Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario Bros Classic - Mário klasicky

  12:00aktualizováno  18. března 3:26
Máte sklony k nostalgii? Ke vzpomínání na staré časy? Ať je vaše odpověď kladná či záporná, nic vám dnes nebrání vrátit se o dvacet let zpátky a zahrát si remake jedné z největších legend - hru SMB Classic, která je předělávkou populární plošinovky Super Mario Bros od společnosti Nintendo z roku 1985.
50

Super Mario Bros Classic

Platforma: Freeware
Výrobce: vg-world

Stáhnout

Super Mario Bross ClassicŽe Nintendo těží ze slávy svých nejlepších her dodnes, to je jasná věc. A toto počínání je logické zvláště v posledních letech, kdy musí Nintendo pracně bojovat o své postavení na přehlceném softwarovém i hardwarovém trhu. Proč nevyužít toho, co se kdysi dobře prodávalo? Přicházejí nové a nové generace hráčů, a tak je pořád komu prodávat. Jako má Sega svého ježka Sonica, tak má Nintendo svého Maria a toho představila už v tolika hrách, že je to až k neuvěření. I já jsem byl na Mariovi závislý. Nejznámější hrou, ve které tato sympatická postavička a celosvětová legenda plošinovek vystupovala, je hra Mario Bros. Ta vznikla v roce 1985 pro platformu Nintendo Entertainment System (NES). Ve stejném roce vznikla i populární plošinovka Super Mario Bros. Nintendo vytvořilo však i řadu dalších her s Mariem v hlavní roli - jmenujme například Super Mario World (1990), Super Mario Kart (1992), Super Mario 64 (1996), Mario Paint nebo konverzi hry Super Mario Bros pro platformu Super Nintendo Entertainment System (SNES), která se prodávala pod názvem "Super Mario All Stars". Nintendo vytvořilo ještě mnoho dalších neméně známých her s Mariem, Yoshim a Luigim, ale pojďme dále.

Super Mario Bross Classic Všechny tyto gamesy se dočkaly mnoha remaků od různých malých týmů i jednotlivců z celého světa. Asi nejvíce předělávek se dočkala pařba Super Mario Bros. Jmenujme jen některé - Luigi's Big Adventure, Mario & Luigi, Mario Chameleon, Mario Forever, Mario In Worlds Unknown, Mario Worlds, Mario and Sonic Flash, Save Mario !!!, Super Mario Bros 4, Super Mario Pandemonium, Super Mario Remix, Super Mario TatsuSoft, Super Mario XP, Yoshi vs Windows, Super Mario Sorb 3, SouthPark Mario Bros 2, Super Mario Land DX, Mario Pipe Network, Super Mario PC, Super Mario Pro, Visual Mario, Super Mario War, Super Mario Epic nebo třeba Super Mario PC Challenge 1. Tento výčet by mohl ještě dlouho pokračovat. Určitě jste si teď udělali představu o tom, že jich je opravdu hodně. I mnou dnes představovaná hra je remakem klasiky Super Mario Bros, nese název SMB Classic a její dosud poslední verze vyšla v červenci roku 2002.

Super Mario Bross Classic SMB Classic není nijak příliš výrazně veliká hra. Zabalená vám na disku zabere 1,67 MB a rozbalená něco málo přes 3 MB. Přesto jsou však její starší kolegové mnohem menší. Dnes v době stagigabajtových disků jde ale o malichernost a proto můžeme v klidu nad velikostí SMB Classic přivřít obě oči.
Autorem hry je vg-world.net a celá gameska je primárně určena pro Dos. Na začátku si vyberete, zda chcete hrát za Maria nebo Luigiho a pak už jen běháte veselým pohádkově komixovým světem, který se od toho původního, v němž běhal Mario v roce 1985 téměř nezměnil. Nepočítám-li využitou barevnou paletu a vertikální paralaxu. Hudba i zvuky jsou příjemné. Ovšem mrzí mě, že ve hře není nic, co by ji nějak výrazně odlišilo od ostatních klonů Maria. Snad jen, že zde není tolik levelů nebo druhů nepřátel jako jinde. Ale tento fakt je spíše na škodu. V konečném součtu SMB Classic přesto patří k tomu lepšímu, co ve světě Super Mario Bros předělávek vzniklo. A to je také důvod, proč si hru stáhnout. Učiňte tak, chcete-li si zavzpomínat na staré časy.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 579 čtenářů

Nejčtenější

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Další z rubriky

Vesmírná Voidship vám dovolí postavit si vlastní loď

Voidship

Voidship, ačkoliv prozatím v raném stádiu vývoje, je skvělá kombinace akční a taktické hry s mírnými prvky her na...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Ultimate Custom Night je kompilace v podobě jedné velké noční můry

Ultimate Custom Night

Five Nights At Freddy's znova a znova. Tentokrát s volitelnou obtížností a celými pěti desítkami známých i méně známých...Najdete na iDNES.cz