Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Steeplechase - vzhůru do sedla

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:44
Pohled na svět je údajně nejkrásnější z koňského sedla. Pravda také je, že jezdecký sport je mimořádně populární a ve Velké Británii se na něj prosází obrovské sázky. Jaké to je být přímým účastníkem slavné Steeplechase se dozvíte v dnešní hře.
60

Steeplechase

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Steeplechase1

Závodních simulátorů je sice v oblasti freewarovek slušná řádka, ale většinou se jedná o závody automobilů, nebo motocyklů. Těch, ve kterých soupeří místo železných ořů ti živí, je podstatně míň. Dnes to trochu napravíme a vydáme se na upravené anglické trávníky, kde se chystá další závod slavné Steeplechase. Pokud se nechcete umazat a nechat shodit z koně, tak si běžte vsadit na vítěze. Pokud ale máte bojovného ducha, pojďte s námi závodit. Ty pády stejně tak moc nebolí.

Než nás ale pořadatelé vpustí na závodiště, budete si muset pořídit vstupenku v podobě instalace. Ta v mém případě proběhla naprosto bez problémů. Před usednutím do sedla si musíte závod přizpůsobit. Pojďme si tedy celé - poměrně rozsáhlé - nastavení popsat. Na úvodní obrazovce vidíte šest tlačítek s různobarevnými dresy. Kliknutím na jedno z nich si zvolíte žokeje a koně pro závod. Můžete se sice orientovat podle svých oblíbených barev, ale racionálnější je volit podle dosažených úspěchů. K tomu slouží u každého koně vysouvací menu, ve kterém je zaznamenáno umístění v deseti předchozích závodech. Něco na tom asi bude, protože koně s lepším pořadí jsou v závodě skutečně rychlejší. Také si můžete změnit své jméno, což můžete učinit i u všech svých soupeřů. Můžete jim dát jména neoblíbených učitelů, kamarádů nebo třeba Pokémonů, to už nechám na vaší fantazii. Standardně závodí šest koní, ale v menu Options si můžete počet snížit na čtyři (to se doporučuje, pokud by hra běžela trhaně).

Steeplechase1

Z dalších nastavení máte možnost vypnout/zapnout zvuky a hudbu. Doporučuji také hru přepnout do celoobrazovkového módu pro lepší vizuální požitek. Poslední volbou je, zda závod pojedete sami, nebo se budete jenom dívat. O tom rozhodujete volbou tlačítka Be The Jockey/ Watch The Race.

Hru jsme si tedy "osedlali", takže vzhůru na závodní dráhu. Samotný závod probíhá na lineární dráze a koně běží zleva doprava. Během závodu musíte přeskočit devět překážet. Pokud vůbec neskočíte, kůň se zastaví a vy z něj sletíte jak hnilá hruška. Pokud skočíte málo, kůň zůstane zaseklý v plotě. Chce to tedy vše správně naplánovat. Překážky jsou rozmístěny v různých vzdálenostech od sebe. Koně jsou poslušní a každý běží v určené dráze, což bohužel vylučuje možnost divácky zajímavé hromadné kolize a nesportovního křížení dráhy :-(. Na spodním okraji obrazovky je celá dráha zobrazena v jednom pruhu, kde jsou zakresleny všechny překážky a pozice koní, takže můžete průběžně kontrolovat situaci i vzdálenost k nejbližší překážce. Koně ovládáte pomocí šipek vpravo a vlevo, ke skoku slouží klávesa CTRL. Bohužel se mi během závodění nepodařilo najít nějakou zaručenou taktiku, jak zvítězit. Možná je to dobře, protože pokud by takový návod existoval, hra by vás začala brzo nudit. Přesto několik tipů.

Steeplechase1

Během závodu skákejte všechny překážky. Pokud vás kůň shodí, vraťte se o kousek zpět a zkuste to znovu, pořád máte šanci soupeře dohnat. Při skocích se mi neosvědčilo držet dlouho CTRL, ani skákat těsně před překážkou. Skoky vůbec jsou alfou a omegou úspěchu. Dobře skočená překážka vám udělí velkou energii a vy soupeře lehce doháníte. Naopak po špatném skoku vás soupeři předeženou. Ještě jeden tip: občas zkuste skočit i tam, kde není překážka. Pokud jsem skočil třeba ještě před první překážkou, kůň většinou získal dobrý náskok před ostatními. Úkolem hry je samozřejmě dojet na co nejlepším místě, přičemž každá pozice je bodována. Jeden závod vlastně nemá smysl, spíš jde o to, běžet co největší počet závodů a získat co nejvíce bodů. Pak se zapíšete do tabulky hráčů s nejvyšším skóre.

Grafika hry je opravdu povedená, koně se během závodu chovají reálně, hezky je zpracovaný start i závěrečná cílová páska, kde najdete tribunu s fanoušky. Je pamatováno i na drobnosti jako sanitka u dráhy, fotobuňka v cíli atd. Nechybí ani hudba. Pokud by hra nabídla více tratí a doplňkové programy (např. možnost jezdit sezónu s pevným počtem zápasů), pak by neměla žádnou chybu.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 109 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTROKONSTRUKTÉR

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 KčNajdete na iDNES.cz