Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Megaman World – Mario ve skafandru

  12:00aktualizováno  2:26
Dnešní hopsačka s Megamanem v hlavní roli je důstojným nástupcem nintendovské klasiky. Najdete v ní pěkně stavěné úrovně a originální nepřátele v podobě želviček, masožravek či oživlých supů. Odoláte tomuto svižnému a zábavnému dílku?
70

Super Megaman World

Platforma: Freeware
Výrobce: Daniel Schwahl

Stáhnout

Super Megaman WorldZ arkádových hrdinů je asi nejznámější japonská trojka instalatér Mário, ježek Sonic a Megaman. Zatímco Mário nedá dopustit na hopsání, připomíná styl boje u Sonica přeci jenom spíše cirkulárku. A třetí Megaman si v boji libuje ve vyloženě technických věcičkách a zbraních. Pokud se ve hře objeví jméno kteréhokoli z uvedených hrdinů, je o zájem fanoušků postaráno. V poslední době se to proto Márii jen hemží a nutno podotknout, že většinou jde jen o neslané-nemastné a častokrát vzájemně vykradené pseudohry. Není divu, že jsem k Super Megaman World přistupoval s despektem, obzvláště když jsem již před spuštěním věděl, že je vytvořen za pomoci Game Makeru, „instantního“ nástroje pro tvorbu her. Záhy jsem byl ale mile překvapen a dokonce odpustil autorovi, že ponížil Megamana použitím typicky Máriovského názvu a prapodivné poučky, jež vás informují o vskutku šokující věci: nejste Mário, používejte pistoli.

Super Megaman WorldAno, Megaman skutečně není Mário a skákání využívá jen pro překonávání úrovní a spínání tlačítek. Na soupeře má pistoli s nekonečnou zásobou nábojů, přesto se bezpečně necítí, neboť nepřátelé jsou mocní, rychlí a hlavně je jich hodně. A proč proti nim Megaman vlastně bojuje? Inu, do tohoto nebezpečného světa se dostal zcela omylem po poruše přístroje na teleportaci. Dobře mu tak, neměl Dr. Lightovi věřit a dobrovolně pro něj zařízení testovat. 

U arkád mě vždy nejvíce zajímá design levelů a zde jsem se mohl opravdu kochat. Přeskakování z bedny na bednu je po chvilce pěkná nuda. V tomto případě však využíváte několika druhů plošin a jejich vzájemné kombinace. Jedna je kupříkladu sestavena z otočných kostek, které je třeba skokem roztočit a pak jimi proskočit na plošinu. O kus dál najdete tuhle plošinu znovu, ale protože na ni skáčete z výšky, musíte si dát pozor na opakovaný skok, jinak se plošina roztočí a vy se naopak propadnete do hlubin. Jiné plošiny je třeba aktivovat tlačítkem, zkrátka samotné překonávání úrovní je zábavné a rozmanité. Body sbíráte ve formě zlaťáků, zaSuper Megaman World každou stovku vám naskočí nový život. Do toho plašíte poposedávající ptáčky. Do cesty se vám postaví rozmanití soupeři s unikátním stylem boje: zasunovací masožravka chrlící ohnivé koule, oživlý sup, želvičky s krunýřem, rozpolcený dinosaurus. V každém levelu vás navíc nepříjemně tlačí čas, takže se musíte neustále pohybovat a nepostávat na jednom místě.

Super Megaman World má hezkou grafiku, povedení jsou především nepřátelé. Ovládání je nejjednodušší možné: k pohybu slouží šipky a ke střelbě mezerník. Bohužel si toto zjednodušení přineslo daň v nemožnosti ukládání hry, i když v menu prapodivně existuje položka LOAD, ovšem na její přístupové zaklínadlo jsem bohužel nepřišel. Velmi chytlavý je hudební doprovod, jehož základem je příjemná melodie. Příznivci hopsaček by si neměli dnešní Megamanovo dobrodružství nechat ujít.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 37 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...Najdete na iDNES.cz