborů lidského života – je zde zastoupena jak historie, tak biologie, literatura nebo moderní hudba a mnohé jiné. Z těchto otázek je náhodně vybráno 16 a jsou postupně peněžitě ohodnoceny od té nejnižší (500) až po nejvyšší (11 milionů). Na zodpovězení každé z nich vám jsou nabídnuty čtyři možné odpovědi, avšak pouze jedna z nich je ta správná. Na vás pak bude její označení a pokud uspějete, posunete se na další otázku a vyšší částku. Dále tu jsou tři záchytné body, na které můžete spadnout v případě špatné odpovědi, to abyste při jedné chybě nemuseli odejít s prázdnou.

Staňte se PracháčemPokud byste si s některou otázkou nevěděli rady, jsou tu obligátní nápovědy. V tomto případě hned ve čtyřech různých mutacích – jedna je obdoba známého 50:50 (dvě z nabízených odpovědí zmizí), další je anketa diváků, třetí je chat (něco podobného jako přítel na telefonu) a jako poslední je možnost si zvolit jinou otázku. Zajímavé je, že nápovědy mi vždy fungovaly na 100% a ani v jednom z případů nedošlo na to, že by se diváci či kamarádi na chatu spletli, a to dokonce i u vysoce položených otázek typu „Jaké je přesné datum, kdy se narodil Elvis Presley?“ apod. Zajímavé, ale hodně nereálné. Také několikrát se stalo, že v případě, že jsem chtěl zvolit jinou otázku, byla mi nabídnuta ta samá, jakou jsem odmítl, což jak mi jistě dáte za pravdu, není dvakrát skvělé, protože tato nápověda přijde takříkajíc vniveč. Jak jsem řekl, otázek je pouze 50 a nelze dopustit, aby se nějaká za hru opakovala.

Staňte se PracháčemNa adresu technického zpracování toho nelze mnoho povědět, neboť je vyloženě podprůměrné. Jednoduchá grafika, kterou by i začínající grafik vytvořil během několika málo minut jde takřka ruku v ruce s absentujícím zvukem a hudební složkou, prostě není žádná. Z tohoto důvodu vám doporučuji předem před spuštěním hry si spustit nějakou vaši oblíbenou muziku. Někomu ticho při hře bude vyhovovat, ale já mezi těmito jedinci nejsem.

Celkově je Staňte se Pracháčem poměrně dobrá hra, zvláště v případě, že hledáte nějakou jednoduchou zábavu na odreagování a otestování si svých znalostí. Musím říci, že jsem se u ní bavil, ale rozhodně není dokonalá a má mnoho vad na kráse – zpracování by mohlo být lepší, otázek by mohlo být podstatně více a tak dále a dále. Dobrou zprávou ale je, že autor připravuje novou verzi, která by měla obsahovat mnohem více otázek a také by k ní měl být přibalen editor, s nímž bude moci každý tvořit své otázky.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

79 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

V Airfall si skáčete mezi mraky a planetami

Airfall

Tato futuristická akce z první osoby je postavena na „nejoblíbenější“ kratochvíli hráčů akčních her. Na překonávaní...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

Démonická Faith vypadá jako teletext, ale je nečekaně působivá

Faith

Vymítání Satana z mladé dívenky je ve Faith stane obtížnější, než byste čekali. Už jen proto, že ji není mezi těmi...

Horor Northbury Grove je osmdesátková vyvražďovačka pro silné žaludky

Northbury Grove

Osmdesátky neskončili. Alespoň v hlavě šíleného vraha, který na vás v tomto hektickém hororu uspořádá lov právě v...

Krásný retro Nightkeep si můžete zahrát i v češtině

Nightkeep

Třebaže jen jako hra s předběžným přístupem, Nightkeep se ukazuje v tom nejlepším světle. Je to krásná akční hra na...

Najdete na iDNES.cz