Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Street Life 3D - neschováš se!

  12:00aktualizováno  23. července 9:19
Neobyčejně rozsáhlých, akčně bojových a promyšlených her je na freewarovém poli málo. Městem se rozlévá noční klid, ale přesto několik vojáků kráčí ulicemi... Zabijete je? Dobře vám radím, radši to udělejte, protože pokud ne, asi by vám kouzlo téhle hry zůstalo i nadále neodhalené…

Street Life 3D

Platforma: Freeware
Výrobce: Madhause

Stáhnout

Street Life 3D

Nedostatek freeware her určitých žánrů zasahuje hlavně 3D akční pařby. Jen ojediněle můžeme zpozorovat nějakou prostorovou brutalitu, která by měla nějaký příběh, účel a propracovanost, která by se nám líbila a dokázala nás upoutat. Spousty hráčů lační po krvi, ale freewaroví vývojáři zatím nejsou na takové úrovni, aby nějaké hodně kvalitní 3D akce vytvořili. Tedy alespoň většina. I mezi nimi jsou totiž světlé výjimky, jako je například německý Madhouse a jejich Street Life 3D. Pravděpodobně očekáváte, že se bude jednat o nějakou napodobeninu Wolfensteina v mnohem zkrácenější podobě či ještě něco horšího. Jenže výjimka potvrzuje pravidlo. Dnešní hra splňuje všechny požadavky pro to, abychom jí vyhlásili jako jednu z nejlepších freewarovek vůbec. Má děj, rozlehlost, atmosféru, hratelnost a i docela dobrou grafiku. Když jsem vám jí teď na začátku recenze pochválil, mohl bych článek ukončit a nechat vás se ve hře trochu potápat samotné. Já jsem ale dobrá duše a recenze právě začíná.

Hra, jak již jsem se o několik řádků výše zmínil, je od německých vývojářů a je tedy pochopitelné, že vše je v němčině. A to i včetně všech helpů a nápověd, co tam jsou. Protože já němčinu ani za mák nezvládám, nemohl jsem si důležité dokumenty pořádně přečíst a musel jsem se spolehnout na svůj vlastní úsudek a instinkt. Když jsem hru spustil poprvé, absolutně jsem nevěděl, o co běží, a po slabé půlhodince jsem ji vypnul a hodil do koše. Jenže po několika dnech jsem ji zase vytáhl a znovu pěkně od začátku hrál, něco jsem se slovníkem přeložil a tato gameska mě chytla během několika minut tak jako málokterá.

Vy se totiž ocitáte v roli nějakého pobudy a rváče v ulicích podobného městečka. Schyluje se k večeru a vše je zatažené, tmavé, temné. Do celkové atmosféry přispívají hrůzyplné skladby, které se linou ve smyslných melodiích. Po ulicích kráčejí vždy dva vojáci a auta nejezdí žádná, ale občas se mihne zásobovací kamión. Tomu je radno se vyhnout, protože dostat se pod jeho kola je téměř jasnou smrtí. Někdy se vám sice podaří vyváznout s odřenou kůží, ale jak jsem se již zmínil, je to málokdy. Ulice se proplétají, občas jsou tam různé terasy restaurací a volná prostranství. Najdete tu i v aleji vystavená auta, skateparky, dokonce i bazén je vám k dispozici. Můžete chodit po ochozech domů, proplétat se mezi uličkami, dokonce i plavat v bazénu a i pod vodou. Můžete chodit skrčení, s pohledem na zem či naopak skákat a dívat se k nebesům - možností je skutečně moc.

I toto je doprovázeno výstižnými zvuky. Slyšíte kroky při chůzi, výkřiky nepřátel, výstřely, šumění lesů, vlnky při plavání, prostorové pohyby jsou skvěle propracovány. Budete moci navštívit i různé kluby a restaurace, dát si tam kávu či rum, zpovídat téměř každého, na nějž narazíte, provokovat prodavačky v bufetu či podlézat vojákům střežící důležité objekty. Možností je skutečně dost.

Pravý úkol je vám ale jasně určen - vždy máte někoho zabít nebo zneškodnit určitou skupinu lidí. Přesné tyto příběhy jsou popsány v položce story. K tomu ale potřebujete zbraně. Všichni nepřátelé jsou ozbrojeni pistolemi, puškami či samopaly a vaše pěst proti nim moc nezmůže. Nejlepším řešením je koupit si v Tomově obchodu nějakou bouchačku, pro začátek stačí nějaká levná. Peníze na ní posbíráte v různých parcích schované mezi stromy, u aut, v meziuličkách, na ochozech či mezi skokánky ve skateparku. Na podobných místech, kde byste nic takového vůbec nečekali, se můžete setkat i s lékárničkami. Lékárny si vzít nemůžete. Pokud jste zraněni, tak vám energii doplní na maximum a zůstanou tam dále. To je velká výhoda.

No a pak už střílejte. Zabíjejte jen tehdy, když na vás útočí. Třeba jednou jsem dostal pětikilo, pistoli i náboje u jedněch kluků zadarmo, ale za to jsem jim musel venku zničit dva človíčky, kteří po mně šli. Hned, jak na vás útočí, snažte se zdrhnout nebo jej zastřelit, což ale není zas tak lehké. Hodně záleží na tom, jakou máte zbraň a kolik nábojů. Pokud můžu poradit, tak hlavně dobře miřte.

Jaký je váš názor na hru teď, zkusíte jí? Doporučuji vám to, protože byste jinak fakt přišli o dost. Tohle je nejlepší akční gameska, kterou jsem hrál. Nedá se říci, že by byla úplně bez chyb, hlavně občas dost pokulhává grafika, která je ale celkově velice dobrá, nepřesnosti se týkají hlavně efektů, to jest chůze, jízda kamiónu a podstatně. Jenže to všechno vám vývojáři vynahradí v hratelnosti, hudbě a zvucích. Věřte, že tohle je gameska, na kterou jen tak nezapomenete. Odložte, nebo ještě lépe vyhoďte všechny ty komerční shiťárny, Street Life je tu!

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz