Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sublive - hon na ponorku

  12:00aktualizováno  27. prosince 5:34
Na hladinu oceánu plného freewarových her z celého světa se nedávno vyhoupl tuzemský křižník nesoucí název Sublive. Akčněji laděným povahám slibuje dlouhou zábavu a desítky a stovky nejrůznějších nepřátel, ostatním pak přinejmenším zajímavě strávené předvánoční a pohodové odpoledne.

Sublive

Platforma: Freeware
Výrobce: NoName software

Stáhnout

Tuzemský tým, jehož jméno je shodou náhod totožné s názvem známé slovenské kapely NoName, nám tentokrát přináší poměrně neotřelou akční hru z prostředí, jemuž se zpravidla počítačoví tvůrci vyhýbají obloukem - prostřední námořních bitev. Tentokrát ovšem zapomeňte na to, že byste v roli anglického piráta potápěli španělské fregaty plující do Ameriky pro suroviny a s jedním okem zakrytým neprůhlednou černou páskou, kůlem místo nohy a papouškem na rameni okrádali lodě obchodníků. Sublive se totiž odehrává na časové ose trochu dál do současnosti. Konkrétně v době lítých válečných konfrontací ponorek, křižníků a letecké podpory.

SubliveV době kdy je rozbouřené moře nasáklé krví mrtvých námořníků, znečištěné splodinami ze zničených lodí a plné kusů zrezavělého železa místem častých vojenských střetů a rozhodnutí o životě a smrti, se na jeho neklidnou hladinu vydává nevelký křižník, jehož kapitánem se stanete jen a jen vy. Vy povedete veškeré jeho budoucí akce, ať už defenzivní nebo ofenzivní, vy budete tím, kdo se bude obrazovce s neoblíbeným nápisem "game over" zodpovídat ze svých předchozích neúspěchů. A jen a pouze vy budete mít kontrolu a moc nad zničením či nezničením spousty nepřátelských ponorek čekajících na svou příležitost k vypálení neskutečně rychlých torpéd.

Hra jako taková je stejně jako většina typicky dvojrozměrných akčňáren vcelku jednoduchá, což v praxi znamená, že se její ovládání omezuje pouze na použití těch opravdu nejnutnějších kláves. Vaše lodička, která, zřejmě na popud jednoho z tvůrců hry, neustále pluje dokolečka podél okraje obrazovky, má na výběr z trojice, resp. čtveřice použitelných a dobře využitelných příkazů. Loď můžete totiž buďto zpomalit (stisknutím šipky doleva), nebo zrychlit (stisknutím šipky doprava) a dotěrné ponorky naopak pro změnu sestřelit a to snadným zaměřením a kliknutím na levé tlačítko myšítka. Poslední, bonusová kontrolka - kliknutí na pravé tlačítko vašeho zašňůrovaného domácího mazlíčka - je funkční pouze v určitých vymezených případech a způsobí zavolání vzdušné podpory, která vždy na zadaném území provede kobercový nálet.

SubliveVzhledem k tomu, že hra ani zdaleka nepůsobí komplexním dojmem (a díky bohu se o to ani nesnaží), pokusili se tvůrci onen jistý takto vzniknuvší deficit variability nahradit a to přidáním vícero odlišných levelů a samozřejmě také přidáváním vylepšených bonusů a přídavků a lepších nepřátel. Snaha tvůrců ovšem v tomto případě evidentně příliš nesplnila své velké očekávání. Levely jsou si podobné skoro jako vejce vejci, nepřátelé jakbysmet o prostředích a hratelnosti nemluvě - stručně a jasně řečeno - dlouhá doba hraní není zrovna něco, co by hráče na této nové tuzemské freewarovce byť jen vzdáleně dominovalo.

Za co se ale Sublive rozhodně stydět nemusí je velice kvalitní a ideálně střídmě nakreslená grafika. Načítání hry tak netrvá déle, než je nezbytně nutné, hraní se tváří být celkem efektním a přitom se v jejím jádru pudla skrývá jen základ podprůměrné akční akčňárny. Tou ale Sublive rozhodně není - vládne totiž prakticky všemi předpoklady, které musí splňovat úspěšná a oblíbená hra tohoto žánru - je velmi hratelná, zábavná a díky speciálním různorodým obsaženým bosům také velice různorodá.

Přesto ale Sublive není hrou pro široké hráčské publikum. Většině z váš totiž, přiznejme si, mořské bitvy či čokoliv s mořem související vůbec nic neříká a pro ty také Sublive určen není. Naopak vhodnou volbou je pro ty, kterým jednak tento typ hry dlouho chyběl a jednak pro všechny náruživé střelce (myšleno střelec od slova střílet) slušným odpoledním odreagováním.

Autor:


Témata: Loď

Nejčtenější

Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...Najdete na iDNES.cz