StarTron - vesmírná variace PacMana

  12:00aktualizováno  6. února 10:41
Rozbuší se vám srdce při vyslovení názvů jako PacMan či Tetris? Jestliže ano, určitě se vám bude líbit i StarTron. Kombinuje v sobě úžasnou hratelnost všech slavných arkádových legend s líbivou grafikou a skvělým hudebním doprovodem.

StarTron

Platforma: Freeware
Výrobce: StarTron

Stáhnout

StarTron

Před pár týdny jsem tady upozornil na fakt, že je v současné době u tvůrců velice populární tvorba remaků a variací starších osmibitových, případně arkádových či logických her. A vidíte, dnes tu máme další přírůstek do už tak velice pestré rodiny těchto typů her. Podle jeho názvu, StarTron, byste se chybně mohli domnívat, že jde o další z řady nudných vesmírných střílecích arkád, s nimiž se už dnes nesetkáváme na monitorech osobních počítačů, ale na displejích lepších mobilů. Bohudík (nebo bohužel, jak pro koho) je StarTron klonem několika známých logických a arkádových her obalený pěknou grafikou a doplněný hromadou různých misí.

Hra jako taková obsahuje tři kampaně. Každou kampaň tvoří několik (něco kolem deseti) po sobě jdoucích misí a každou kampaň můžete samozřejmě hrát zvlášť. Před startem hry si navíc ještě vyberete vesmírný koráb, který osedláte, a směle do bitevní vřavy, tedy promiňte, na hrací pole. V první a druhé kampani totiž ovládáte malé letadýlko (přestože formulace "vesmírná stíhačka" by se hodila víc), za nímž v průběhu letu zůstává barevná čára vytyčující jeho trajektorii. Vaším úkolem samozřejmě není pojíždění po dvojrozměrné podložce, ale sbírání chaoticky rozmístěných malinkých barevných objektů. Jakmile máte těchto objektů dostatečný počet, hra vás nechá postoupit do další mise atd. atd. Jediné, na co si musíte dávat pozor, je nenavést svůj létající stroj na vykreslenou barevnou čáru, protože kontaktem s ní ztrácíte jeden drahocenný život.

StarTron

Všechny mise jsou vesměs stejného ražení, pouze typ povrchu zmíněné dvojrozměrné plochy se mění a s ním i její struktura (rozuměj - přibývají díry). Druhá kampaň je obdobou té první, s tou výjimkou, že se nepromenádujete nad herním polem, ale volně ve vesmíru, nicméně vše ostatní (tj. pohyb pouze do stran atd.) zůstává v nezměněné podobě. O mnoho víc mě zaujala kampaň třetí, kterou lze s úspěchem označit za volnou variaci známého PacMana. Svým vesmírným korábem musíte šikovně proplouvat (obrazně řečeno) po jakémsi improvizovaném bludišti a sbírat povalující se barevné krychličky. Úlohu vám budou ztěžovat všudypřítomná umělou inteligencí řízená letadýlka, jejichž jediným smyslem života je pokazit vám snadnou cestu do dalšího levelu (a nutno říct, že se jim to zpravidla i lehce daří). Zde bych rád poukázal na fakt, že tvůrcům zřejmě nedošlo, že v případě, kdy se vy i oponent octnete na jedné "pěšině", z níž nelze odbočit, a letíte proti sobě, je nereálné kolizi předejít, takže ne tak zcela vlastní vinou přicházíte o život (tedy ten virtuální samozřejmě).

Velkou výhodou je bezesporu možnost hrát hru po síti nebo po internetu. Vyzdvihnout si určitě zaslouží hlavně možnost hry po internetu, protože ji zatím nenabízí příliš velké množství her a to zejména z důvodu softwarové a hardwarové náročnosti, a protože i přes zvláštní politiku českého monpolního poskytovatele hlasových služeb pro nás, obyčejné smrtelníky, se v současné době online hraní stává pro mnoho hráčů vcelku dostupnou záležitostí (pokud samozřejmě nechcete u hraní po netu trávit dlouhé hodiny).

StarTron

Grafická stránka hry takřka plní svůj účel, i když asi nikoho svou kvalitou neohromí. Při simulaci efektů využívá možností současných akcelerátorů, takže pomocí StarTronu můžete i porovnat výkon své grafické karty s výkonem karty svého kamaráda (i když na tohle je popravdě daleko lepší nějaký benchmarkovací program). V rozlišení 1024x768 mi tahle arkáda na mém dýchavičném penťákovi 350 MHz běžela v 50 fps (obrázky za sekundu), což je VELMI slušný výkon, a je vidět, že programátoři svou práci neodbyli. Hudba hrající v pozadí je vcelku zajímavá a pokud nejste velkými odpůrci "tucavé" muziky, určitě se vám zalíbí. Zvuky při hraní ani nevnímáte a řekl bych, že je i trochu zcestné o nich hovořit, zvlášť v době, kdy mají stejně všechny hry ozvučení totožné.

StarTron je tedy zajímavou vesmírnou variací na velké množství logických a arkádových her (jak jsem již řekl v úvodu), PacManem počínaje a Hadem či Tetrisy konče. Kromě pěkné grafiky vás zaujme i jeho zvukový doprovod a zejména možnost rozdat si to s kýmkoliv na téhle planetě prostřednictvím sítě internet. Není dokonce ani nutné, abyste se s nějakým hráčem hry znali, hry po internetu totiž v současnoti hrají stovky či tisíce lidí.

Autor:


Nejčtenější

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Další z rubriky

Na Cube Escape: Paradox se čekání vyplatilo

Cube Escape: Paradox

Po všech stránkách brilantně zvládnutá adventura Paradox dělá své sérii čest. Pravděpodobně zatím nejlepší díl vám...

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz