Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Kario – legendární Mario ve 3D

  12:00aktualizováno  1:02
Výborná předělávka legendárního Mária ve třech rozměrech, která vám nabízí rozmanité levely, nebezpečné skákání po kostkách a originální bonusy. Neváhejte a stahujte!
70

Super Kario

Platforma: Freeware
Výrobce: KuRi Soft

Stáhnout

Super KarioLegendární král arkád Mario, jehož otcem je společnost Nintendo, se objevuje ve stovkách klonů a pro mnoho tvůrců je to druhá hra po Tetrisu, do jejíhož vývoje se pustí. To se podepsalo částečně na zdraví našeho hrdiny, jenž se může zdát jako téma poněkud vyšumělý. Druhým problémem je, že drtivá většina klonů je na štíru s duševním vlastnictvím Nintenda. Přesto se mi po delší době dostala do rukou předělávka, jež vrací známému instalatérovi lesk a slávu. Autor se s ním zúčastnil retro soutěže pořádané skupinou sdruženou kolem vývojářského nástroje Dark Basic a oproti ostatním hrám se liší již na první pohled: je totiž vyveden ve třech rozměrech.

Většina 3D her v Dark Basicu mě zklamala, protože engine v mnoha titulech nestíhal a hra se sekala nebo postavy v pohybu připomínaly spíše opilce. V Super Kario se však podobné neduhy neobjevují a grafika je nadmíru povedená. Levely jsou rozmanité, hlavní akce se sice odehrává na povrchu, ale Mário zde plně dostojí svých instalatérských zkušeností a pro hráče jsou připraveny paralelní kola, do nichž se dostává skrze trubky. Jejich procházení je nutné k odemknutí dalších levelů. 

Super KarioZáklad plošinek tvoří hromady kostek, z nichž mnohé ukrývají různé bonusy. Jedním z nejčastějších je zvětšení Mária, který pak má možnost hlavou prorážet kostky. I přesto, že své nepřátele nejčastěji ničíte klasickým způsobem – skočením na tělo, najdete zde i bonus, jenž vám umožní střelbu či poskytne ochranný štít. Nepřátelé jsou tak variabilní, že vám nabízí hned několik dalších způsobů boje. Kupříkladu skok na želvu ji donutí přestat chodit a druhým skokem její krunýř uvedete do pohybu a on pak slouží jako kuželková koule a sráží ostatní. 

Ve všech kolech vás tlačí časový limit a mnohdy si zanadáváte na absenci záchytných bodů, což je jeden z nedostatků. Přísný limit vám ale zaručuje, že při opakovaném hraní využijete trochu jiného přístupu a hra je tak zábavnější. Sesbírat všechny penízky, zničit do jednoho soupeře a projít všechna scenária už vyžaduje nějaký ten trénink. 

Super KarioGrafická stránka hry je nadmíru povedená, postavičky jsou roztomilé a detailní a většinu akcí doprovází částicové efekty. Přechod do 3D se zdařil a navíc využívá mnoha vychytávek, jako třeba zmiňovaného zvětšování a zmenšování hrdiny. Přitom jde vlastně stále o dvourozměrné zpracování, neboť hrdina mimo natáčení nemá možnost pohybu do stran. Jenom nechápu, proč jsou tak odfláknuty nahrávací scény, které tvoří jeden ošklivý pidinápis. 

Autor byl tak ohleduplný, že nejen poupravil jméno hry, ale sprostě sakumprásk nevykradl hudbu z originálu. Neméně zavrženíhodným způsobem by bylo použití elektronické a metalové hudby. Nic takového však v tomto klonu nenajdete, autor vytvořil remaky staré máriovské hudba, která sem hezky zapadá. Super Kario je hra, kterou by neměl žádný příznivce arkád minout.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

61 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 41 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz