Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Surfer - dobrodružství na moři

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 10:49
Předpokládám, že se mnou budete souhlasit, když řeknu, že teď je to správné počasí zajít si k vodě zaplavat. Ale co zaplavat, vy si můžete a to dokonce hned vyzkoušet surfing a to přímo zde a bez přípravy.
60

Surfer

Platforma: Freeware
Výrobce: Merz & Krell

Stáhnout

SurferNěmečtí výrobci tužek Merz & Krell přišli na to, jak spojit příjemné s užitečným a nabídli všem zájemcům reklamní hru, která přímo jakoby zapadla do současného teplého počasí. I když se nejedná o novou hru, mohu říci, že se mi velice zalíbila. Surfing je sport, kterému v současné době dává přednost mnoho nadšenců, neboť se dají při něm prožít příjemné chvilky odpočinku a přiznejme si to, že i nějaké to menší dobrodružství. Vždyť brouzdat se po vodě na prkénku s plachtou, nechat si foukat příjemný vítr do zad a proplétat se mezi vodními vlnkami, najíždět na ně a přejíždět je, při tom mít žhavé slunce přímo nad hlavou, co víc si ještě můžete pro větší pohodu přát.

No abych pravdu řekla, domnívám se, že toto vše, o čem hovořím, v této hře nezažijete, protože je tak trošku postavená na hlavu. Ocitnete se totiž na již zmíněném prkénku, opatřeném plachtou na jakémsi žlutém ostrůvku a budete se muset z něj přes další ostrůvky dostat až na ten, který je označen cílovou páskou. Po jejím projetí se tak dostanete do dalšího levelu. Má to však jeden obrovský háček a to ten, že ostrůvky se opakovaně ukazují, zvětšují se a zase zmenšují, dokonce i mizí a každý pád do vody znamená váš konec. Naštěstí je hra velice dobře a lehce ovladatelná, stačí vám používat jen všechny čtyři kurzorové klávesnice, zato však velmi rychle a uvážlivě.

SurferAle to není zdaleka všechno, na některých ostrůvcích najdete i bonifikační předměty, z nichž mnohé jsou ve tvaru tužky, zde je tedy hra poplatná obchodní činnosti autorům hry. Sebráním těchto tužtiček jsou vám vždy připsány jen body k dobru, ani zde se tedy autoři nezapřeli. Jiné předměty vás přenesou o dvě až více políček vpřed, či vzad, některé jsou s otazníkem, takže nevíte, co vás potká dobrého, či zlého. Spousta předmětů má pouze záporné účinky a přinášejí jenom smrt. Důležité je si tedy uvědomit, že nelze jen bezhlavě postupovat dopředu k cílové metě, ale je nutné se i vracet, pohybovat se do boků, prostě dělat vše pro to, abyste se na koncový post bez úhony dostali.

Vše ztěžuje i další skutečnost, že jakmile se dostanete do vyšších levelů, budou některé ostrůvky okupovat různí dravci a příšery, i tato setkání s nimi znamenají váš okamžitý zánik. Navíc přibudou i předměty ve tvaru obrovských ořechů, jejichž nejlepší zábavou je vás srazit s ostrůvku, nebo dokonce z prkna. Na druhé straně se ale začnou i objevovat tabulky s počtem bonusů, jejich sebrání podstatně zvyšuje získání tolik potřebných bodů. Jistě jste tedy již pochopili, že účelem hry je docílit co největší jejich počet. Sympatické na hře je i to, že si výši celkově získaných bodů můžete pod svým jménem zapsat do výsledkové listiny a tak neustále soutěžit sami se sebou o dosažení co nejlepšího skóre.

SurferGrafická úprava je typická pro hry typu 2D, autoři si s ní příliš nevyhráli, zřejmě ji tak trochu ušili horkou jehlou. Pomohli si vkládáním fotografií a sem tam přikreslili nějaký, i když nutno konstatovat, že docela zdařilý obrázek. Jedno však snese skutečně to nejpřísnější měřítko, mám na mysli zvukové efekty a slovní doprovod. Šplouchání okolních vln zní opravdu velice realisticky, připadala jsem si vskutku jako u moře. Slovní doprovod je sice v němčině, ale když vám někdo na konci úspěšného levelu řekne, že jste „špica“, to snad se ani překládat nemusí. I projevy smutku nad vašimi nezdary jsou někdy až dojemné, je poznat, že ten mužský hlas váš nezdar prožívá společně s vámi.

Jaký bych tedy měla učinit závěr? Jsem z duše přesvědčena o tom, že hra vskutku za zahrání stojí. Přestože,  jak jsem se už zmínila na začátku, se jedná  pouze o reklamní hru, je nápad originální a neotřelý a svědčí o dobrém vkusu a myšlení autorů, přesvědčíte se ale jistě raději sami.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz