Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Syndicate 2049 – lovcem zločinců!

  12:00aktualizováno  14. srpna 2004 12:46
Dnešní nabízená hra se řadí mezi žánr adventur, který má mezi hráči stále spousty příznivců. Tato v sobě skrývá i akční prvky a zavede vás do blízké budoucnosti, kde se stanete lovcem lidí, jenž pracuje pro celosvětovou organizaci proti zločinu. Po grafické a zvukové stránce Syndicate 2049 vyniká, ale velkým mínusem je kratší hratelnost, než by se dala čekat. Přesto by neměla zůstat jen tak bez povšimnutí.
60

Syndicate 2049

Platforma: Freeware
Výrobce: HT Software

Stáhnout

Mnozí z nás si při přečtení názvu tohoto článku vybaví komerční počin z roku 1993 Syndicate Wars. Musím předeslat, že řadou věcí se dali nám dobře známí tvůrci z HT Software (C.W.F., Mine sucher, Matrix, a další) inspirovat právě z této “klasiky”. Také bych měl upozornit, že Syndicate 2049 zdaleka nedosahuje takových kvalit, zejména proto, že je vyvinut pro freewarový svět. Přesto však patří mezi špičku v oblasti adventur, kterých je mezi plnými hrami zdarma opravdu poskrovnu. A to už je dostatečný důvod, proč číst dále.

Syndicate 2049Jako vždy začneme příběhem, který u tohoto typu her v žádném případě nesmí chybět. Píše se rok 2049 a svět už dávno není to, co býval. Na každém kroku se převyšují gigantické mrakodrapy s neonovými reklamami, mezi nimiž lehce prolétávají vznášedla sloužící místo aut. Temné úzké uličky už lidem nenahánějí strach, protože na pořádek dohlíží pracovníci jakéhosi syndikátu “Black Triad” (společnost zabývající se lovem nebezpečných zločinců a gangsterů, kteří se i v budoucnosti stále objevují), která zákony nebere na vědomí a tvrdě jedná. Přesto se nestane, že by občan s čistým trestním rejstříkem přišel k újmě na zdraví z jejich strany. Oni zmiňovaní pracovníci si říkají lovci lidí a vědí také proč. Jsou oděni do dlouhých tmavých kabátů, pod nimiž se dozajista skrývá nějaká ta účinná zbraň. Hlavní lovec lidí Decibel, to je role, do které se budete muset na příštích pár minut vžít vy!

Hra se rozjíždí celkem svižně, k čemuž přispívá především dynamická hudba. V menu naleznete pouze tři položky – start, load a konec. Po celou dobu paření Syndicate 2049 se mi nepodařilo zjistit, jak se ukládá aktuální pozice, takže pokud by jste to náhodou zjistili, tak o tom můžete dát vědět do diskusního fóra. Nicméně si myslím, že ukládání není v této hře nijak podstatné. Vás však už jistě bude zajímat, co se bude dít, pokud kliknete na položku “start”. Autoři vám nejdříve nabídnou krátký příběh, který budete moci „odklepnout“ tlačítkem Esc (tak jako všechny zdlouhavé části během hry). Následně se objevíte v budově “Black Triad” a to přímo ve své vlastní kanceláři. Zjistíte, že i v budoucnosti je vcelku obyčejná – pracovní stůl, počítač a nějaké ty skříně, tedy nic neobvyklého. Středem vaší pozornosti se stane počítač, kde si po připojení k síti budte moci přečíst informace pro nadcházející misi. Poté už nezbývá než odejít z kanclu, nasednout do svého vzdušného auta a odletět za prací.

Syndicate 2049První mise
Během chvíle přilítáváte na místo určení – k nočnímu klubu Thunder. Vejdete-li do něj, spatříte spousty lidí, jak paří na parketě na světoznámou píseň od Chemical Brothers – Hey boy, hey girl! Vy však nebudete mít na nic čas, protože jste ve službě. Takže se pustíte rovnou do pátrání po drogovém bossovi, se kterým se máte setkat a následně ho zprovodit ze světa.

Druhá a zároveň poslední mise
Po zjištění informací k této misi se objevíte u jakéhosi hotelu. Během pár okamžiků se dostanete na recepci a poté už si jedete výtahem pro hledaného gangstera. Stačí přejít přes ochranku a přinutit onu osobu ke spolupráci, protože ho musíte tentokrát dostat živého až přímo na stanici. Nezbývá vám tedy nic jiného než vylézt na střechu a přivolat své vznášedlo.

Syndicate 2049Ovládání je takové, jak jsme u adventur zvyklí, tedy za pomocí myši. Levé tlačítko – akce, pravé – výběr vhodné akce (střelba, komunikace a užití). Rozhovor probíhá pouze textovou formou. Syndicate 2049 se může pyšnit i akčními prvky, ale ani lovci lidí nesmějí nic přehánět, a proto pokud zabijete obyčejného člověka, hra okamžitě končí. Grafické zpracování je provedeno v rozlišení 320x240, což se může zdát na první pohled nic moc, ale později zjistíte, že toto nenáročné zpracování bohatě stačí. Nuže posuďte sami z okolních screenshotů. Co se týče zvukové části hry, pak mohu konstatovat, že je provedena na opravdu skvělé úrovni. Ostatně jak jsme zvyklí od HT Software vídat. Hlavně mě dostala znamenitá hudba.

Jaké nechala Syndicate 2049 ve mně dojmy? Díky svému kvalitnímu zpracování a zajímavému námětu, jenž byl čerpán z komerčního titulu, určitě nezklamala. Bohužel absenci více levelů nelze odpustit. Nezbývá tedy než doufat v nějaký update. Pro zatvrzelé adventuráře bude zklamáním i krátká hratelnost. Na druhou stranu zase pro běžného hráče se stane Syndicate 2049 velice lákavou záležitostí, neboť s jejím dokončením nebude mít problémy snad nikdo a bude se tedy moc pyšnit dokončenou adventurou na svém kontě :-).

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 96 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz