Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Station 37 – požárnictví s překvapením

  8:25aktualizováno  8:25
Zpracování hasičského řemesla v arkádovém stylu se ve Station 37 ukázalo být dvousečným mečem.
70

Station 37

Platforma: Freeware
Výrobce: rancis Coulombe, Monster King

  • Simulátor hasiče
  • Retro atmosféra
  • Zvrat v polovině hry

Stáhnout
Station 37

Station 37

Simulovat realitu do posledního puntíku je většinou nuda. Jenom se podívejte na několikero her, které se o to pokusily. Každodenní „simulace“ The Sims by nebyla zábavná, kdyby se na hráče  pouze valily stohy účtů bez vidiny úniku. Také dobrodružnější témata, jako válka, mají stále do reality daleko, jinak by ArmA 2 musela brát v potaz i hru za opraváře tanků, popřípadě nechávala hráče dlouhé týdny čekat na rozkazy. Dnešní titul Station 37 se pokusil vytvořit arkádovou verzi profese hasiče, ale i pro něho platí, že jenom u požárů nezůstane.

Protože přestože patří záchranářské řemeslo mezi povolání zajímavější než třeba rolníka na poli, sáhli vývojáři po nějaké době k zvratu, po němž si Station 37 se „simulací hasiče“ nesplete ani absolutní nehráč. Podobně jako v případě Stratusu tedy platí, že hraní Station 37 je nejkouzelnější bez jakýchkoliv informací o ději. Byli jste varováni, ve zbytku recenze totiž následují mírné spoilery.

Station 37

Station 37

Zpočátku stejně jako každý regulérní hasič hráč vezme ztečí hořící dům. Úkolem v první z celé domnělé baterie misí je zachránit z ohnivého pekla přeživší civilisty. K tomu slouží kombinace sekera (na vyrážení dveří) a hasicí přístroj (užití si domyslíte). Panáci stoicky čekají na akci hráčovi a celá hra pěkně odsýpá. Tedy, než dojde na avizovaný zvrat, jež celou hratelnost dramaticky promění.

Právě ona kouzelná žánrová škytavka Station 37 dává připomenout, jak nedostatečně se ve videohrách hraje s hráčovým očekáváním. Koupíte si Call of Duty a nečekáte, že se voják v polovině kampaně najednou vrátí domů a začne bez kvéru, ale zato skrze dialogy řešit rodinnou krizi či zahýbací manželku. O co více by konečný ale dojem ze hry byl originálnější, kdyby se k nějakému takovému kroku vývojáři skutečně rozhodli. Ostatně, filmy, které se o něco takového pokusily, jsou pamatované dodnes. 

Station 37

Station 37

Zvrat ve Station 37 sice působí dojmem, že si vývojáři uprostřed tvorby prvního kola řekli něco jako „Hele, tohle je vlastně dost nuda a v dalších misích to přece nebude lepší, co kdybychom tam narvali…“, přesto přepnutí žánru neinformovaným hráčům vykouzlí na rtech minimálně úsměv. Nezávislá scéna si díky své hravosti znovu připisuje kladné body za nečekanou inovaci ve vyprávění. Nezbývá než doufat, že Station 37 nebude jediným zářezem na pažbě pokroku v narativních překvapeních.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz